Германският шампион Байерн Мюнхен разби с резултат 4:0 гостуващия на "Алианц Арена" тим на Волфсбург в първи двубой от 17-ия кръг на Бундеслигата. Томас Мюлер откри резултата в седмата, а Даю Упамекано удвои в 57-ата минута с първия си гол за "баварците". Лерой Сане също се разписа в 59-ата, а Роберт Левандовски оформи крайния резултат в 87-ата минута.

Gulliver/GettyImages
70 снимки

Байерн не остави съмнение в това кой е по-класният отбор и закономерно стигна до този резултат, като дори изпусна още редица прекрасни ситуации за нови попадения. Волфсбург, от своя страна, изигра пореден разочароващ двубой и вече е в серия от седем поредни загуби във всички турнири - пет, от които в първенството.

Звездата Роберт Левандовски пък не пропусна да подобри пореден голов рекорд в Бундеслигата. С попадението в 87-ата минута той вече има 43 гола през 2021 година, като по този начин подобри рекорда за най-много голове в Бундеслигата, отбелязани за една календарна година на великия Герд Мюлер. В същото време полякът изравни и върховото постижение на Кристиано Роналдо за най-много отбелязани голове за една календарна година - 69.

"Баварците" завършват 2021 година като твърд лидер с 43 точки и има преднина от девет пред втория Борусия Дортмунд. "Вълците" остават 12-и с 20 точки. В първия си мач за новата година Байерн приема Борусия Мьонхенгладбах, докато Волфсбург ще гостува на Бохум.

КЛАСИРАНЕ В БУНДЕСЛИГАТА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Байерн натисна и се настани в половината на Волфсбург още в първите минути на двубоя.

„Баварците“ откриха резултата още с първата си по-опасна атака в мача. В седмата минута Серж Гнабри стреля от дистанция, Коен Кастеелс изби, но топката попадна в краката на Томас Мюлер, който отблизо не сбърка - 1:0. Голът за германския национал е още по-специален, защото идва в мач №400 за него в Бундеслигата.

Веднага след подновяването на играта „вълците“ можеха да изравнят резултата. Ваут Вегхорст проби отдясно, справи се с Алфонсо Дейвид и излезе сам срещу Мануел Нойер, но стреля право в тялото му.

В 11-ата минута Байерн беше близо до удвояването. При идентична при първия гол ситуация Лерой Сане шутира от дистанция, вратарят спаси, топката попадна на пътя Роберт Левандовски, който обаче не успя да уцели вратата и прати топката над напречната греда.

Шампионите продължиха да владеят инициативата и създадоха нова голова ситуация в 25-ата минута, когато Дейвис комбинира с Джамал Мусиала отляво в наказателното поле, след което последният  технично се справи с Астер Варнкс и се озова на чудесна позиция, но ударът премина покрай дясната греда на Кастеелс.

Две минути след това „баварците“ създадоха нова опасна ситуация. Сане стигна до аутлинията отляво и центрира на далечната греда, където Мюлер върна с глава подаде към Левандовски във вратарското поле, който също стреля отблизо с глава, но твърде слабо и право в ръцете на Кастеелс.

В 32-ата минута гостите организираха една от малкото си добри атаки дотук. Топката бе центрирана остро в наказателното поле и много малко не достигна на Вегхорст да я засече във вратата.

„Вълците“ имаха още един шанс в 42-ата минута, когато Максимилиан Арнолд центрира отляво в наказателното поле, където Вегхорст застана пред Люка Ернандес и засече технично от въздуха с десния крак, но в ръцете на Нойер.

Десет минути след началото на втората част Байерн имаше нов чудесен  шанс за втори гол. Ернандес даде отличен пас за Левандовски на дъгата пред наказателното поле, а полякът пусна топката под краката на Себастиан Борнау за Мусила. Германският национал стреля веднага, но в тялото на Кастеелс, който блокира. Последва добавка на Сане, но и той беше блокиран.

Шампионите обаче стигнаха до втория гол в 57-ата минута. Домакините разиграваха добре топката, след което тя стигна до Мюлер в наказателното поле, който я копна към Упамекано, а той с глава реализира за 2:0. Това бе първи негов гол с екипа на Байерн.

Само две минути след това резултатът стана класически. Лерой Сане получи топката пред границата на наказателното поле и със страхотен диагонален изстрел заби топката в далечния ъгъл на вратата на Кастеелс - 3:0.

В 66-ата минута Левандовски пропусна да се разпише и да покачи още преднината на „баварците“. Бенжамен Павар даде чудесен извеждащ пас зад отбраната на „вълците“ за Гнбари. Последва отиграване по тревата с едно докосване към далечната греда, където Левандовски направи голям пропуск отблизо.

Полякът направи още един пропуск в 76-ата минута. Павар отигра за Мюлер отдясно, който пък отклони с глава за Гнабри в наказателното поле. Крилото отигра с едно докосване за Левандовски, който стреля от движение от около точката на дузпата, но и вратарят Кастеелс направи прекрасно спасяване.

В тези минути бяха извършени доста смени, като за Байерн Юлиан Нагелсман пусна Марсел Забитцер, Буна Сар, Танги Нианзу, Омар Ричардс и младият Малик Тилман. Те замениха Марк Рока, Серж Гнабри, Люка Ернандес, Алфонсо Дейвис и Бенжамен Павар.

Байерн продължи с натиска и в 79-ата минута Павар стреля от дистанция, но над напречната греда.

В 86-ата минута Джамал Мусиала стреля от добра позиция, но малко не му достигна до попадение.

Само минута по-късно Мусиала свали с глава за Левандовски, който стреля акробатично от границата на вратарското поле за 4:0, като по този начин оформи и крайния резултат.

FT | БАЙЕРН МЮНХЕН – ВОЛФСБУРГ  4:0

1:0 Томас Мюлер 7'

2:0 Даю Упамекано 57'

3:0 Лерой Сане 59'

4:0 Роберт Левандовски 87'

Стартови състави на двата отбора:

БАЙЕРН МЮНХЕН (4-2-3-1): 1. Мануел Нойер (к) - 5. Бенжамен Павар, 2. Даю Упамекано, 21. Люка Ернандес, 19. Алфонсо Дейвис - 22. Марко Рока, 42. Джамал Мусиала - 7. Серж Гнабри, 25. Томас Мюлер, 10. Лерой Сане - 9. Роберт Левандовски

Старши треньор: Юлиан Нагелсман

ВОЛФСБУРГ (4-2-3-1): 1. Коен Кастеелс (к) - 25. Джон Брукс, 3. Себастиан Борнау, 4. Максенс Лакроа, 20. Ридле Баку - 8. Астер Вранкс, 27. Максимилиан Арнолд - 7. Лука Валдшмид, 31. Яник Герхарт, 11. Ренато Щефан - 9. Ваут Вегхорст