Байер Леверкузен може и да отпадна безславно от турнира за Купата на Германия, но серията на „аспирините” в Бундеслигата продължава с пълна сила. Момчетата на Петер Бош записаха трета поредна победа, която досущ успехите над Байерн Мюнхен и Волфсбург беше доста впечатляваща. В ролята на жертва влезе Майнц 05, който отнесе унижение с 1:5 насред своя „Опел Арена” в двубоя, който откри 21-ия кръг за сезон 2018/2019.

Почти 22 хиляди души изпълниха трибуните, като голяма част опитаха да вдъхнат кураж на „карнавалния клуб”, но това просто не се получи. В откриващите минути Майнц изтърва изключителна чиста ситуация, а една-две атаки по-късно Леверкузен откри. В 5-ата минута Кевин Фоланд избяга  от засадата и проби отляво с много пространство пред себе си. Нападателят стигна до наказателното поле  и метна прецизен пас към далечния му край, за да намери Карим Белараби. Последният направи опит да засече от въздуха и макар да нанесе най-успешният удар, успя да прокара кълбото покрай вратаря Флориан Мюлер. То щеше да влезе и без помощта на Вендел, който го чукна в последния момент и така голът остана на негово име – 1:0.

В 9-ата Майнц изравни след заучено изпълнение на ъглов удар. Даниел Бросински центрира отдясно по атаката, на близката греда Жан-Пол Боетюс отклони с глава към Александър Хак, който на свой ред с къс пас по земя намери Робин Куайсон в малкия пеналт – 1:1.

Надеждата за домакините бързо угасна, защото при всеки техен важен пропуск следваше наказание под формата на гол. В 20-ата минута Юлиан Бранд получи топката отляво и с ювелирен пас по тревата намери Кай Хаверц около точката на дузпата. 19-годишният суперталант стреля от движение и вкара своя 11-и гол (повече отколкото сборното си постижение за предишните два сезона взети заедно) – 2:1.

Десет минути по-късно последва още един камшичен удар. Бранд и Фоланд съвсем самички матираха цялата отбрана с беузпречно двойно подаване, което изведе „десетката” на Байер съвсем сам срещу Мюлер – 3:1.

Две минути преди края на полувремето Белараби хирургически елиминира интригата. Бранд осъществи впечатляващ рейд с топката през центъра, преди да пусне вдясно за по-опитния си съотборник. 28-годишният играч едва беше навлязъл отдясно в наказателното поле, когато нанесе изненадващ нисък шут по диагонала. Мюлер не реагира достатъчно бързо, а топката красиво влетя до основата на десния стълб – 4:1.

Бранд записа втория си гол в мача по средата на втората част. В 64-ата минута германският национал елегантно финтира двама съперникови играчи пред дъгата, комбинира с Фоланд, който му върна прецизен пас. Така русокосият плеймейкър излезе фронтално срещу Мюлер, който още веднъж беше безпомощен – 5:1.

До края Леверкузен изпусна един куп възможности да запише още по-съкрушителен успех. Върхът на безпомощността сред играчите на Майнц пролича в последната от редовните 90 минути, когато защитата на Байер много леко подари топката на Герит Холтман. Той напредна съвсем сам срещу вратаря Лукаш Храдецки и вече го беше подминал, преди следващото му докосване да отведе топката безнадеждно в аут.

Успехът изкачи Леверкузен до 5-ото място с 33 точки, на четири зад четвъртия РБ Лайпциг, който към момента заема последната позиция, даваща право на участие в груповата фаза на Шампионската лига. Шестият Айнтрахт е с точка зад „аспирините”, като утре среща именно Лайпциг в своя мач от кръга.

Майнц записа второ поредно поражение и по силата на своите 27 точки, остава 11-и (макар и аналогичен актив спрямо 10-ия Вердер Бремен).