Отборът на Борусия Дортмунд записа убедителна победа с 3:1 като гост на РБ Лайпциг в едно от дербитата на 15-ия кръг в германската Бундеслига. Двата тима проспаха първото полувреме, но през втората част "жълто-черните" буквално смачкаха своя съперник. В 55-ата Джейдън Санчо откри, а в 71-ата минута Ерлинг Халанд удвои. В 84-ата отново норвежецът се разписа, а в 90-ата минута Александър Сорлот вкара почетното попадение за "биковете".

Първите 45 минути предложиха основно скука, като домакините имаха леко предимство. През второто полувреме обаче Борусия вдигна оборотите и напълно заслужено реализира три попадения, а Лайпциг нямаше отговор на скоростнот тепмпо на своя съперник.

С тази победа възпитаниците на Един Терзич се завърнаха в битката за титлата, след като събраха актив от 28 точки и сенаместихана четвъртата позиция, на пет от лидера Байерн. Момчетата на Юлиан Нагелсман пък пропуснаха да изместят именно "баварците" на върха и остават на воторто място с 31 пункта. В следващия кръг Борусия приема Майннц, докато Лайпциг гостува на Валфсбург.

Първите двайсетина минути преминаха в опознавателно темпо, като и двата отбора действаха доста предпазливо. Домакините бяха по-активни, като владееха и повече топката, но никой не отправи и един удар по посока на двамата вратари. Много често се стигаше и до грешни отигравания от двата състава.

Първият опит за удар дойде в 25-ата минута, когато Анхелиньо центрира в наказателното поле и Юсуф Поулсен опита да засече с глава, но бе блокиран и Роман Бюрки улови безпроблемно.

След половин час игра се наложи да бъде извършена принудителна смяна, след като проблем в ахилеса получи Аксел Вицел, който напусна накуцвайки на един крак. Неговото място зае Емре Джан.

В следващите минути Борусия поизравни владението на топката, но продължаваше да се затруднява в създаването на някаква опасност пред вратата на Петер Гулаши.

Четири минути преди кра на първата част Дани Олмо овладя добре една изчистена топка пред дъгата на наказателното и нанесе изстрел, който обаче премина малко над вратата на Роман Бюрки.

Първата опасност за второто полувреме бе на сметката на Борусия, който беше и първи за тима изцяло в мача. В 48-ата минута Джейдън Санчо изведе отрично отляво в наказателното поле Марко Ройс, а германецът стреля в близкия ъгъл, но Гулаши блокира с една ръка корнер.

След изпълнението му Джан се извиси и стреля с глава, но над вратата.

По-добрата игра на "жълто-черните" даде резултат и те поведоха в резултата в 55-ата минута. Ерлинг Халанд се пребори за топката след изпълнение на тъч и направи двойно с Ройс. След това норвежецът напредна отдясно на скорост и даде пас в наказателното поле, където Ройс отклони технично с пета към далечната греда. Там Санчо засече във вратата на безпомощния Гулаши - 0:1.

В 59-ата минута удар на Рафаел Герейро пред наказателното поле премина над вратата.

Натискът на Борусия се задълбочаваше и Лайпциг нямаше отговор на това. В 65-ата минута Халанд беше изведен отляво в наказатеното поле и нанесе зловещ изстрел, като Гулаши някакси успя да докосне топката, за да я прати в напречната греда и да предотврати втори гол във вратата си.

Лапциг отговори само две минути след това, когато Дани Олмо преодоля Рафаел Герейро отдясно в наказателното поле и стреля по диагонала, но топката се отби от дясната греда на Бюрки.

В 71-ата минута обаче Борусия нанесе втори удар по амбициите на "биковете" след феноменална атака и игра на Халанд. Норвежецът успя да задържи топката между петива футболисти на домакините и комбинира вляво със Санчо. Англичанинът даде пас за Джан, а той продължи за Герейро в наказателното поле отляво. Крайният бранител пък намери с пета обратно Санчо, който центрира на далечната греда, където Халанд завърши атаката с прекрасен удар с глава.

Домакините така и не успявяха да намерят път към вратата на Бюрки, а вече и уморени, те допуснаха нов гол в 84-ата минута. Капитанът Ройс получи малко пред наказателното поле на Лайпциг и изведе по отличен начин Халанд, който преодоля вратаря и на празна врата вкара второто си попадение в двубоя - 0:3.

Все пак домакините намериха сили за почетно попадение в самия крй на редовното време. Анхелиньо центрира в наказателното отляво, а на далечната греда резервата Александър Сорлот стреля с глава, Бюрки парира, но при добавката норвжецеът не сбърка - 1:3.

По този начин беше оформен и крайният резултат.

FT / РБ ЛАЙПЦИГ – БОРУСИЯ ДОРТМУНД 1:3 | КЛАСИРАНЕ В БУНДЕСЛИГАТА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

0:1 Джейдън Санчо 55'

0:2 Ерлинг Халанд 71'

0:3 Ерлинг Халанд 84'

1:3 Александър Сорлот 90'

Стартови състави на двата отбора:

РБ ЛАЙПЦИГ (3-4-2-1): 1. Петер Гулаши - 4. Вили Орбан, 5. Даю Упамекано, 23. Марсел Халстенберг - 14. Тайлър Адамс, 7. Марсел Забицер (к), 8. Амаду Айдара, 3. Анхелиньо - 25. Дани Олмо, 10. Емил Форсберг - 9. Юсуф Поулсен

Старши треньор: Юлиан Нагелсман

БОРУСИЯ ДОРТМУНД (4-2-3-1): 1. Роман Бюрки - 13. Рафаел Герейро, 15. Матс Хумлес, 16. Мануел Аканджи, 24. Тома Мюние - 6. Томас Дилейни, 28. Аксел Вицел - 32. Джовани Рейна, 11. Марко Ройс (к), 7. Джейдън Санчо - 9. Ерлинг Халанд

Старши треньор: Един Терзич