Отборът на Байерн Мюнхен постигна резонна победа с 3:0 при гостуването си срещу Кьолн в 23-ия кръг на Бундеслигата, а така увеличи преднината си на върха в класирането. Вторият Лайпциг допусна грешна стъпка вчера (реми с Аугсбург), като от това се възползва също и Борусия Дортмунд, който разнищи пред своя публика Байер Леверкузен с 6:2.

За Байерн първите два гола дойдоха от малко очаквани герои, които предимно отговарят за отбраната на отбора. Треньорът Карло Анчелоти реши да остави фигури като Чаби Алонсо и Ариен Робен на пейката, а вместо тях стартираха съответно Артуро Видал и Кингсли Коман.

Баварците не направиха най-динамичното начало на мача, ала методично налагаха своето превъзходство. Имаше и миг на изтръпване за тях в 19-ата минута, когато Мануел Нойер се нуждаеше от цялата си класа, за да парира изстрела с глава на Юя Осако.

Байерн отвърна веднага и две минути по-късно Роберт Левандовски засече центриране, като изстрелът му влиташе в мрежата, ако Томас Кеслер не се бе намесил. В 25-ата обаче стражът беше безсилен през мощния шут отблизо на Хави Мартинес. Артуро Видал изработи ситуацията, като задържа топката в игра отдясно и центрира ниско към първата греда. Двама играчи на Кьолн се разминаха, за да може Мартинес от движение да стреля неспасяемо в горния десен ъгъл – 1:0.

Почти веднага след този гол Коман имаше възможност да покачи разликата, ала от обещаваща позиция французинът не направи хубав контакт с топката и улесни вратаря при спасяването.

Второто полувреме започна с ранен гол за мюнхенци. Томас Мюлер с пас в коридор изведе Хуан Бернат отляво в наказателното поле, а левият бранител изненада стража с премерен шут до близката греда – 2:0.

След почивката гостите намалиха леко оборотите, макар да продължиха да диктуват играта. Така третият гол дойде чак в 90-ата минута, когато резервата Франк Рибери с прецизен шут от въздуха сложи край на и без това тлеещите надежди за обрат на домакините.

По този начин Байерн събра 56 точки на първата позиция и вече води със 7 пред втория РБ Лайпциг. Той вече усеща и напрежението от приближаващия Борусия Дортмунд, който с днешната победа над Леверкузен съкрати дистанцията до 6 пункта.

На своя „Сигнал Идуна Парк“ хората на Томас Тухел отчаяха „аспирините“ още от самото начало. Усман Дембеле откри в 6-ата минута, а преди да е изминал половин час игра Пиер-Емерик Обамеянг покачи до 2:0. След паузата Кевин Фоланд върна един гол за Байер, но Обамеянг възстанови преднината от 2 гола в 69-ата минута – 3:1. Вендел намали резултата четвърт час преди края, след което последваха три безответни гола в мрежата на Бернд Лено. Кристиан Пулишич (77'), Андре Шюрле (85' – дузпа) и Рафаел Герейро (90+2') окончателно довършиха гостите.

Борусия вече е трети с 43 точки, а четвъртият Хофенхайм не е съвсем далеч с 41.