Милан не се затрудни с Емполи и го победи по категоричен начин с резултат 3:0 като гост на стадион „Карло Кастелани“ в ранния неделен двубой от 19-ия кръг на италианската Серия А. Рубен Лофтъс-Чийк откри още в 11-ата, а Оливие Жиру удвои в 31-ата минута от дузпа. Влезлият от пейката 19-годишен Шака Траоре пък реши всичко с дебютния си гол в Калчото в 88-ата минута.

Снимки: Gulliver/GettyImages
87 снимки

"Росонерите" държаха под контрол мача от началото до края и не позволиха да бъдат сериозно притеснени. По този начин възпитаниците на Стефано Пиоли записаха първа победа като гост в шампионата от месец октомври миналата година.

С нея Милан запази третата си позиция и вече има 39 точки, като изостава с осем по-малко от лидера и градски съперник Интер. Емполи остава на предпоследната 19-а позиция с актив от 13 точки, с две по-малко от първия над чертата Каляри. В следващия кръг "росонерите" приемат Рома, но преди това домакинстват на Аталанта в среща от 1/4-финалите за Купата на Италия. За Емполи, който допусна седми мач без успех в Калчото, пък предстои гостуване на Верона.

Старши треньорът на Милан - Стефано Пиоли, бе направил седем промени в състава, спрямо този, който победи Каляри с 4:1 за Купата на Италия през седмицата. На вратата се завърна Майк Менян, а в защита новите имена бяха Симон Кяер и Алесандро Флоренци, които подпомагаха Тео Ернандес и капитана Давиде Калабрия. Рубен Лофтъс-Чийк беше сложен в центъра до Ясин Адли и Тижани Райндерс, докато атаката бе водена от новите имена Кристиан Пулишич, Оливие Жиру и Рафаел Леао.

КЛАСИРАНЕ В СЕРИЯ А / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Гостите от Милано първи стигнаха до удар към вратата още преди да са изтекли и три минути игра, когато "росонерите" разиграха късо след корнер, а Тижани Райндерс получи топката и стреля по тревата от границата на наказателното поле, но кълбото премина покрай дясната греда на Елиа Каприле в аут.

Домакините отговориха четири минути по-късно, когато Йосеф Малех стреля от сериозна дистанция от пряк свободен удар, но топката мина покрай вратата на Майк Менян.

Милан натисна и това даде резултат в 11-ата минута, когато поведе в резултата. Тогава Рафаел Леао проби отлично по левия фланг и намери с отличен пас в наказателното поле непокрития Рубен Лофтъс-Чийк, който веднага прати топката с десния крак в долния ляв ъгъл на Каприле – 0:1.

В 22-ата минута Тео Ернандес опита далечен удар по земя, който обаче не затрудни вратаря на домакините.

Емполи опита да погледне в предни позиции, но стигна единствено до удар на Николо Камбиаги, който обаче не намери целта.

В 29-ата минута Лофтъс-Чийк направи задна ножица, при която Малех протегна ръката си, за да спре топката и затова след преглед с ВАР главният съдия Федерико Ла Пена даде дузпа за „росонерите“. С изпълнението се зае Оливие Жиру, който прати с мощен удар топката във вратата, след като тя първо се отби от напречната греда – 0:2 в 31-ата минута.

Четири минути след това 18-годишният Алехандро Хименес направи шампионатния си дебют за Милан, тъй като замени контузилия се Алесандро Флоренци. Малко преди това домакините също извършиха принудителна смяна, при която Филипо Ранокия влезе в игра на мястото на получилия травма Тайрън Ебуехи.

В последните секунди на първата част отново имаше съмнения за игра с ръка на Малех, но този път съдията даде знак, че няма да бъде отсъдена нова дузпа за гостите.

Втората част започна с удар на Томазо Балданци в 51-ата минута, който беше уловен от Менян. Това бе и първи точен удар за домакините в мача.

Един от голмайсторите за Милан - Лофтъс-Чийк, отговори минута по-късно с далечен изстрел, след като получи топката от Леао, който обаче се оказа неточен.

В 62-рата минута Тео Ернандес засече топката с глава, но вратарят Каприиле спаси, а малко след това пропуск направи и Леао.

Пет минути след това Емполи пропусна добър шанс да намали изоставането си, когато Камбиаги не се възползва от добра позиция да порази вратата на Менян.

Домакините се настаниха по-трайно в половината на „росонерите“ и в 71-ата минута резервата Матео Канчелиери отправи удар, който беше отразен от Менян, а при добавката Франческо Капуто беше блокиран от Ернандес.

В 79-ата минута Камбиаги стреля опасно, но топката премина покрай вратата на „росонерите“.

Милан обаче реши всичко две минути преди края на редовното време. Тогава Кристиан Пулишич предприе контраатака от своята половина, нахлу към наказателното поле на противника и подаде за влезлия като резерва Шака Траоре, който стреля с десния крак в далечния, отбелязвайки дебютното си попадение в Серия А за крайното 0:3.

FT  | ЕМПОЛИ - МИЛАН  0:3

0:1 Рубен Лофтъс-Чийк 11'

0:2 Оливие Жиру (дузпа) 31'

0:3 Шака Траоре 88'