Борусия Дортмунд продължава да диша във врата на Байерн Мюнхен, след като победи в истинско голово шоу Борусия Мьонхенгладбах с резултат 5:2 в дербито от 32-ия кръг от германската Първа Бундеслига. "Жълто-черните" показаха убийствена ефективност и само след по-малко отополовин час игра имаше аванс от цели четири гола.

Gulliver/GettyImages
85 снимки

Всичко стартира с Дониел Мален, който откри още в петата, а Джуд Белнигам удвои в 18-ата минута от дузпа. Себастиан Алер оформи класиката в 20-ата с красиво изпълнение, а след това добави нов гол в 32-ата минута. Гостите успяха да върнат едно попадение чрез Рами Бенсебайни в 75-ата от дузпа, а Ларс Щиндъл добави още едно в 86-ата минута, което се оказа и последното в срещата.

"Вестфалци" бяха пълни господари на терена през първата част, когато изглеждаше, че всичко в срещата е решено. През второто полувреме темпото спадна значително, а в последните минути на двубоя домакините се отпуснаха и позволиха на "жребчетата" да върта два гола, като имаха шанс дори и за трети, с който да върнат шокиращо интригата. В крайна сметка "жълто-черните" не допуснаха изненада и се поздравиха с гръмкия успех.

БГНЕС / BGNES
53 снимки

С него Дортмунд събра 67 точки и остава на втората позиция, но само с една по-малко от лидера Байерн Мюнхен. Гладбах пък е 11-и с 39 пункта. В следващия преспоследен кръг "вестфалци" гостуват на Аугсбург, докато "жребчетата" пътуват до Леверкузен за среща с вестния Байер.

КЛАСИРАНЕ В ПЪРВА БУНДЕСЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Борусия Дортмунд стартира ударно и поведе в резултата още в петата минута с първото реално голово положение. Юлиан Брандт комбинира с Себастиан Але в половината на гостите, нападателят напредна, стигна до границата на наказателното поле и стреля, но се получи рикошет в играч на „жребчетата“. Дониел Мален пък се измъкна от засадата, дотича и с глава от близо реализира във вратата на Ян Олшовски – 1:0.

Борусия Мьонхенгладбах отговори в 12-ата минута, когато на Реми Бенсабайни му беше оставено прекалено много празно пространство отляво в половината на домакините, след което финтира Никлас Зюле, влезе в наказателното поле и стреля опасно, но Грегор Кобел спаси долния си десен ъгъл.

„Жълто-черните“ обаче организираха контраатака минута по-късно, при която Джуд Белингам получи на левия фланг, напредна на скорост, влезе навътре и стреля ниско и опасно, но топката профуча покрай лявата греда на Олшовски.

Дортмунд обаче удвои аванса си в 18-ата минута. Тогава Юлиан Брандт проби добре отдясно и комбинира със Себастиан Алер пред дъгата на наказателното поле, който си пое много елегантно топката обръщайки се и след това беше повален в него от Флориан Ноухаус и съдията отсъди дузпа. С изпълнението се зае Джуд Белингам, който бе точен – 2:0.

Домакините бяха безапелационни и след по-малко от 120 секунди резултатът стана класически след много красив гол. Мален достигна до топката до флагчето за изпълнение на корнер отдясно, след което направи отлично двойно с Брандт отдясно в наказателното поле. Нидерланецът пусна пас за Алер в малкия пеналт, а нападателят много технично с пета с десния крак прати топката неспасяемо във вратата на „жребчетата“ за 3:0.

В 27-ата минута Натан Нгуму получи на левия фланг, влезе навътре и след това в наказателното поле между двама играчи на домакините, а накрая стреля към далечния ъгъл, но покрай вратата.

Борусия Дортмунд нямаше намерение да спира и заби четвърти гол в 32-ата минута след чудесна комбинация. Зюле намери Брандт в половината на гостите, който пък с едно докосване изведе Мален отдясно. Крилото центрира към границата на вратарското поле на първа греда, където Алер бе изпуснат от Марвин Фридрих и с десния крак котдивоарецът засече от въздуха във вратата за 4:0.

Пет минути по-късно Мален стреля силно пред наказателното поле, но този път Олшовски изби в корнер. В 40-ата минута отново нидерландецът с десния крак пред дъгата, но право във вратаря.

Три минути след началото на втората част гостите от Гладбах създадоха опасна ситуация пред вратата на Кобел. Хофман центрира от корнер, а на първа греда Карим Адейеми изчисти. Топката обаче попадна в Нойхаус, който стреля хубаво от воле пред дъгата на наказателното поле, но малко над гредата.

В 53-ата минута Хофман шутира директно от пряк свободен удар пред дъгата на панелтерията, но в аут.

Минута след това домакините разиграха късо след корнер, топката стигна до Белингам, който шутира ниско и силно пред наказателното поле, но Олшовски успя да избие удара в долния му ляв ъгъл.

В 58-ата минута Емре Джан стреля от сериозна дистанция, но неточно в аут.

33 снимки

След точно час игра Дортмунд имаше шанс за пети гол. Брандт комбинира с Рафаел Герейро отдясно на наказателното поле, а той пък изведе Салих Озджан отляво в пеналтерията. След това той комбинира с Адейеми, който проби към аутлинията и от малък ъгъл опита да стреля към вратата, но бе блокиран от Олшовски.

Минута след това Зюле пробва късмета си от далечна дистанция, но топката премина малко над напречната греда.

В следващите минути отново Адейеми и след това Брандт не успяха да нанесат голови удари. В игра за домакините пък се появиха още Джовани Рейна и Марко Ройс.

Гостите от Гладбах стигнаха все пак до почетно попадение петнадесет минути преди края на редовното време. Две минути преди това Рами Бенсебайни получи хубаво диагонално подаване отляво в наказателното поле, финтира Джовани Рейна, който обаче го препъна и съдията посочи бялата точка. Зад топката застана потърпевшия, който изпълни без проблемно за 4:1.

Защитата на домакините изглеждаше леко разконцентрирана в тези моменти и само минута след попадението играчите на Един Терзич бяха на косъм да получат нов гол. Ларс Щиндъл направи прекрасно извеждащо подаване между трима играчи на Дортмунд за влезлия преди секунди Лука Нетс отдясно в наказателното поле, а младият германец се озова сам срещу Кобел и го прехвърли. Топката обаче бе слаба и малко преди голлинията до нея успя да стигне Зюле, за да я изчисти.

В 85-ата минута Адейеми получи отдясно, след което напредна към наказателното поле, залъга съперник и шутира към далечния ъгъл, но вратарят улови.

След по-малко от минута обаче „жребчетата“ върнаха още един гол от пасива си. Нетс получи дълго подаване отляво в наказателното поле, задържа добре и върна добре за капитана Щиндъл, който стреля отлично пред дъгата и намери долния ляв ъгъл на Кобел – 4:2.

Правеше впечатление, че „вестфалци“ играеха доста лежерно в последните минути и съвсем спокойно можеха да допуснат и трети гол бързо след това. Домакините сбъркаха при изнасянето на топката, което позволи на Щефан Лайнер да центрира отдясно в наказателното поле, а там Щиндъл бе оставен съвсем сам и с удар от въздуха с десния крак принуди Кобел да прави важно спасяване с една ръка.

В четвъртата от трите добавени минути на срещата обаче Борусия стигна до пети гол. Рафа Герейро стреля директно от пряк свободен удар, Олшовски не успя да избие по най-добрия начин и Рейна успя да дотича, за да направи добавка, която беше блокирана от вратаря, но при втория опит от близо прошка нямаше за крайното 5:2.

FT  | БОРУСИЯ ДОРТМУНД  – БОРУСИЯ МЬОНХЕНГЛАДБАХ  5:2

1:0 Дониел Мален 5'

2:0 Джуд Белингам (дузпа)

3:0 Себастиан Алер 20'

4:0 Себастиан Алер 32'

4:1 Рами Бенсебайни (дузпа) 75'

4:2 Ларс Щинсдъл 86