Шампионът на Германия за 2007 година Щутгарт изключително трудно си осигури участие в турнира за Купата на УЕФА през сезон 2008/09 година.

В среща реванш от третия кръг на турнира Интертото швабите отстраниха руския Сатурн след победа с 3:0 с продължения, след като в редовното време се добраха до успех с 1:0 с гол на чеха Ян Шимак в 83-та минута.

Играчите на Щутгарт обаче бяха безапелационни в допълнителните 30 минути и с две попадения на румънеца Киприан Марика се класираха за Купата на УЕФА с общ резултат 3:1.

Във втория по сила евротурнир места намериха и норвежкия Розенборг победил с 2:0 у дома и отстранил с общ резултат 2:1 холандския НАК Бреда, както и шведският Елфсборг, удържал нулево равенство като гост латвийския Рига след домакинска победа с 1:0 в първия мач.