Байерн Мюнхен спечели рекордна 33-а титла и 11-а поредна на Германия. Това стана факт след уникална драма в последния кръг на Бундеслигата. Баварците победиха с 2:1 като гост Кьолн, като за да триумфират със Сребърната салатиера Борусия Дортмунд трябваше да не стигне до успех у дома срещу Майнц. "Жълто-черните" стигнаха само до 2:2 срещу своя съперник и връчиха трофея на своя голям съперник.

Баварците поведоха в резултата в 9-ата минута, когато се разписа Кингсли Коман. В 82-ата минута "козлите" стигнаха до изравнителен гол чрез Деян Любичич от дузпа. В големия герой на баварците се превърна Джамал Мусиала, който вкара гол в 89-ата минута.

Така баварците събраха 71 точки и след много ходене по мъките през този сезон станаха шампиони. Титлата е първа в Германия за треньора им Томас Тухел, който в хода на сезона донякъде изненадващо замени Юлиан Нагелсман.

Gulliver/GettyImages
53 снимки

Байерн започна по-силно срещата и логично в 8-ата минута поведе. Лирой Сане проби през центъра и подаде към Кингсли Коман отляво. Французинът навлезе навътре и със силен диаголен удар, който мина между двама защитници, направи Марвин Швебе безпомощен.

Малко след това опасен удар на Сане беше блокиран от Юлиан Шабо и излезе в корнер. В 19-ата минута баварците бяха близо до втори гол. Коман проби отляво и центрира в наказателното поле, където Томас Мюлер отправи удар с глава, който срещна гредата.

Четири минути по-късно Елиас Скири отне топката от Райън Гравенберх в центъра на терена, като останаха сериозни съмнения за нарушение на тунизиеца. Топката стигна до Деян Любичич, който намери Ерик Мартел пред наказателното поле. Халфът напредна метър-два и шутира от изгодна позиция, но над вратата.

В 40-ата минута "козлите" имаха претенции за дузпа за игра с ръка на Райън Гравенберх след центриране на Линтон Майна. Главният рефер Свен Яблонски обаче не ги уважи, а проверката от ВАР показа, че нидерландецът е действал според правилата. Малко след това домакините отново поискаха наказателен удар за нарушение на Бенжамен Павар срещу Скири, но и този път бялата точка не беше посочена.

В 44-ата минута Сане отправи удар с глава след центриране на Коман на далечната греда, но топката мина над вратата на Швебе. Само минута по-късно Байерн стигна до нов гол, който обаче беше отменен. Сане спечели топката отляво, направи двойно със Серж Гнабри, който го изведе сам отляво. Десетката на гостите навлезе в наказателното поле и с диагонален удар и с помощта на гредата прати топката във вратата. След намесата на ВАР обаче попадението беше отмемено, след като Свен Яблонски прецени, че Сане е играл с ръка при овладяването на топката.

Втората част започна с по-трайно владеене на топката от страна на домакините. В 56-ата минута играещият последния си мач в кариерата Йонас Хектор отправи удар от около 25 метра, който мина високо над вратата. Две минути след това баварците организираха бърза контраатака. Йозуа Кимих намери Коман отдясно, а французинът потърси оставения непокрит в наказателното поле Сане. Последният обаче не успя да насочи добре топката с глава и ударът му мина над вратата.

След час игра Ян Зомер се отличи с фантастично спасяване. Флориан Кайнц центрира отдясно, а Дейви Зелке засече топката, която влизаше под гредата, но швейцарският вратар на баварците изби в корнер.

В 70-ата минута Сане напредна през центъра и отправи удар от около 15-17 метра. Топката беше блокирана от защитник, а вратарят Швебе не я прецени добре, позволявайки на Гнабри да го изпревари и да опита да подаде към Нусаир Мазрауи с глава. Мароканецът обаче беше изпреварен от Шабо, преди да прати топката в опразнената врата.

В 77-ата минута Любичич сбърка пред собственото си наказателното поле. Топката се озова в резервата Ерик-Максим Чупо-Мотинг. Камерунецът овладя, успя да намери коридор за стрелба, но прати кълбото опасно покрай лявата греда.

В 80-ата минута Майна опита центриране в наказателното поле, а топката срещна ръката на Гнабри. Първоначално Яблонски отсъди нарушение, но след намесата на ВАР коригира решението си и посочи бялата точка, тъй като Гнабри се намираше в наказателното поле. Зад топката застана Деян Любичич, който прати Зомер в обратния ъгъл и вкара за 1:1.

В 89-ата минута Сане можеше отново се изведе Байерн напред в резултата, но останал сам срещу Швебе стреля право в него. Минута по-късно обаче баварците отново докоснаха титлата. Топката стигна до резервата Джамал Мусиала пред наказателното поле, а той с прецизен удар от границата на наказателното поле в долния ляв ъгъл вкара за 1:2.

Кьолн - Байерн 1:2

0:1 Кингсли Коман (8)

1:1 Деян Любичич (82-дузпа)

1:2 Джамал Мусиала (89)

Кьолн: Марвин Швебе, Бено Шмиц, Тимо Хюберс, Юлиан Шабо, Йонас Хектор, Елиас Скири, Ерик Мартел, Деян Любичич, Флориан Кайнц, Линтон Майна, Дейви Зелке

Байерн: Ян Зомер, Бенжамен Павар, Даю Упамекано, Матайс де Лихт, Нусаир Мазрауи, Йозуа Кимих, Райън Гравенберх, Лирой Сане, Томас Мюлер, Кингсли Коман, Серж Гнабри