Байерн Мюнхен сдаде лидерската си позиция в Бундеслигата след 25-ия кръг. Това стана факт, след като баварците отстъпиха с 1:2 при гостуването си на Байер Леверкузен. Йозуа Кимих откри резултата в 32-ата минута, но след две дузпи през втората част, реализирани от Есекиел Паласиос, "аспирините" стигнаха до обрат.

Германският хегемон изигра един от най-слабите си мачове от началото на сезона, като едва в края се съвзе и създаде няколко добри възможности за гол, но Лукаш Храдецки спаси.

Така Борусия Дортмунд е новият лидер в Бундеслигата с 53 точки, докато Байерн е втори с 52 точки. Двата отбора се изправят един срещу друг в следващия кръг. Леверкузен събра 37 точки и заема 8-о място във временното класиране.

Gulliver/GettyImages
29 снимки

Първото по-интересно положение пред една от двете врати беше на сметката на домакините. В 10-ата минута Керем Демирбай опита да изненада Ян Зомер от корнер, но швейцарският вратар внимаваше и изби. В 14-ата минута удар на Джереми Фримпонг от далечна дистанция премина покрай вратата. Натискът на "аспирините" продължи. В 16-ата минута Фримпонг навлезе отляво в наказателното поле и потърси близкия ъгъл, но Зомер се справи.

Байерн поведе с първата си по-добра ситуация в мача. В 22-ата минута Жоао Кансело центрира в наказателното поле, където Томас Мюлер свали за Леон Горетцка, който видя оставения непокрит Йозуа Кимих, който със силен удар и след рикошет в Одийон Кусуну вкара за 0:1.

До края на първата част не се случи нищо запомнящо се, а баварците продължаваха все така да не убеждават с играта си. На полувремето Юлиан Нагелсман направи три смени. Той замени Жоао Кансело, Садио Мане и Томас Мюлер, а на тяхно място се появиха Серж Гнабри, Кингсли Коман и Джамал Мусиала.

В 56-ата минута "аспирините" стигнаха до изравнителен гол. Амин Адли получи пас в наказателното поле, където беше застъпен от Бенжамен Павар. Първоначално главният рефер Тобиас Щилер показа жълт картон на французина за симулация. След намесата на ВАР обаче промени решението си и посочи бялата точка. Зад топката застана Есекиел Паласиос, който с удар в долния десен ъгъл вкара за 1:1.

В 62-ата минута Горетцка засече с глава центриране на Кингсли Коман, но топката премина покрай вратата. Шест минути по-късно Мусиала получи пред наказателното поле, направи двойно с Дейвис и се озова на стрелкова позиция, но от малък удар прати топката опасно покрай вратата.

В 73-ата минута Байер стигна до пълен обрат. Адли получи извеждащ пас отляво, поведе си топката и падна в наказателното поле след съприкосновение с Упамекано. Първоначално Щилер отново показа жълт картон за симулация на французина, но след това прегледа ситуацията и посочи бялата точка. Зад топката отново застана Паласиос и аржентинският национал отново не сбърка - 2:1.

В 85-ата минута баварците организираха отлична контраатака. Сане проби през центъра и пусна към Гнабри отляво. Нападателят отправи удар, който Храдецки успя да избие. Топката се озова в Кингсли Коман, който шутира от движение, но покрай вратата. Три минути след това Сане се справи с няколко играчи, стигна до дъгата на наказателното поле и шутира силно, но вратарят на домакините изби. Топката се озова в Дейвис, който също отправи удар, но финландският страж отново се справи.

В последната минута от добавеното време Матайс де Лихт засече с глава центриране на Коман отдясно, но топката мина покрай вратата.

Байер Леверкузен - Байерн Мюнхен 2:1

0:1 Йозуа Кимих (22)

1:1 Есекиел Паласиос (56-дузпа)

2:1 Есекиел Паласиос (72-дузпа)

Байер: 1. Лукаш Храдецки, 30. Джереми Фримпонг, 6. Одийон Кусуну, 12. Едмонд Тапсоба, 3. Пиеро Инкапие, 8. Роберт Андрих, 25. Есекиел Паласиос, 10. Керем Демирбай, 21. Амин Адли, 19. Муса Диаби, 27. Флориан Виртц

Треньор: Шаби Алонсо

Байерн: 27. Ян Зомер, 2. Дайо Упамекано, 4. Матайс де Лихт, 5. Бенжамен Павар, 22. Жоао Кансело, 19. Алфонсо Дейвис, 6. Йозуа Кимих, 8. Леон Горетцка, 10. Лирой Сане, 25. Томас Мюлер, 17. Садио Мане

Треньор: Юлиан Нагелсман