Борусия Дортмунд наложи доминация и в Дербито на Рур! Момчетата на Люсиен Фавр извоюваха много ценен успех с 2:1 над областния съперник Шалке 04 като гост в Гелзенкирхен. Това е първа победа за тях в дербито от пет двубоя насам.

Така Борусия остава непобеден от началото на сезона в Германия (11 победи и 3 равенства) и запазва дистанцията от 9 точки с прекия конкурент за титлата Байерн Мюнхен. Дортмунд е лидер с 36 т., докато баварците са втори с 27 т., след успех с 3:0 над Нюрнберг в друга среща от кръга.

Шалке 04 - Борусия Дортмунд

източник: Gulliver/GettyImages

Двубоят на "Фелтинс Арена" бе решен от младия суперталант Джейдън Санчо (74'), който с 5-ия си гол (общо 6-ти във всички турнири) през този сезон в Бундеслигата донеса успеха на Борусия. Преди това Томас Дилейни (7') откри за гостите с първия си гол за тима, но попадение от дузпа на Даниел Калиджури (61') изравни резултата половин час преди края.

Това е осма загуба от началото на сезона за Шалке, което оставя тима в долната половина на таблицата.

Срещата започна с възможност за гостите, след като в 3-ата минута Ашраф Хакими стреля над гредата. Малко след Борусия стигна до първия гол. Марко Ройс центрира от статично положение, а най-съобразителен в наказателното поле бе Томас Дилейни, който с глава насочи топката в мрежата на Ралф Ферман.

В 18-ата минута "жълто-черните организираха отлична контраатака, след която Пако Алкасер шутира опасно и без малко да удвои аванса на своите.

Шалке бе близо до изравняването в 28-ата минута, когато Бургщалер стреля от няколко метра след корнер, но Бюрки спаси. От повторенията се видя, че нападателят си е помогнал с ръка и това вероятно щеше да доведе до отмяна на попадението.

Малко след това Бургщалер напусна играта поради травма, а Тедеско изненада с решението си да продължи мача с халфа Уестън Маккени.

В 60-ата минута Шалке получи дузпа, след като Ройс фаулира Амин Арит. След консултация със системата за видеоповторения – ВАР, галвният рефер посочи „бялата топка“. Зад топката застна десния бек Даниел Калиджури, който прати топката в обратния на Бюрки ъгъл и изравни резултата.

В 74-ата минута Борусия стигна до втори гол. Изключителна игра на Джейдън Санчо по левия фланг му позволи да комбинира с Ройс. Вторият му върна, а Санчо изскочи зад защитата на Шалке. Последва удар, който бе неспасяем за Ферман и 1:2.

В 78-та минута Ройс се откъсна зад защита и опита да стреля в обратния ъгъл на Ферман, но той отрази изстрела. В 85-ата минута гредата спаси домакините от нова гол, след като Герейро шутира в гредата и остави резултата непроменен.

Шалке 04 – Борусия Дортмунд 1:2

0:1 Томас Дилейни 7‘

1:1 Даниел Калиджури 61’

1:2 Джейдън Санчо 74‘

Състави на двата отбора:

Шалке 04: Ралф Ферман, Бастиан Ощипка (Йевхен Конуплянка 76'), Матиа Настасич, Салиф Сане, Даниел Калиджури, Уестън МакКени, Себастиан Руди, Амине Харит, Набил Бенталеб (Суат Сердар), Алесандро Шопф, Гуидо Бургщалер (Хамза Медил 37‘)

Треньор: Доменико Тедеско

Борусия Дортмунд: Томан Бюрки, Лукаш Пишчек, Мануел Аканджи, Абду Диало, Ашраф Хакими, Томас Дилейни, Алекс Витсел, Джейдън Санчо (Кристиан Пулишич 89'), Марко Ройс, Якуб Брун Ларсен (Рафаел Геерейро 63'), Пако Алкасер (Марио Гьотце 77')

Треньор: Люсиен Фавр