Англия започна последната фаза на подготовката за световното първенство с победа 3:1 над шампиона на Африка Египет в контролна среща. Англичаните, съперници на България в европейските квалификации, разочароваха публиката на стадион Уембли през първите 45 минути на мача, когато бяха надиграни от африканците.

Египет впечатли 80-хилядната публика на Уембли с офанзивен футбол и логично поведе в резултата с гол на Мохамед Зидан в 23-а минута след грешка в защита на Матю Ъпсън.

След почивката резервите Питър Крауч и Шон-Райт Филипс обърнаха развоя на мача и донесоха победата на Англия. Крауч изравни в 56-а минута след центриране на Гарет Бари от дясно, а Филипс изведе домакините в 75-а минута. Десет минути преди края отново Крауч бе най-съобразителен и отбеляза втория си гол при спорно положение за засада след центриране на Шон-Райт Филипс. Питър Крауч вече има цели 20 гола с националната фланелка, за 37 мача с нея. Попаденията му отново ще предизвикат дебат, дали именно той не трябва да партнира на Уейн Рууни в ЮАР през лятото.

Противно на очакванията, Джон Тери бе освиркан от много малко фенове на Уембли. Срещу бившия вече капитан се чуха някой възгласи и при първото му съприкосновение с топката, но подкрепата все връх.

Дебют за Англия пък направи Лейтън Бейнс, който се представи много стабилно. Стражът Робърт Грийн пък бе предпочетен от Капело, в битката за вратарското място на път за Мондиал 2010.

Съставът на Англия: Робърт Грийн, Уес Браун, Матю Ъпсън, Лейтън Бейнс, Тио Уолкът (Райт-Филипс 57), Франк Лампард (Карик 46), Гарет Бари, Стивън Джерард, Джърмейн Дефоу (Крауч 46), Уейн Рууни;