Футболистите на Каляри изиграха уникален мач при гостуването си на Рома в 23-ия кръг от Серия А, като тотално надиграха тима от столицата и заслужено триумфираха с 4:2. Макар че са замесени в борбата за оцеляване, сардинци демонстрираха изключителен дух и със сигурност докараха още една безсънна нощ на Зденек Земан.

Рома започна мача доста разсеяно и бързо си плати за невнимателната игра в отбрана. Още в 4-ата минута Раджа Наинголан с фалцов удар прати топката под гредата, след като бе оставен непокрит в наказателното поле. При попадението на белгиеца останаха съмнения за засада, но нито един от домакините не оспори решението на съдията.

„Вълците“ опитаха да притиснат опонента си, но рядко стигаха до чисти ситуации. За сметка на това сардинци можеха да удвоят в 21-ата, когато Марко Сау проби отдясно и надбяга последните двама бранители. Останал очи в очи с Мауро Гойкоечея обаче нападателят стреля неточно покрай десния стълб.

Столичани имаха първа добра възможност едва след половин час игра, но Тоти се забави да шутира по диагонала и ударът му бе блокиран. Три минути по-късно обаче капитанът на Рома се реваншира с фантастично изпълнение от пряк свободен удар. Топката бе заложена отляво пред наказателното поле и близо до ъгъла. Панайотис Тахцидис чукна кълбото вдясно, а Тоти стреля ниско покрай стената в близкия ъгъл за 1:1.

Равенството се задържа до почивката, но изтрая само 38 секунди след подновяването на играта. Данило Авелар проби по левия фланг и центрира почти от аутлинията, а Гойкоечея с много непохватна намеса прати топката в собствената си мрежа. Още в ответната атака Майкъл Брадли можеше да изравни, но шутът му от 18 метра бе твърде слаб.

В 52-ата защитата на Рома отново изпусна Марко Сау, но нисичкият нападател по идентичен начин пропусна сам срещу вратаря. Секунди по-късно обаче тъкмо той попари домакините, след като Виктор Ибарбо някак успя да центрира към дузпата малко преди топката да излезе в аут. Сау се измъкна от Иван Пирис и с глава разстреля Гойкоечея.

Пет минути след това Тоти бе изведен добре в наказателното поле, но Михаел Агаци с красив плонж отрази удара му в близкия ъгъл. Принцът на Рим опита добавка, която бе отклонена в ъглов удар от бранител.

Земан реагира с двойна смяна, като пусна Даниеле Де Роси и Маркиньо вместо Флоренци и Тахцидис, но опасностите продължиха да се редят пред вратата на домакините. В 69-ата Марко Сау стреля силно по диагонала извън обсега на Гойкоечея, но шутът му разтресе левия страничен стълб.

Две минути по-късно Сау финтира бранител пред пеналта и технично насочи кълбото към левия горен ъгъл. Вратарят само изгледа как топката отново срещна същата греда, а Франческо Писано първи стигна до нея и я насочи ниско в другия ъгъл – 1:4.

„Вълците“ веднага стигнаха до гол чрез Ерик Ламела, който бе точен отблизо, но попадението правилно бе отменено заради засада. Те все пак стигнаха до някакво утешение в третата минута от добавеното време, когато Маркиньо оформи крайното 2:4.

szólj hozzá: Roma vs Cagliari 2:4 GOALS HIGHLIGHTS

Победата отдалечи Каляри на 6 точки от опасната зона и с 24 те вече излязоха на 14-о място. Рома пък е 8-и с десет точки повече в актива си.