Отборът на Шалке допусна тежка загуба в домакинството си на Борусия Дортмунд с 0:4 в дербито на Рур в мач от 22-ия кръг на германската Бундеслига. Джейдън Санчо откри в 42-ата, а Ерлинг Халанд удвои в 45-ата минута след странична ножица. Рафаел Герейро направи резултата класически в 60-ата, а втори гол на Халанд в 79-ата минута оформи и крайния резултат.

Gulliver/GettyImages
52 снимки

"Жълто-черните" бяха пълен господар на терена и напълно заслужено стигнаха до този успех. "Миньорите" имаха няколко добри шанса през второто полувреме, но с нищо не показаха, че заслужават да измъкнат нещо от срещата.

Шалке продължава да е последен в класирането с едва 9 точки, на също толкова от зоната за плейоф за изпадане. Борусия пък вече има 36 пункта и се настани на шестата позиция, на шест от топ 4.

На загрявката преди двубоя контузия получи Шкодран Мустафи и бе заменен от Бастиан Ошипка в титулярния състав.

Първият удар към една от двете врати дойде още преди да е изтекла и една минута от двубоя. Сеад Колашинац стреля от границата на наказателното поле, но доста над вратата.

В седмата минута Юлиан Брандт опита удар, който бе спасен от Ралф Фарман.

Минута след това дойде и най-чистият шанс в двубоя дотук, който бе на сметката на "жълто-черните". Джейдън Санчо преодоля двама защитници, влезе в наказателното поле отляво и шутира, но Фарман показа страхотен рефлекс и парира удара.

В следващите минути Борусия пое контрола над двубоя, но до опасности пред вратата на Шалке липсваха.

Между 20 и 30-ата минута Шалке изенесе играта в половината на гостите, но така и не стигна до чиста ситуация за попадение.

В 31-ата минута се наложи да бъде извършена принудителна смяна в тима на домакините. Вратарят Ралф Фарман се контузи след сблъсък с Ерлинг Халанд и бе заменен от Майкъл Лангер.

Пет минути по-късно Халанд получи пред наказателното поле, но бе спрян. Топката обаче попадна в Махмуд Дауд, който стреля, но право в ръцете на Лангер.

Борусия отново натисна съперника си и успя да поведе в 42-ата минута след груба грешка на Бенжамин Стамболи. Халфът сбърка пред наказателното си поле при изнасянето на топката, която му беше открадната от Матю Морей. След това крайният бранител комбинира с Джейдън Санчо, който влезе в наказателното поле и с мощен удар разстреля Лангер за 0:1.

Само три минути след това "вестфалци" удвоиха преднината си. Юлиан Брандт получи отляво на наказателното поле и подаде за Санчо, който центрира в наказателното поле, където Ерлинг Халанд нанесе великолепен удар със странична ножицав далечния ъгъл на вратаря - 0:2.

Второто полувреме започна по-добре за Шалке, които удариха греда в 50-ата минута. Тимо Бекер центрира отдясно в наказателното поле, където играч на Дортмунд успя да изчисти пред погледа на Матю Хоп. Топката обаче се озова в Суат Сердар, който стреля, Хитц успя да я докосне, след което се отби от дясната му греда.

Четири минути след това Хоп шутира в наказателното поле, но отново швейцарският страж спаси.

Въпреки силната игра на Шалке, Борусия бяха тези, които стигнаха до нов гол в 60-ата минута. Попадението дойде след чудесна атака, която тръгна от Рафаел Герейро. Топката стигна до Брандт отляво, който подаде отново за Герейро. Португалецът комбинира с Марко Ройс, който му върна топката и с отличен удар краният бранител направи резултата класически - 0:3

Минутите след гола минаха под нов натиск на "миньорите", които заиграха по-добре. Играчите на тима отправиха и няколко удара, но нито един не се оказа опасен за вратаря Хитц.

Отново обаче Борусия показа своята ефективност в 79-ата минута, когато вкараа и четвърто попадение. Никой не пресечна Емре Джан, който подаде за Джуд Белингам, който пък продължи надясно за Санчо. Английският национал върна за своя сънародник, който влезе в наказателното поле и подаде надалечната греда за Халанд, а нападателят не пропусна на празна врата - 0:4.

До края не се случи нищо по-интересно и заслужено Борусия стигна до разгромния успех.

FT | ШАЛКЕ – БОРУСИЯ ДОРТМУНД 0:4 | КЛАСИРАНЕ / ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ

0:1 Джейдън Санчо 42'

0:2 Ерлинг Халанд 45'

0:3 Рафаел Герейро 60'

0:4 Ерлинг Халанд 79'

Стартови състави на двата отбора:

ШАЛКЕ (4-2-3-1): 1. Ралф Фарман - 31. Тимо Бекер, 24. Бастиан Ошипка, 33. Малик Тиау, 20. Сеад Колашнац (к) - 17. Бенжамен Стамболи, 8. Сат Сердар - 13. Уилиам, 16. Насим Бужелаб, 25л Амин Арит - 43. Матю Хоп

Старши треньор: Кристиан Грос

БОРУСИЯ ДОРТМУНД (4-2-3-1): 36. Марвин Хитц - 13. Рафаел Герейро, 15. Матс Хумелс, 23. Емре Джан, 2. Матю Морей - 8. Махмуд Дауд, 6. Томас Дилейни - 7. Джейдън Санчо, 11. Марко Ройс (к), 19. Юлиан Брандт - 9. Ерлинг Халанд