Милан постигна лесна победа с резултат 3:0 срещу един от любимите си съперници Монца на стадион „Сан Сиро“ в ранния неделен двубой от 16-ия кръг на италианската Серия А. Тижани Райндерс откри още в третата, а 18-годишният Ян-Карло Шимич удвои в 41-ата минута с първия си гол в мъжкия футбол. Ноа Окафор офарми крайния резултат в 76-ата минута.

Като цяло "росонерите" владееха инициативата през по-голямата част, като пропуснаха да направят успеха си още по-убедителен, но с отлични намеси се отчете и вратарят на гостите Микеле Ди Грегорио. Монца също имаше няколко добри ситуации, които обаче не успя да ги материализира в попадение. Това бе девета победа от девет мача срещу този съперник за "Дявола".

С победата Милан събра 32 точки на третата позиция, като изостава с пет от втория Ювентус и с шест от лидера Интер, който обаче играе довечера срещу Лацио. Монца пък е 11-и с 21 пункта в актива си. В следващия кръг "рросонерите" гостуват на Салернитана, докато Монца приема Фиорентина.

Снимки: БТА / BTA
54 снимки

Старши треньорът на Милан – Стефано Пиоли, можеше да бъде доволен от завръщането на Симон Кяер в състава, но Давиде Калабрия трябваше да пропусне двубоя заради наказание. На вратата бе Майк Менян, а в защита действаха Тео Ернандес, който в последните седмици трябваше да играе като централен защитник, но сега беше върнатотляво на отбраната, а Алесандро Флоренци минава беше поставен отдясно. В центъра на отбраната бяха разположени Фикайо Томори и Кяер. Томазо Побега, Тижани Райндерс и Рубен Лофтъс-Чийк оперираха в халфовата линия. Атаката пък бе водена от Рафа Леао, който се завърна след контузия още в мача с Нюкасъл, Оливие Жиру и Кристиан Пулишич.

КЛАСИРАНЕ В СЕРИЯ А / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Милан Монца

източник: Sofascore.com

Милан стартира силно и още в третата минута можеше да открие резултата, когато Кристиан Пулишич центрира отдясно в наказателното поле, където Оливие Жиру стреля опасно с глава, но над вратата на Микеле Ди Грегорио.

Още преди да е изтекла същата минута обаче „росонерите“ поведоха. Пулишич комбинира с Тижани Райндерс пред наказателното поле, а нидерландецът направи страхотен слалом между четирима играчи на Монца и останал сам срещу вратаря не пропусна – 1:0.

Домакините натиснаха и пет минути по-късно пропуснаха да поведат с 2:0. Тогава капитанът Тео Ернандес бе намерен в наказателното поле с подаване отляво на Рафаел Леао, французинът засече топката, а Ди Грегорио спаси, но не успя да улови топката. За негова радост обаче нямаше друг играч Милан, който да направи добавка и от втория опит „захлупи“ кълбото.

В 16-ата минута Дани Мота проби добре отляво, след което върна от аутлинията към Лоренцо Коломбо, който стреля от няколко метра, но топката премина на сантиметри покрай дясната греда на Майк Менян.

Осем минути по-късно обаче се наложи Стефано Пиоли да прави принудителна смяна в своя тим, след като Томазо Побега се контузи и бе заменен от юношата Ян-Карло Шимич.

Снимки: Gulliver/GettyImages
28 снимки

В 28-ата минута Алесандро Флоренци нанесе мощен удар от дистанция, който летеше към горния десен ъгъл на Ди Грегорио, който обаче имаше време да се намеси и изби.

Гостите погледнаха по-смело в предни позиции и се задържаха повече време в половината на Милан. До сериозни опасности обаче не се стигна. В 33-ата минута удар на Мота от границата на наказателното поле бе блокиран, а три минути след това Андреа Колпани стреля от свободен удар на добра позиция пред пеналтерията, но над вратата на Менян.

Пет минути преди края на първата част „росонерите“ пропуснаха страхотен шанс за второ попадение, но сериозни похвали трябваше да получи и Ди Грегорио. Флоренци получи отдясно, влезе на скорост в наказателното поле и нанесе много мощен удар към вратата, но вратарят на Монца показа невероятен рефлекс и изби в корнер.

Именно след изпълнението на ъгловия удар Милан нанесе втори удар. Домакините разиграха късо и задържаха топката, която стигна до Рафаел Леао отдясно в наказателното поле, който пусна успореден на голлинията пас. Той пък бе засечен от влезлия от пейката 18-годишния Ян-Карло Шимич, който реализира първия си гол в професионалния мъжки футбол за 2:0 в 41-ата минута.

В 44-ата минута "росонерите" бяха на сантиметри дарешат двубоя с трети гол. Пулишич поучи топката отдясно на наказателното поле, след което се завъртя и стреля прекрасно с по-неудбния си ляв крак, но нацели напречната греда на Ди Грегорио.

Втората част стартира спокойно. Осем минути след почивката Шимич се пребори със защитник и стреля с глава, но покрай вратата.

Монца отговори с неточен удар влезлия като резерва Патрик Чурия в 57-ата минута. 120 секунди по-късно пък Андреа Карбони също шутира от границата на наказателното поле, но бе блокиран.

Гостите можеха да се върнат в двубоя в 61-ата минута, когато Андреа Колпани беше намерен на отлична позиция в наказателното поле на десетина метра от вратата „росонерите“ и шутира опасно с левия крак, но Менян реагира инстинктивно и направи чудесно спасяване.

В ответната атака пък Оливие Жиру беше намерен в пеналтерията с подаване от левия фланг, но стреля малко над напречната греда.

Монца обаче не се отказваше и в 66-ата минута Чурия пропусна отлична възможност, слес като не успя да засече на далечната греда центриране отляво. Три минути след това резервата Акпа Акпро стреля право в Менян.

Милан пък беше близо до сложи точка на спора в 73-ата минута, когато пропусна да вкара трето попадение. Давиде Бартесаги изпълни бързо тъч по левия фланг на атаката за Жиру, който пък комбинира с резервата Ноа Окафор. Швейцарецът се обърна добре, влезе в наказателното поле и стреля към далечния ъгъл, но Ди Грегорио спаси.

Само три минути след това обаче третият гол стана факт. Райндерс се справи с Акпа Акпро в половината на Монца, напредна към наказателното поле и комбинира с Жиру, който свали с едно докосване за Окафор, а швейцарецът намери отлично топката с десния крак от около точката за дузпа и я прати във вратата на Ди Грегорио.

Десет минути преди края на редовното време Окафар обаче имаше малшанс и получи контузия. Впоследствие беше заменен от Самуел Чуквуезе.

В 90-ата минута Милан можеше да вкара и четвърто попадение, след като Чуквуезе напредна към наказателното поле и подаде за Жиру вляво, който обаче се забави и ударът му бе блокиран от играч в бяло, макар че беше на чудесна позиция. Това беше и последната интересна ситуация, с което "росонерите" се вънпаха на път на победите в Серия А.

Стартови състави на двата отбора:

МИЛАН (4-3-3): 16. Майк Менян – 42. Алесандро Флоренци, 24. Симон Кяер, 23. Фикайо Томори, 19. Тео Ернандес (к) - 8. Рубен Лофтъс-Чийк, 14. Тижани Райндерс ⚽ ж.к., 32. Томазо Побега – 11. Кристиан Пулишич, 9. Оливие Жиру, 10. Рафаел Леао

Резерви: 83. Антонио Миранте (вр), 69. Лапо Нава (вр), 74. Алекс Хименес, 95. Давиде Бартесаги, 84. Клинтън Нсиала Макенго, 82. Ян-Карло Шимич ⚽, 33. Раде Крунич, 4. Исмаел Бенасер, 21. Самуел Чуквуезе, 7. Ясин Адли, 18. Лука Ромеро, 15. Лука Йович, 17. Ноа Окафор ⚽

Старши треньор: Стефано Пиоли

МОНЦА (3-4-2-1)16. Микеле Ди Грегорио - 44. Андреа Карбони ж.к., 5. Лука Калдирола, 33. Данило Д'Амброзио - 77. Йоргос Кириякопулос, 32. Матео Песина (к), 6. Роберто Галиардини, 13. Педро Перейра - 47. Дани Мота, 28. Андреа Колпани - 9. Лоренцо Коломбо

Резерви: 23. Алесандро Сорентино (вр), 66. Стефано Гори (вр), 46. Джорджо Цитадини, 11. Франко Карбони, 18. Давиде Бетела, 2. Джулио Донати, 7. Хосе Мачин, 19. Самуеле Бириндели,  Жан-Даниел Акпа Акпро, 38. Уорън Бондо, 21. Валентин Карбони, 84. Патрик Чурия, 80. Самуеле Винято, 24. Мирко Марич

Старши треньор: Рафаеле Паладино