Монако и ПСЖ завършиха 0:0 в дербито на кръг на френската Лига 1. Парижани бяха надиграни и не загубиха благодарение на брилянтните изяви на своя вратар Джанлуиджи Донарума. Двубоят ще се запомни и със смяната на звездата Килиан Мбапе още на почивката при положение, че не бе контузен.

Двата отбора се хвърлиха в здрава битка на мокрия терен още с първия съдийски сигнал. Първата възможност се откри пред домакините, след като капитанът Висам Бен Йедер с чудесен пас изведе Фоларин Балогун зад отбраната на парижани. Диагоналният му шут обаче бе избит от Донарума. Точно след изминаването на четвърт час Балогун със страхотен финт елиминира Мануел Угарте в наказателното поле и бе задържан в гръб. Все пак успя да отправи удар, който обаче бе отразен от Донарума. "Монегаските" поискаха дузпа, но реферът бе категоричен, че ще последва ъглов удар. При последвалото центриране топката бе върната назад към Такуми Минамино, който насочи топката под гредата, но стражът на ПСЖ се разтегна и изби.

ПСЖ отговори с отлична атака в 21-ата минута, когато Килиан Мбапе изведе Марко Асенсио на стрелкова позиция около дъгата пред наказателното поле. Ударът на испанеца с левия крак обаче бе уловен от полския вратар Радослав Майецки. Четири минути по-късно домакините пратиха топката във вратата на парижани, но попадението не бе зачетено заради засада. Балогун спечели въздушен двубой и пусна към Бен Йедер, който вкара с лекота и вдигна трибуните. Повторенията обаче показаха, че той е бил в нередовна позиция и радостта на феновете бе кратка.

В 29-ата минута гостите отново оцеляха, след като първо Донарума спаси изстрел на Мане Аклиуш, а след това удар на Александър Головин бе блокиран. Тъмните облаци над парижани се сгъстиха, след като още преди почивката Луис Енрике трябваше да прави принудителна смяна - Брадли Баркола зае мястото на контузения Марко Асенсио. "Монегаските" поставиха в шах за пореден път отбраната на съперника в 42-ата минута, след като Юсуф Фофана намери коридора към Бен Йедер с вертикално подаване в наказателното поле. Капитанът беше с гръб към вратата, обърна се майсторски, но шутът му не намери целта. Блестяща изява на Донарума в добавеното време на първата част след удар на Мане Аклиуш запази нулевото равенство до почивката.

ПСЖ започна втората част без капитана си Килиан Мбапе, който бе заменен от Коло Муани. Още в началните секунди домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Хакими след удар на Бен Йедер, но такава не бе отсъдена, след като и от ВАР прецениха, че ръката на защитника е била в естествено положение. В 56-ата минута Витиня прати в аут изстрел пред наказателното поле на "монегаските". Секунди по-късно Бен Йедер със страхотно воле уцели гредата, но бе вдигнат флага за засада. Малко след това Брадли Баркола мина като на парад между бранителите на Монако и за късмет на домакините ударът му бе право във вратаря Майецки.  Уилфред Синго пък "подпали" трибуните с елегантно изпълнение в 71-ата минута.

Четвърт час преди края ПСЖ стигна до най-сериозния си шанс за гол. Витиня бе изведен по прекрасен начин от Брадли Баркола и шутира по диагонала от ъгъла на вратарското поле. Майецки обаче показа страхотен рефлекс и изби в корнер. В заключителните минути Монако отново натисна, но Донарума бе безгрешен.

FT  /  МОНАКО - ПСЖ 0:0

Монако: 1. Майецки, 99. Синго, 5. Керер, 3. Марипан, 20. Уатара, 18. Минамино, 19. Фофана, 17. Головин, 21. Аклиуш, 29. Балогун, 10. Бен Йедер-К

ПСЖ: 99. Донарума, 2. Хакими, 35. Бералдо, 26. Мулер, 21. Люка Ернандес, 28. Солер, 4. Угарте, 17. Витиня, 11. Марко Асенсио, 9. Рамош, 7. Мбапе-К