Отборът на Аталанта изпусна перфектна възможност да наниже 5-а поредна победа в Серия А. Като гост срещу Емполи в 13-ия кръг на калчото момчетата на Джанпиеро Гасперини стигнаха паднаха с 2:3, макар да имаха аванс от 2 чисти гола.

Всичко стартира по чудесен начин за „бергамаските”. В 33-ата минута те поведоха след добра атака отдясно, при която бранителите на Емполи показаха защо тимът се намира на дъното в класирането. Изчистването подари кълбото на Ремо Фройлер, който от 6-7 метра прониза вратата с нисък шут – 0:1.

Късметът изглежда бе кацнал върху рамото на Аталанта, защото в 39-ата минута домакините пропуснаха дузпа. Франческо Капуто стреля с много мощ право в напречната греда, а топката отскочи толкова силно, че премина над дъгата.

Секунди по-късно Аталанта повярва, че е нанесъл съкрушителен удар. Дуван Сапата напредна отляво и успя да премине покрай пазача си. Снажният нападател изпрати изненадващо добро центриране към далечната греда, където Ханс Хатебьор изникна, за да засече с глава – 0:2.

Емполи обаче съвсем не се отказа да преследва своето. В 42-ата минута десният краен защитник Джовани Ди Лоренцо демонстрира чудесна скорост и поби по фланга, след което опита ниско центриране. Защитник на „бергамаските” легна на шпагат, за да чисти, но така просто заложи топката за Антонио Ла Гумина, а 22-годишният нападател с мощен шут под гредата намали – 1:2.

След паузата натискът на домакините стана много сериозен, като те трябваше да демонстрират солидна психическа устойчивост, понеже изравняването дойде в 77-ата минута. Тогава Капуто овладя отляво и напредна, след което с извеждащ пас напред изведе 36-годишния ветеран Мануел Паскуал на позиция за центриране встрани от вратарското поле. Бившият капитан на Фиорентина стори максимума, пускайки прострелна топка по тревата, а Андреа Масиело нескопосано я изпрати в собствената си мрежа – 2:2.

Същинското сгромолясване на Аталанта настъпи в заключителните минути. В 84-ата минута след отсъден фаул в центъра на терена изнервеният Йосип Иличич си позволи да обиди съдията, а последният дори не трепна, като го изгони за втори жълт картон.

Драмата настъпи в продължението, когато Паскуал асистира – този път съвсем целенасочено – към Матиас Силвестре, а бранителят донесе ценни три точки за Емполи – 3:2!

Така във временното класиране Аталанта остана с 18 точки на 9-а позиция и изпусна шанс да остане в челната шестица (Парма е 6-и с 20 пункта, докато седмият и осмият – съответно Рома и Сасуоло – имат по 19 пункта). Емполи пък излезе над чертата на 17-ата позиция с 12 пункта, на една пред Болоня, който завърши 0:0 срещу Фиорентина.

В друг мач от следобедните в програмата движещият се второ място във временното класиране тим на Наполи допусна неочаквана грешна стъпка. У дома неаполитанци стигнаха само до нулево реми срещу Киево. Това увеличи пасива им спрямо лидера Ювентус до 8 пункта (29 срещу 37). Ремито пък осигури на „летящите магаренца” първа точка през сезона, който те стартираха с извадени от актива си 3 пункта.