Лионел Меси и Неймар се завърнаха подобаващо в състава на Барселона като отбелязаха по едно попадение при успеха с 3:0 срещу Рома в мача за юбилейното 50-то издание на трофея „Жоан Гампер“, който се игра пред препълнените трибуни на „Камп Ноу“.

Преди срещата се състоя официалното представяне на състава на Барселона за новия сезон.

Меси, Неймар, Масчерано и Алвеш започнаха в титулярния състав на старши треньора Луис Енрике. Барселона за първи път от началото на подготовката излезе в атака с Лионел Меси, Неймар и Луис Суарес.

Андрес Иниеста, който получи контузия в мача срещу Фиорентина и се смяташе, че ще бъде под въпрос за финала за Суперкупата на Европа срещу Севиля влезе в игра през второто полувреме. Клаудио Браво записа първи игрови минути.

Барселона доминираше от самото начало на срещата и още във 2-та минута Лионел Меси отправи далечен удар по посока на вратата на Рома, но Войчех Шчесни улови топката. Минута по-късно Даниел Алвеш центрира в наказателното поле на Рома, но Меси остана под топката, след което Неймар стреля с рамо, но встрани от десния стълб на вратата на „римските вълци“.

Барселона можеше да поведе в 6-та минута, но Рафиня направи много сериозен пропуск.

Иаго Фалке реши да се опит да изненада Тер Стеген в 10-та минута и отправи далечен удар, но не успя да намери очертанията на вратата на Барселона. Четири минути по-късно Раджа Наинголан повтори изпълнението.

Иван Ракитич разигра много добре с Меси в 16-та минута, след което стреля, но Войчех Шчесни внимаваше и успя да избие топката в корнер. Две минути по-късно удар на Ракитич бе спрян от Янга-Мбива, но топката попадна в Рафиня, който отблизо не успя да намери очертанията на вратата на Шчесни.

Барселона поведе с 1:0 в 26-та минута, когато Лионел Меси центрира в наказателното поле на Рома, където Жереми Матийо продължи веднага към Неймар, а той отблизо преодоля Войчех Шчесни и вкара първия гол в срещата.

Лионел Меси навърза двама футболисти в 39-та минута, но стреля неточно в аут.

Барселона удвои своята преднина в 41-та минута, когато Луис Суарес направи добър пробив. След това топката стигна до Неймар, а той комбинира с Лионел Меси, който с премерен удар я изпрати във вратата на Войчех Шчесни.

Барселона продължи да атакува и в 42-та минута първо Луис Суарес, а след това и Рафиня направиха много фрапиращи пропуски.

В началото на второто полувреме Барселона организира бърза контраатака, а Лионел Меси навърза няколко футболисти на Рома, но след това се оплете.

Жорди Алба отправи хубав диагонален удар в 51-та минута, но топката премина встрани от левия стълб на вратата на Морган Де Санктис.

Жервиньо имаше добра възможност в 57-та минута, но в последния момент бе затворен от Марк Бартра, който успя да избие топката в корнер.

Барселона вкара трети гол в 66-та минута, а негов автор бе Иван Ракитич. Хърватинът с много силен и прецизен удар от 25 метра изпрати топката в горния десен ъгъл на вратата на Де Санктис.

Две минути по-късно се откри добра възможност пред Педро, но той не бе точен в завършващия удар.

Жорди Алба получи контузия в 74-та минута и бе сменен от Ален Халилович.

Педро Родригес се отличи с индивидуална изява в 78-та минута, но Де Санктис успя да извади удара му в корнер.

Иван Ракитич отправи много изненадващ далечен удар в 84-та минута, но Де Санктис успя в последния момент да боксира в корнер.

Така Барселона постигна убедителна победа при завръщането на Лионел Меси и Неймар и спечели юбилейното 50-то издание за трофея „Жоан Гампер“.

Барселона: Марк-Андре тер Стеген (60' Клаудио Браво) – Даниел Алвеш (60' Серхи Роберто), Марк Бартра, Томас Вермален (46' Жорди Алба (74' Ален Халилович), Жереми Матийо (60' Жерар Пике) – Рафиня Алкантара (60' Андрес Иниеста), Хавиер Масчерано (60' Серхио Бускетс), Иван Ракитич – Лионел Меси (60' Сандро Рамирес), Луис Суарес (60' Мунир Ел Хадади), Неймар (60' Педро Родригес).

Рома: Войчех Шчесни (46' Морган де Санктис) – Алесандро Флоренци (46' Майкон), Мапу Янга-Мбива (71' Алесио Романьоли), Леандро Кастан (46' Костас Манолас), Василис Торосидис (64' Ашли Коул) – Миралем Пянич (64' Уджан), Сейду Кейта (64' Даниеле Де Роси), Раджа Наинголан (70' Леандро Паредес), Жервиньо (64' Адем Ляич (90' Витор Ибарбо) – Иаго Фалке (46' Хуан Итурбе (90' Санабриа) – Матиа Дестро (64' Франческо Тоти).