Отборът на Франция не допусна нов кошмар в стил „България'93“ и надигра гостуващия тим на Украйна с 3:0 в реванша от баража помежду им в Зона Европа. Така футболистите на Дидие Дешан заличиха победата на противника си от 2 чисти гола и си осигуриха класиране на Световното първенство в Бразилия.

„Петлите“ напълно превъзхождаха украинците през целия мач, но във втори решителен мач за класиране на Мондиал си помогнаха със скандален гол. Докато през 2009 година Тиери Анри посече Ирландия с попадение, отбелязано след игра с ръка, този път Карим Бензема реализира втория гол във вратата на Андрий Пятов след очевидна засада.

ВИЖТЕ СИТУАЦИЯТА ТУК!

Преди това нападателят на Реал Мадрид пък бе ощетен от съдиите, които не признаха негов редовен гол, паднал след подаване на Рибери.

СНИМКА

В интерес на истината гостите сами си усложниха задачата през второто полувреме, след като Йевен Хачериди получи втори жълт картон за грубо влизане срещу Франк Рибери.

„Стад де Франс“ застана зад своите любимци още от първата минута, а те не ги разочароваха и накараха тима на Михаил Фоменко да концентрира всичките си усилия изцяло върху отбраната. Само в първите 10 минути „петлите“ стигнаха до 3 корнера, а последният от тях завърши с шут на Пол Погба от около 10-11 метра, който прелетя над гредата. Едва в 18-ата минута Украйна за първи път погледна към вратата на Уго Лорис, но шутът на Коноплянка бе блокиран от защитник.

В 23-ата минута обаче неубедителна игра на гостите в собственото им наказателното при един пряк свободен удар по фланга даде шанс на Рибери да стреля мощно от границата на пеналта. Пятов отби кълбото, но първи до него стигна Мамаду Сако и с нисък удар до лявата греда играчът на Ливърпул откри.

Само три минути по-късно Погба можеше да удвои, но мощният му шут от дистанция премина на сантиметри над гредата. В 30-ата минута пък словенските съдии допуснаха първата си сериозна грешка в мача, като отмениха чист гол на Бензема. Рибери центрира отляво, а таранът стреля точно от границата на вратарското поле, ала страничният съдия вдигна засада, каквато несъществуваше.

Три минути по-късно обаче същият рефер сбърка чудовищно, като зачете попадение, дошло след явно положение на засада. Йоан Кабай пробва извън пеналта, който рикошира в бранител и попадна у Матийо Валбуена на 7-8 метра пред вратата. Играчът на Марсилия с гърди отклони към Бензема, който бе на почти два метра зад предпоследния в отбрана. Острието с лекота реализира в долния ляв ъгъл и удвои преднината на тима си въпреки протестите на противника.

В самия край на полувремето Украйна можеше да стигне до гол, след като центриране от ъглов удар попадна у Андрий Ярмоленко, а звездата на гостите стреля мощно към вратата, но бранителите в сини екипи спряха полета на топката.

Едва три минути след началото на втората част обаче амбициите на източноевропейците претърпяха сериозен удар, след като Хачериди си заработи втори жълт картон след безумно единоборство срещу Рибери. Въпреки това почти веднага след този епизод украинците можеха да намалят изоставането си, но шутът на Безус прелетя на сантиметри покрай лявата греда.

В 58-ата Бензема пропиля чудесен шанс за Франция, като от изключително чиста позиция шутира към трибуните.

В 72-ата минута всичко приключи за Украйна, след като Олег Гусев опита да изчисти центриране във вратарското поле, но за негов ужас отиграването му спря в мрежата зад Пятов.

Четири минути преди края стражът на гостите спаси тима си от тотален разгром, след като с изключителна изява парира изстрел с глава на Оливие Жиру.