Байер Леверкузен победи РБ Лайпциг с 3:1 като гост в последен мач от 13-ия кръг на Бундеслигата. Флориан Виртц откри резултата в 21-ата минута, а в 34-ата минута Муса Диаби удвои. В 62-ата минута Андре Силва намали, но само две минути по-късно Джереми Фримпонг оформи крайния резултата. В 87-ата минута Доминик Собослай пропусна дузпа.

С успеха „аспирините” излязоха на трето място във временното класиране с 24 точки, докато Лайпциг е осми с 18 точки.

„Биковете” бяха без треньора си Джеси Марш, който е заразен с коронавирус, както и каращите карантина Петер Гулачи, Мохамед Симакан, Вили Орбан.

Gulliver/GettyImages
22 снимки

Двубоят се играе пред празни трибуни, заради увеличената бройка заразени с коронавирус в Германия. Двубоят започна двуостро, а гол на гостите беше отменен в 8-ата минута. Тогава "аспирините" хванаха домакините на контраатака. Амин Адли получи отляво, но бе в засада, напредна и нахлу в наказателното поле, след което намери Муса Диаби. Крилото пое топката и с мощен удар преодоля Мартинес. Главният рефер гледа ситуацията на ВАР, тъй като имаше докосване от Клостерман при подаване към Адли. Съдията реши, че става дума за рикошет, а не за отделна ситуация, поради което отмени попадението.

"Биковете" отговориха с добра възможност в 17-ата минута. Брайън Броби проби отдясно и намери включилия се в атака Йошко Гвардиол. От 7-8 метра хърватският бранител обаче стреля покрай вратата.

В 21-ата минута нямаше какво да спаси Лайпциг. Флориан Виртц получи страхотен пас от дълбочина в наказателното поле. Младокът с две докосвания обработи топката и от няколко метра фронтално срещу вратата нямаше как да сбърка.

Четири минути по-късно Байер беше близо до втори гол. Диаби получи отляво, напредна и потърси далечния ъгъл, но топката мина покрай вратата. В 34-ата минута гостите удвоиха. Джонатан Та с хубав пас намери Муса Диаби пред наказателното поле. Френският национал овладя и успя да се освободи от двама защитници, след което с прецизен удар в долния ляв ъгъл вкара за 0:2.

Домакините започнаха силно втората част. Собослай намери Нкунку, а с доза шанс топката стигна до Лаймер пред наказателното поле. Австриецът отправи силен удар, но Храдецки изби в корнер. "Биковете" продължиха да атакуват и малко след това удар на Нкунку от границата на наказателното поле мина покрай вратата.

В 62-ата минута Лайпциг се върна в срещата. Нкунку и Форсберг разиграха отляво, след което французинът центрира в наказателното поле, където Андре Силва отправи удар с глава в долния десен ъгъл и матира Храдецки.

Две минути по-късно Байер си върна аванса от два гола. Диаби получи в наказателното поле и пусна към Джереми Фримпонг отдясно. Защитникът отправи удар, който рикошира в крака на Анхелиньо и прехвърли Мартинес за 1:3.

В 72-ата минута гостите можеше да сложат точка на спора. Тогава Пиеро Инкапие се включи в атака и намери Диаби, който отправи удар от малък ъгъл, но топката срещна гредата. В 86-ата минута след намесата на ВАР РБ Лайпциг получи дузпа. Едмонд Тапсоба игра с ръка при въздушен двубой с Бенямин Хенрикс. Ръката на защитника обаче беше над нивото на главата и Бенямин Корпус даде наказателен удар. Зад топката застана Доминик Собослай, но топката срещна дясната греда.

РБ Лайпциг – Байер Л 1:3

0:1 Флориан Виртц (21)

0:2 Муса Диаби (34)

1:2 Андре Силва (62)

1:3 Джереми Фримпонг (64)

РБ Лайпциг: 31. Жозеп Мартинес, 22. Норди Мукиеле, 3. Анхелиньо, 32. Йошко Гвардиол, 16. Лукас Клостерман (84 - 35. Соломон Бонан), 44. Кевин Кампл (72 - 14. Тайлър Адамс), 27. Конрад Лаймер (72 - 39. Бенямин Хенрикс), 10. Емил Форсберг (84 - 8. Амаду Айдара), 21. Брайън Броби (43 - 17. Доминик Собослай), 18. Кристофър Нкунку, 33. Андре Силва

Треньор: Джеси Марш

Байер Л: 1. Лукаш Храдецки, 33. Джереми Фримпонг, 4. Джонатан Та, 12. Едмонд Тапсоба, 31. Пиеро Инкапие, 8. Роберт Андрих (80 - 10. Керем Демирбай), 25. Езекиел Паласиос, 31. Амин Адли (62 - 20. Шарлиз Арангиз), 27. Флориан Виртц (88 - 11. Недием Амири), 19. Муса Диаби (88 - 13. Лукас Аларио) , 14. Патрик Шик (62 - 6. Одийон Кусуну)

Треньор: Херардо Сеоане

Ж.к.  Емил Форсберг (РБ Лайпциг); Роберт Андрих, Лукаш Храдецки, Джереми Фримпонг (Байер Л)

Съдия: Бенямин Кортус

Стадион: "Ред Бул Арена"