Шахтьор Донецк и Борусия Дортмунд завършиха 2:2 в първи осминафинал от Шампионската лига, който се игра на „Донбас Арена“. Украинците на два пъти повеждаха, но шампионът на Германия успяваше да изравни. Борусия Дортмунд контролираше топката през по-голямата част от мача и имаше превес.

Борусия Дортмунд започна по-силно мача и имаше надмощие в първите минути на срещата. Шампионът на Германия владееше повече топката и създаде няколко много опасни положения пред вратата на Андрий Пятов.

Още в 8-та минута Марио Гьотце демонстрира невероятните си качества като с много хубав пас намери Якуб Блашчиковски, който стреля, но на метър от левия стълб на вратата на Шахтьор.

Борусия Дортмунд изпусна невероятна възможност да поведе в резултата в 17-та минута, когато Марко Ройс центрира от корнер в наказателното поле на Шахтьор, след което Матс Хумелс стреля с глава, но топката срещна напречната греда. Минута по-късно Блашчиковски подаде към Роберт Левандовски, който пропусна да се разпише.

Обратно на логиката Шахтьор Донецк поведе в 31-та минута, когато Дарио Сърна изпълни по перфектен начин пряк свободен удар, а Вайденфелер не се намеси добре и топката се озова във вратата му.

Само две минути по-късно в 33-та минута Шахтьор Донецк можеше да удвои своята преднина, когато Луис Адриано излезе на добра позиция, но шутира в страни от вратата на Борусия Дортмунд.

Борусия Дортмунд можеше да изравни резултата в 39-та минута, когато Блашчиковски стреля от около 25 метра, но топката премина в страни от вратата на Пятов.

Все пак шампионът на Германия изравни резултата в 41-та минута, когато Марио Гьотце центрира в наказателното поле на Шахтьор, където Тайсън и Чигрински си попречиха един на друг, което позволи на Левандовски да овладее спокойно топката и да я прати в левия ъгъл на Пятов.

Шахтьор Донецк изпусна невероятна възможност отново да поведе в резултата в 44-та минута. Тайсън направи добър пробив и центрира прострелно по земя в наказателното поле на Борусия, където Вайденфелер не се намеси много добре и отбитата от него топката се удари в краката Адриано, а след това стигна до Алекс Тейшейра, който отблизо стреля, но право в гърдите на Марсел Шмелцер, който изби кълбото от гол линията.

През второто полувреме футболистите на Юрген Клоп продължиха да диктуват събитията на терена. Пятов на два пъти отрази удари на Гьотце и Левандовски в началото на втората част.

Шахтьор Донецк отново поведе в резултата в 68-та минута, когато след дълъг пас в половината на Борусия Дортмунд Матс Хумелс и Марсел Шмелцер не се разбраха и това позволи на Дъглас Коща да прати топката в левия ъгъл на вратата на Вайденфелер.

Борусия бе близо до това да изравни резултата в 72-та минута, но Марио Гьотце и Роберт Левандовски пропуснаха да се разпишат.

Шахтьор контраатакува опасно в 76-та минута, когато Мкхитарян се опита да намери Луис Адриано, но пасът му бе твърде силен.

Борусия Дортмунд изравни резултата в 87-та минута, когато Марсел Шмелцер центрира от корнер в наказателното поле на Шахтьор, след което Матс Хумелс засече топката с глава и я прати във вратата на Пятов.

До края на срещата не се случи нищо опасно.

Мачът реванш в Дортмунд на Вестфален Щадион е на 5-и март.

szólj hozzá: Shakhtar vs Dortmund 2:2 MATCH HIGHLIGHTS

Шахтьор Донецк: 30. Андрий Пятов – 26. Разван Рац, 27. Дмитро Чигрински, 44. Ярослав Ракитский, 33. Дарио Сърна – 3. Томаш Хюбшман, 7. Фернандиньо, 29. Алекс Тейшейра (84' - 11. Едуардо), 28. Тайсън (62' - 20. Дъглас Коща) – 22. Хенрикх Мкхитарян - 9. Луис Адриано. Резерви: 32. Антон Каниболотский, 13. Вячеслав Шечук, 23. Микола Ишченко, 6. Тарас Степаненко, 18. Марко Девич.

Старши треньор: Мирча Лучески

Борусия Дортмунд: 1. Роман Вайденфелер – 26. Лукаш Пишчек, 15. Матс Хумелс, 27. Филипе Сантана, 29. Марсел Шмелцер – 5. Себастиан Кел, 6. Свен Бендер – 16. Якуб Блашчиковски (80' - 7. Мориц Лайтнер), 10. Марио Гьотце, 11. Марко Ройс (90' - 23. Джулиан Шайбер) – 9. Роберт Левандовски. Резерви: 20. Мичел Лангерак, 4. Невен Суботич, 37. Халщенберг, 18. Нури Сахин, 32. Леонардо Битенкур.

Старши треньор: Юрген Клоп

Жълти картони: Фернандиньо (70' минута)

Съдия: Хауърд Уеб

Стадион: „Донбас Арена“