Интер триумфира с осма Купа на Италия. "Нерадзурите" се наложиха с 4:2 след продължения над Ювентус в гладиаторска битка на "Олимпико" в Рим. Николо Барела (7) даде ранен аванс на "нерадзурите" в началото на мача, но с голове на Алекс Сандро (50) и Душан Влахович (53) "бианконерите" осъществиха пълен обрат. Десет минути преди края на редовното време Хакан Чалханоглу възстанови равенството от дузпа. В продължението Иван Перишич от нов наказателен изстрел изведе тима си напред в резултата, а след това хърватинът с краси гол увеличи преднината на "нерадзурите".

Gulliver/GettyImages
28 снимки

Двата тима стартираха във вихрено темпо, но "нерадзурите" взеха предимство и успяха да излязат рано напред в резултата. Още в 7-ата минута Марсело Брозович намери Николо Барела отляво. Халфът навлезе навътре и с красив изстрел от границата на наказателното поле прати топката неспасяемо в левия ъгъл.

Символичните гости продължиха да действат по-агресивно и овладяха контрола на топката. Притежанието ѝ говореше само по себе си 70:30. В 23-ата минута Пауло Дибала стреля от дистанция, но Самир Ханданович бе на мястото си и улови.

След половин час игра словенският вратар отново се намеси решаващо след изстрел с глава на Матайс де Лихт, избивайки с една ръка в ъглов удар. След изпълнението на корнера Пауло Дибала достигна до отбитата топка и нанесе плътен изстрел, който премина покрай десния страничен стълб.

Пет минути по-късно изстрел на Николо Барела бе блокиран, след което Марсело Брозович овладя. Хърватинът нанесе изстрел с левия крак, но много неточно. В 41-ата минута треньорът на "бианконерите" Масимилиано Алегри направи офанзивна промяна, заменяйки Данило за Алваро Мората и тимът му заигра във формация 3 - 5 - 2.

Ювентус стартира агресивно второто полувреме и в 48-ата минута Душан Влахович падна в наказателното поле след съприкосновение с Стефан де Фрай, но Паоло Валери бе категоричен, че дузпа няма и след преглеждането на ситуацията с ВАР, решението бе потвърдено.

Две минути по-късно "бианконерите" възстановиха равенството. Изстрел на Душан Влахович бе блокиран, след което топката попадна в Алекс Сандро. Бразилецът нанесе плътен изстрел от границата на наказателното поле, който леко бе отклонен от Алваро Мората, което бе достатъчно да заблуди Самир Ханданович и топката влетя в мрежата.

В 53-ата символичните домакини осъществиха обрат. Алваро Мората организира бърза контраатака. Испанецът продължи към Федерико Бернардески, който свали с гърди към Пауло Дибала. Плеймейкърът изведе с едно докосване Душан Влахович зад гърба на отбраната. Сръбският стрелец нанесе изстрел, който бе отразен от Самир Ханданович, но след това не сгреши при добавката и вкара отблизо.

Малко след попадението Интер можеше да възстанови равенството. Матео Дармиан се оказа на добра позиция и нанесе изстрел от въздуха, но Матия Перин спаси решаващо. "Бианконерите" отговориха с центриране от фаул на Федерико Бернардески към далечната греда, където Алваро Мората стреля в долния десен ъгъл, принуждавайки Самир Ханданович да избива.

Ювентус - Интер

източник: SofaScore.com

В 65-ата минута Ювентус имаше нова възможност да покачи преднината си, но изстрел на Пауло Дибала бе отразен от Самир Ханданович. В следващите минути "нерадзурите" притиснаха съперника си, където Федерико Ди Марко бе много активен. В 76-ата минита "бианконерите" имаха възможност да стигнат до трети гол, въпреки натиска на съперника си, но Леонардо Бонучи остана под топката след центриране на Алваро Мората.

Две минути по-късно главният съдия Паоло Валери отсъди дузпа за нарушение на Леонардо Бонучи срещу Лаутаро Мартинес. В ситуацията бе змаесен и Матайс де Лехт, но аржентинецът се препъна в крака на италианския защитник. Зад топката застана Хакан Чалханоглу, който с великолепен изстрел в горния ляв ъгъл възстанови равенството.

Двата тима продължиха с гладиаторската битка на "Олимпико", но не успяха да излъчат победител в редовното време и се стигна до продължения.

В началото на първото продължение "нерадзурите" получиха правото да изпълнят втора дузпа, след като Матай де Лихт препъна Стефан де Фрай в накаазателното поле. Главният съдия Паоло Валери прегледа ситуацията с ВАР и посочи бялата точка. Зад топката застана Иван Перишич и с изстрел в горния десен ъгъл изведе тима си напред в резултата.

Три минути по-късно Интер достигна до четвърто попадение. Федерико Ди Марко подаде към Иван Перишич, който с кинжален удар прати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл. След попадението се създаде напрежение на резервните скамейки, след което треньорът на "бианконерите" Масимилиано Алегри бе изгонен на трибуните.

Ювентус опита да притисне съперника си в началото на второто продължение, но без резултат. Защитата на Интер стоеше добре подредена, а в нападение Алексис Санчес, Федерико Ди Марко и Хоакин Кореа допълнително притесняваха отбраната на "бианконерите". В оставащите минути до края "нерадзурите" отлично затвориха подстъпите си до вратата на Самир Ханданович и успяха да извоюват битката за трофея, който им убягва от 11 години.

ЮВЕНТУС - ИНТЕР 2:4

0:1 Николо Барела 7'

1:1 Алекс Сандро 50'

2:1 Душан Влахович 53'

2:2 Хакан Чалханоглу 80'-д.

2:3 Иван Перишич 99'-д.

2:4 Иван Перишич 102'

СЪСТАВИТЕ:

ЮВЕНТУС: Матия Перин, Данило, Джорджо Киелини, Матайс де Лихт, Алекс Сандро, Хуан Куадрадо, Денис Закария, Андре Рабио, Федерико Бернардески, Пауло Дибало, Душан Влахович

Треньор: Масимилиано Алегри

ИНТЕР: Самир Ханданович, Данило Д'Амброзио, Стефан де Фрай, Милан Шкриняр, Матео Дармиан, Николо Барела, Марсело Брозович, Хакан Чалханоглу, Иван Перишич, Лаутаро Мартинес, Един Джеко