Един от най-зрелищните сблъсъци във френския футбол – този между Олимпик Марсилия и Сент Етиен не оправда очакванията за дерби, тъй като южняците тотално откраднаха шоуто. В 17-ия кръг на Лига 1 футболистите на Руди Гарсия съсипаха най-сериозния си съперник в исторически план с категоричното 3:0. Валер Жермен вкара първите си два гола в шампионата, а Лукас Окампос довърши противника, който игра близо 40 минути с човек по-малко.

Шоуто на „Велодром” стартира ударно – още в 11-ата минута Жермен откри резултата след центриране от корнер. Димитри Пайе изпълни ъгловия удар отляво по атаката, а на първа греда нисичкият Флориан Тувен закачи подаването с глава и го продължи във вратарското поле. Жермен изникна като от нищото и отблизо опъна мрежата зад Стефан Рюфие – 1:0.

Стражът на гостите само 4 минути по-късно направи убийствено двойно спасяване. Тувен премина човека си отдясно и моментално центрира за Димитри Пайе, който с глава стреля чудесно от около 7-8 метра. Рюфие показа феноменален рефлекс, за да отбие с една ръка, а после се справи със слабата добавка на Жермен.

Сент Етиен стигна до една от редките си възможности в 20-ата минута, когато Моне-Паке проби на скорост отдясно и пусна идеален пас за Лоис Диони, който комично залитна точно в мига на изстрела си.

В другия край на полето Марсилия продължи да пропуска с лека ръка изгодни положения. Това можеше да се окаже проблем, ако в 51-ата минута Сент Етиен не бе останал с човек по-малко. Централният защитник Пиер-Габриел заслужено бе изгонен с директен червен картон, след като позволи на Морган Сансон да му отнеме кълбото и да се устреми сам срещу вратаря. В отчаянието си бранителят хвана Сансон за фланелката и го повлече със себе си на земята.

Марсилци продължиха да натискат яростно в търсене на гол, който да ги успокои. В 70-ата минута Тувен показа техниката си и проби отдясно в пеналта, след което шутира с цялата си сила към близкия горен ъгъл и разтресе сглобката.

Секунди по-късно попадението стана факт. Сент Етиен загуби топката в центъра, а Луис Густаво я продължи вдясно за Тувен. Той не се полакоми и пусна успореден пас в пеналта за Жермен, който вкара доста лесно – 2:0.

Девет минути по-късно всичко приключи. Жордан Амави комбинира с Лукас Окампос отляво, а аржентинецът използва бързината си, за да поеме смело към вратата. Докато играчите на съперника се чудеха кой да го спре, бившият играч на Милан нанесе префинен фалцов шут право в горния ляв ъгъл – 3:0.

Във временното класиране Марсилия защити 4-ата си позиция, а със събраните 35 точки се изравни с намиращите се пред себе си Монако и Олимпик Лион. Сент Етиен регистрира вече 7-а загуба и заема притеснителното 15-о място с 20 точки, на 2 над зоната на изпадащите.