Германският шампион Байерн Мюнхен изигра перфектен мач и рагроми с гръмкото 6:0 гостуващия на „Алианц Арена“ Шалке 04 в двубой от 32-ия кръг на Първа Бундеслига. Баварците не оставиха и грам съмнение в това кой е по-добрият отбор на терена, след като контролираха развоя на сблъсъка от първата до последната минута.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Головото шоу стартира в 21-ата минута, когато капитанът Томас Мюлер откри, а Йосуа Кимих удвои от дузпа в 29-ата минута. Останалите четири попадения паднаха през втората част, когато Серж Гнабри оформи класиката в 50-ата, а след това добави нов гол в 65-ата минута. Резервата Матис Тел също се разписа в 80-ата, а Нусаир Мазрауи сложи точка на спора във втората минута от добвеното време.

БГНЕС / BGNES
69 снимки

По този начин Байерн увеличи, поне за няколко часа, преднината на върха си пред втория Борусия Дортмунд на четири точки, който по-късно приема Борусия Мьонхенгладбах. Шалке пък остава на 16-ото място за плейоф за оставане с 30 точки, с една по-малко от 17-ия Бохум, както и с две повече от 17-ия Щутгарт. В следващия предпоследен кръг баварците приемат РБ Лайпциг, докато "кралскосините" домакинстват на Айнтрахт Франкфурт.

КЛАСИРАНЕ В ПЪРВА БУНДЕСЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Байерн стартира с натиск от първата минута и се настани в половината на своя опонент. Първата опасност дойде в седмата минута, когато Бенжамен Павар комбинира със Серж Гнабри пред наказателното поле, който се обърна и се освободи елегантно от прекия си пазач, след което шутира ниско към вратата, но вратарят Александър Шволов отрази.

Три минути по-късно баварците направиха сериозен пропуск. Томас Мюлер беше изведен отдясно в наказателното поле, влезе навътре, като преодоля вратаря Шволов и подаде за Кингсли Коман към далечната греда в малкия пеналт, но французинът стреля в тялото на Сеп ван дер Берг, който бе един от двамата играчи на Шалке, които бяха застанали на голлинията. След това топката отново попадна в Мюлер, който обаче игра с ръка.

В 12-ата минута домакините направиха още по-грандиозен пропуск. Нусаир Мазрауи получи отдясно, след което влезе в наказателното поле и пусна отличен пас за Гнабри, който на празна врата на успя да засече топката.

Две минути след това отново Байерн бе пред вратата на Шволов. Джамал Мусиала направи двойно с Лерой Сане пред дъгата на наказателното поле, след което младият халф шутира, но бе блокиран. Топката обаче рикошира и попадна на пътя на Мюлер отдясно в наказателното поле, който стреля моментално н близкия ъгъл, но вратарят изби в корнер.

Натискът на шампионите не спираше и в 18-ата минута Сане получи от странично хвърляне в половината на Шалке и изведе Мусиала в празно пространство между двама играчи на гостите в наказателното поле, но германецът не успя да стреля по най-добрия начин и прати топката високо над вратата.

Байерн материализира превъзходството си в 21-ата минута, когато откри резултата. Мюлер и Мазрауи направиха двойно отдясно пред наказателното поле, а капитанът на баварците опита да намери Мусиала, който се размина с топката, но тя рикошира в крака на Алекс Крал. Така тя попадна в Сане, който я задържа и я предостави а Мюлер и атакуващия халф шутира отлично с  левия крак и намери долния десен ъгъл на Шволов.

В 25-ата минута Гнабри опита да намери Мусиала в наказателното поле, където Ван Дер Берг допусна грешка и позволи на полузащитника да му отнеме топката, след което Седрик Брунер го удари в лицето, но играта продължи. Малко след това ситуацията беше разгледана със системата ВАР и главният съдия отсъди дузпа за Байерн. С изпълнението се зае Йосуа Кимих, който реализира безапелационно за 2:0 в 29-ата минута.

В 37-ата минута Сане стреля интересно от пряк свободен удар, но се получи рикошет в играч от стената и мина на сантиметри покрай дясната греда на Шволов в ъглов удар.

Две минути преди края на първата част Коман центрира отляво в наказателното поле за непокрития Гнабри, който стреля точно с глава, но Шволов реагира отлично и спаси трети сигурен гол във вратата си.

В 48-ата минута Коман реши да пробва късмета си от далечна дистанция, но стреля неточно.

Само две минути след това Байерн реши всичко в тази среща с красив трети гол. Жоао Кансело получи отляво, след което влезе в наказателното поле, финтира и прати на земята Кенан Караман. Последва подаване за Гнабри на първа греда, който задържа и след това стреля между двама играчи на Шалке и вратаря Шволов, за да реализира за 3:0.

В 63-ата минута Ван Дер Берг засече с глава центриране от ъглов удар на далечната греда, но стреля в аут.

Байерн можеше да отбележи и четвърто попадение още в ответната атака, но домакините направиха нов сериозен пропуск. Коман беше изведе отляво, след което влезе в наказателното поле и стреля през Ван дер Берг към вратата, но Шволов отрази. Топката обаче попадна на пътя на Мюлер на втора греда, който обаче от метър пред празната врата стреля в аут.

Гнабри отбеляза втория си гол в 65-ата минута. Тогава влезлия на почивката Мая Йошида опита да върне към своя вратар от центъра, но пусна прекалено слаба топка, а веднага Гнабри надбяга японеца, излезе сам срещу Шволов, преодоля го и без проблеми реализира за 4:0.

В следващите минути темпото на игра чувствително спадна, като се стигна единствено до неточни удари от страна на Алекс Крал и Себастиан Полтер за „кралскосините“, както и на Мусиала за баварците.

Байерн обаче не беше казал последната си дума и стигна до пети гол десет минути преди края на редовното време. Мусиала финтира Крал в половината на Шалке отляво, влезе навътре и изведе в наказателното поле резервата Матис Тел сам Шволов, след което младият нападател пусна топката елегантно покрай вратаря за 5:0.

Три минути преди края на редовното време Сане изведе Мазрауи отдясно в наказателното поле, който стреля силно с десния крак, но Шволов изби. Топката попадна в Леон Горецка, който прехвърли вратаря с глава и отбеляза, но попадението беше отменено правилно заради засада на германеца.

В последната 90-ата минута Байерн изпусна нова отлична възможност за гол. Тогава домакините организираха скоростна контраатака, при която Сане напредна в половината на Шалке и комбинира с Мюлер отляво в наказателното поле, който обаче стреля право във вратаря.

Шестият гол обаче стана факт във втората минута от добавеното време на мача след красива комбинация. Павар намери Мане в половината на гостите, който пък с едно докосване изведе Мазрауи сам срещу Шволов и елегантно прати топката покрай него във вратата за крайното 6:0.

FT  | БАЙЕРН МЮНХЕН – ШАЛКЕ 04  6:0

1:0 Томас Мюлер 21'

2:0 Йосуа Кимих (дзупа) 29'

3:0 Серж Гнабри 50'

4:0 Серж Гнабри 65'

5:0 Матис Тел 80'

6:0 Нусаир Мазрауи 90+2'