Старши треньорът на Олимпик Лион Пауло Фонсека може да бъде отстранен за седем месеца, след като опита физическа саморазправа със съдията Неоа Мийо по време на двубоя срещу Брест в Лига 1.

Португалският специалист бе изгонен с директен червен картон, след като реагира агресивно по време на видеопреглед за потенциална дузпа в полза на Брест. Според рефера Фонсека е проявил крайно заплашително поведение, което довело до моментална санкция.

„Той ми скочи изключително заплашително и директно го изгоних“, заяви Мийо пред L'Équipe.

Ситуацията обаче се влошила още повече, като съдията разкри, че треньорът дори се опитал да го удари с глава.

„Нещата продължиха да излизат извън контрол. Отношението му към мен се влошаваше бързо, той тръгна да ме удря с глава. Дори нямах време да обявя крайното си решение, което в крайна сметка беше в полза на Лион. За да опиша ситуацията прецизно, имаше съвсем малък контакт с носа му“, допълни главният съдия.

Фонсека бързо се извини за нервния си изблик, но въпреки това рискува тежко наказание според правилника на Френската футболна лига (LFP). В подобни случаи санкцията може да достигне до седем месеца извън терените.

Ескалацията на напрежението бе овладяна благодарение на играчите на Лион, които бързо отдалечиха треньора си от рефера, предотвратявайки по-сериозен конфликт.

Инцидентът се случва в момент, в който френските съдии са особено чувствителни към заплахите срещу тях. Само преди седмица те излязоха с официална позиция, че ще отказват наряди, ако те или семействата им бъдат заплашвани. Повод за това бе остро изказване на президента на Марсилия срещу рефер в местното първенство.

Предстои ЛФП да разгледа случая с Фонсека, като решението за евентуалното му наказание ще стане ясно в следващите дни.