Глазгоу Рейнджърс се класира за финала за Купата на УЕФА, след като спечели срещу Фиорентина с 4:2 след изпълнение на дузпи, като победното попадение бе дело на испанския любимец на публиката на сините Начо Ново.

Двата отбора завършиха при резултат 0:0 в редовното време на полуфиналния реванш във Флоренция и след 210 минути без да си вкарат гол, решиха съдбата на полуфиналния сблъсък след изпълнение на 11-метрови наказателни удари.

В редовното време Фиорентина бе пълен господар на терена, а шотландците изравниха играта в продълженията и противно на очакванията триумфираха.

Въпреки 180-те минути игра и това, че тимът му доигра двубоя с десет човека, треньорът на Рейнджърс Уолтър Смит демонстрира завидно хладнокръвие и направи само две смени.

Игралите без няколко от основните си играчи гости започнаха двубоя с твърде дефанзивна тактика със само един нападател и това даде предимство видимо игрово предимство и териториален натиск за виолетовите, но те не стигаха до чисто голово положение, въпреки че постоянно обстрелваха вратата на Нийл Алекзандър.

В края на двубоя Смит промени тактиката си и пусна втори нападател в лицето на Начо Ново и това раздвижи играта на Рейнджърс, а шотландците отправиха първия си точен изстрел към вратата на Фрей чак в 77-ата минута.

В състава на Фиорентина положителна промяна донесе появата на Кристиан Виери, който с опита си успя на няколко пъти да затрудни отбраната на островитяните, но безрезултатно.

За разлика от второто полувреме, когато италианците доминираха, двете продължения предложиха по-равностойна игра и положение пред двете врати.

В 109-ата минута влезлият като резерва в 65-ата габонец Даниел Кузин бе изгонен, след като събори Фабио Ливерани при спряна игра и безотговорно остави сините с човек по-малко, което отново наложи игра със само един нападател.

При изпълнението на дузпите пръв зад топката застана капитанът на Рейнджърс Бари Фъргюсън, а вратарят на Фиорентина Себастиан Фрей спаси удара в десния ъгъл на вратата си, давайки сериозно психологическо предимство на домакините.

Стражът на шотландците Алекзандър обаче също демонстрира класа и при 2:2 хвана изстрела на Фабио Ливерани от бялата точка.

Повратният момент при дузпите дойде от там, откъдето най-малко се очакваше – ветеранът в състава на виолетовите Кристиан Виери би високо над вратата при четвъртите удари.

При следващото изпълнение Начо Ново застана зад топката и стреля в долния ляв ъгъл на Фрей, който беше плонжирал вдясно, донасяйки четвъртото класиране на финал в евротурнирите в историята на Рейнджърс.

В сблъсъка за завоюване на Купата на УЕФА на 14 май в Манчестър, шотландците ще срещнат руския шампион Зенит Санкт Петербург, отстранил фаворита Байерн Мюнхен с общ резултат 5:1.

Фиорентина – Рейнджърс 4:2 след дузпи (0:0 в редовното време и в първия мач)

Фиорентина: 1. Фрей, 4. Донадел (42 - 22. Кузманович), 21. Уйфалуши, 5. Гамберини, 20. Йоргенсен, 11. Ливерани, 18. Мотоливо, 19. Гоби, 24. Сантана (94 – 7. Семиоли), 10. Муту, 29. Пацини (79 – 32. Виери)

Рейнджърс: 13. Алекзандър, 3. Уиър, 5. Папач, 24. Куеяр, 21. Броудфуут, 28. Уитъкър, 6. Фъргюсън, 7. Хемдани, 35. Дейвис (81 - 10. Ново), 8. Томпсън, 19. Даршевил (65 - 29. Кузин)

Стадион: Артемио Франки, Флоренция, 47000 зрители

Главен съдия: Франк Де Блеекере (Белгия)