Италианския национален отбор запази стопроцентовия си актив срещу Малта, след като победи с 2:0 в световната квалификация помежду им. Това позволи на европейския вицешампион да отвори разлика от 3 точки пред България в битката по пътя към финалите на Мондиал 2014.

Селекционерът Чезаре Прандели избра да не рискува и заложи на схема 4-3-1-2, което значеше, че Емануеле Джакерини започна титуляр вместо Алесио Черчи. До този момент „скуадра адзура“ бе играла общо 5 пъти срещу Малта, но никога не бе вкарвала повече от 2 гола.

Още в 8-ата минута Стефан Ел Шаарави нахлу в наказателното поле, където бе спънат от Люк Димек. Марио Батолели се нагърби с изпълнението и реализира хладнокръвно, пращайки вратаря в грешната посака.

Минути по-късно Фараона бе близо до гола, след като с фалцов удар потърси далечния ъгъл, но кълбото прелетя на сантиметри покрай страничния стълб.

В 15-ата доста куриозно домакините стигнаха до дузпа заради грешка на Клаудио Маркизио в центъра на терена. Халфът на Ювентус загуби топката, след което Шембри проби в наказателното поле, където Джанлуиджи Буфон се опита да му я отнеме чисто, ала го подкоси и последва наказателен удар. Легендарният страж обаче ознаменува 126-ия си мач за Италия, като отрази изпълнението на Мифсуд.

„Адзурите“ натиснаха много сериозно до края, но стигнаха до втори гол едва в заключителните секунди на полувремето. Матиа Де Шилио проби отляво и преодоля бранител, като успя да задържи топката до аутлинията. След това бранителят намери Балотели в пеналта, който с безпощаден удар от 8 метра прониза малтийската врата.

Играчите на Прандели опитаха да нарушат традицията през първия четвърт час на второто полувреме, ала Ел Шаарави отново пропусна целта.

В оставащия половин час „скуадра адзура“ заигра по-пестеливо, като упражняваше продължителен контрол върху топката, но без да създава кой знае какви опасности пред вратата на домакините.

Така Италия събра 13 точки на върха в нашата група B, докато българите са втори с 3 по-малко.

szólj hozzá: Malta vs Italy 0:2 Mario Balotelli