Френският шампион Пари Сен Жермен направи голяма крачка към 11-ата си титла в Лига 1, след като надделя над прекия си преследвач Ланс с 3:1 на своя „Парк де Пренс“ в сблъсък от 31-ия кръг на първенството.

Всичко стартира с директния червен картон на Салис Абдул Самед в 19-ата, който бе изгонен за грубо нарушение срещу Ашраф Хакими. До края на полувремето парижани взеха пълен контрол над събитията и отбелязаха три попадения чрез Килиан Мбапе в 31-ата, Витиня в 37-ата и на Лионел Меси след чудесна асистенция на капитана на Франция в 40-ата минута.

БТА / BTA
47 снимки

През втората част домакините намалиха оборотите, което позволи на Ланс да се върне в двубоя след точно час игра, когато Пжемислав Франковски бе точен от дузпа. До края гостите, макар да бяха с човек по-малко, не се предадоха и създадоха няколко добри ситуации, но с отлични намеси се отчете и вратарят Джанлуиджи Донарума.

По този начин ПСЖ остава лидер и вече има 73 точки, с девет повече от Ланс, като до голяма степен вече държи титлата в Лига 1 в ръцете си. За парижани предстои гостуване на Анже, докато Ланс ще приеме Монако.

БГНЕС / BGNES
24 снимки

Треньорът на парижани – Кристоф Галтие, заложи на възможно най-силния състав, който можеше да извади. На вратата бе Джанлуиджи Донарума, а тройката в  отбрана бяха съставена от капитана Маркиньос, Серхио Рамос и Данило Перейра. По фланговете действаха Ашраф Хакими и Нуно Мендеш, а в центъра оперираха Карлос Солер, Фабиан Руис и Витиня. Атаката беше водена от топ реализаторите на тима Лионел Меси и Килиан Мбапе.

За Ланс на вратата бе Брис Самба на вратата, който този сезон игра във всичките мачове на отбора. В отбрана действаха Факундо Медина, Кевин Дансо и Жонатан Градит. Халфовата линия беше съставена от капитана Секо Фофана и Салис Абдул Самед преди да бъде изгонен, а по крилата бяха Дейвер Мачадо и Пжемислав Франковскиизирането. За централния нападател Лоис Опенда действаха Анджело Фулжини и Адриен Томасон.

КЛАСИРАНЕ В ЛИГА 1 / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Гостите от Ланс стартираха агресивно и точно с изтичането на втората минута създадоха чисто голово положение. Те изпълниха ъглов удар, топката бе изчистена, но се върна обратно в Анджело Фюлжини, който центрира на първа греда, където Салис Абдул Самед засече с глава, но Джанлуиджи Донарума спаси.

Ланс натисна съперника си в първите десетина минути, като изпълни цели три корнера, но нови опасности за Донарума нямаше.

ПСЖ се посъбуди в 13-ата минута, когато Килиан Мбапе проби отлично отляво, влезе в наказателното поле и намери отлично нахлуващия Лионел Меси, който опита с едно докосване с левия крак технично да прати топката във вратата, но Факундо Медина бе заел прекрасна позиция и го блокира.

Доброто начало за гостите беше помрачено с изгонването на Салис Абдул Самед в 19-ата минута, който влезе изключително грубо в десния крак на Ашраф Хакими и съвсем заслужено получи директен червен картон.

В 27-ата минута домакините бяха близо до откриването на резултата, когато Нуно Мендеш направи двойно с Лео Меси, а след това португалецът направи фантастичен рейд, като премина през цялата защитата на гостите и от дъгата пред наказателното поле шутира, но покрай лявата греда на Брис Самба.

Две минути след това обаче Ланс отговори. Тогава Люис Опенда беше изведен зад защитата на парижани с дълъг пас отляво, влезе в наказателното поле, като само капитанът Маркиньос беше срещу него и стреля между краката му, но Донарума спаси. Впоследствие обаче беше вдигнат флаг за засада.

В 31-ата минута обаче ПСЖ удари. Меси направи двойно с Данило Перейра, след което аржентинецът намери с едно докосване намери Мбапе. Французинът отигра технично за Витиня, пред наказателното поле, който пък впоследствие му я върна и обръщайки се с десния крак нападателят намери долния ляв ъгъл на Самба – 1:0, като топката се чукна в гредата и влезе.

Две минути по-късно Опенда бе намерен отляво в наказателното поле и опита подаване към точката за дузпа, където Пшемислав Франковски нанесе изстрел,  но бе блокиран от Мендеш в корнер.

В 36-ата минута Мбапе стреля силно от дистанция по тревата, но Самба успя да избие в корнер. След неговото изпълнение, вече в 37-та минута, Меси комбинира късо с Мендеш, а той върна за Витиня. Португалският халф напредна съвсем сам с топката и с мощен удар от около 20 метра намери долния ляв ъгъл на Самба, който също не се намеси по най-добрия начин – 2:0.

Пет минути преди края на първата част резултатът стана класически по страхотен начин. Меси направи двойно с Мбапе, който с пета изведе аржентинеца отляво в наказателното поле, а световният шампион завърши атаката с голов удар по тревата към далечния ъгъл – 3:0.

В началото на втората част ПСЖ намали оборотите и даде шанс на Ланс да изнесе играта в предни позиции.

Така се стигна до 59-ата минута, когато Опенда получи подаване в наказателното поле и стреля в долния десен ъгъл, но Джанлуиджи Донарума изби в корнер. След неговото изпълнение обаче беше отсъдена дузпа за гостите заради очевидна игра с ръка на Фабиан Руис на първа греда. Зад топката застана Пжемислав Франковски, който прати Донарума в обратния ъгъл за 3:1.

В 65-ата минута Флориан Сотока изведе отлично на скорост отдясно Опенда, който навлезе в наказателното поле и, въпреки че имаше трима играчи срещу себе си, стреля точно към вратата и се наложи на Донарума да прави ново спасяване.

Две минути по-късно отново Ланс нападаше и отново Опенда бе изведен с дълго подаване отдясно в наказателното поле и стреля към близкия ъгъл, но бе блокиран от Маркиньос в корнер.

В 71-ата минута Фабиан Руис си освободи пространство за стрелба пред наказателното поле и бе точен, но право в ръцете на Самба.

Пет минути след това Франковски стреля от дистанция, а италианският страж на парижани се подсигури и изби над гредата в ъглов удар.

Парижани пропуснаха да си подсигурят по-рано успеха в 77-ата минута, когато Ашраф Хакими беше изведен отдясно в наказателното поле, справи се със защитник и се озова сам срещу Самба, но стреля право в него.

В последните секунди на редовното време Опенда засече акробатично центриране отдясно в наказателното поле, но ударът му мина високо над вратата.

До края не се случи нищо по-интересно и по този начин ПСЖ дръпна с девет точки пред опонента си и гледа все по-смело към титлата.

Стартови състави на двата отбора:

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН (3-5-2)99. Джанлуиджи Донарума - 5. Маркиньос (к), 4. Серхио Рамос, 15. Данило Перейра - 2. Ашраф Хакими, 28. Карлос Солер, 8. Фабиан Руис, 17. Витиня ⚽, 25. Нуно Мендеш - 30. Лионел Меси ⚽, 7. Килиан Мбапе ⚽

Резерви: 90. Александър Льотелие (вр), 16. Серхио Рико (вр), 14. Хуан Бернат, 31. Ел Шадай Битшиабу, 31. Уорън Заир-Емери, 35. Исмаел Гарби, 44. Уго Екитике, 34. Илиес Хусни

Старши треньор: Кристоф Галтие

ЛАНС (3-4-2-1)30. Брис Самба - 14. Факундо Медина, 4. Кевин Дансо, 24. Жонатан Градит - 3. Дейвер Мачадо, 8. Секо Фофана (к), 26. Салис Абдул Самед ч.к., 29. Пжемислав Франковски ⚽ (д) - 20. Анджело Фюлжини, 28. Адриен Томасон - 9. Люис Опенда

Резерви: 16. Жан-Люи Лека (вр), 21. Масадио Айдара, 13. Лукаш Пореба, 18. Алексис Клод-Морис, 6. Жуниор Онана, 23. Исмаел Бура, 7. Флориан Сотока, 10. Давид да Коста, 36. Реми Лабо Ласкари

Старши треньор: Франк Хайсе

Главен съдия: Вили Делажо, Франция

Стадион: „Парк де Пренс“, Париж, Франция