Присъдите на най-висшата съдебна инстанция в Италия по делото срещу бившия премиер и собственик на Милан Силвио Берлускони за данъчна измама пряко ще рефлектират върху политическата ситуацията на Апенините.

Касационният съд потвърди присъдата от четири години затвор за Берлускони, трансформирана в една година заради амнистия. Той ще бъде поставен под домашен арест или под опека на социалните служби за една година.

Същевременно съдът постанови преразглеждане на забраната Берлускони да не заема ръководна публична длъжност, наложена му също заради укриване на данъци. Първоинстанционният съд бе постановил 5-годишна забрана, но сега Касационния съд постанови преразглеждане на присъдата по посока към намаляване на срока – до три години. Защитата на Берлускони искаше цялостна отмяна на забраната. Решението на забраната върху политическа дейност ще бъде взето от апелативен съд в Милано. Касационният съд няма пълномощията за подобен тип решения.

Берлускони бе признат за виновен заради създаването на "сенчести фондове" при закупуването на правата по излъчването на американски филми по каналите на компанията му "Медиасет", а също заради укриване на данъци. Защитата му настояваше, че той не е контролирал работата на "Медиасет" през разглеждания период 2002-2003 г., тъй като по това време е бил премиер на страната.

Това е първата присъда за 76-годишният политик, който цели 20 години е подлаган на съдебни и следствени атаки. Досега нито един от многобройните процеси срещу него не е завършвал с окончателна присъда.

И сегашната присъда не означава, че бившият премиер, който оглавява една от управляващите партии "Народ на свободата", ще отиде зад решетките. Според италианския закон лицата над 75 години не отиват в затвора за престъпления, които не са тежки.

По-опасен за политическата стабилност в Италия, управлявана в момента от широка коалицията с участието на "Народ на свободата", би било потвърждение на присъдата, забраняваща на Берлускони да заема ръководни постове в продължение на 5 години. При това положение политикът трябваше да напусне Сената, където бе избран на последните парламентарни избори през февруари.

С решението за преразглеждане на това решение по посока към намаляване на срока за забрана Берлускони получава "отсрочка". Ако пък апелативният съд намали забраната до три и по-малко години, теоретично политикът ще може да участва и в следващите избори, ако разбира се не се промени сегашното законодателство. Дотогава може да влезе в сила законът, забраняващ да се кандидатират лица с присъда от над две години. Срещу Берлускони се водят още няколко съдебни процеса, включително за използването на услугите на непълнолетни проститутки.

Според редица местни наблюдатели "половинчатото"

решение на Касационния съд спомага да се съхрани сегашното правителство на Енрико Лета, чиято съдба бе застрашена заради съдебната ситуация около Берлускони. Самият Берлускони неведнъж е заявявал, че няма да стане причина за правителствена криза и ще подкрепя кабинета.

Главният редактор на в. "Либеро" Маурицио Белпиетро смята, че с присъдата на Касационния съд на Берлусокни ще му бъде трудно да остане сенатор. Дори забраната за заемане на ръководни постове да бъде намалена до три и по-малко години, на него ще му се наложи да си подаде оставката от горната камара на парламента, убеден е журналистът.