Челси е новият шампион в Лига Европа! „Сините“ от Лондон спечелиха изключително драматично с 2:1 срещу Бенфика след победен гол на Бранислав Иванович в последната минута от добавеното време на мача. Фернандо Торес бе открил резултата в 60-а минута, а малко след това Оскар Кардосо изравни, но това не се оказа достатъчно за португалския гранд, чиято прокоба продължава. Отборът от Лисабон бе загубил последните си 6 финала в европейските турнири и въпреки че изглеждаше много близо до успеха, загуби и седмият си пореден мач за трофей в Европа.

Като цяло играчите на Жорже Жезус стояха по-добре на терена, и през двете полувремена показаха по-добра и по-нападателна игра от своя съперник, но въпреки всичко не съумяха да спечелят мача.

източник: Reuters

Двубоят започна с по-добра игра за португалците, които още във 2-а минута отправиха удар към вратата на Петър Чех чрез Оскар Кардосо. Малко след това последователни удари на Кардосо и Салвио бяха блокирани от бранители в синьо.

Бенфика атакуваше опасно с постепенни атаки и множество пасове, които доста затрудниха защитата на Челси. В 12-а минута португалският гранд създаде атака с поне 10 подавания в близост до вратата на своя съперник, но така и не намери пространство за стрелба. Малко след това пък топката като по чудо не попадна в мрежата след уникално меле в наказателното поле на Челси. В него няколко играчи на Бенфика се разминаваха с това да стрелят и в крайна сметка гол и тогава не падна.

В следващите минути Челси започна да играе малко по-добре, успя да убие устрема на Бенфика, но от своя страна стигна само до едно опасно положение. При него Лампард стреля много опасно и бе близо до гола, но Артур се намеси брилянтно.

Момчетата на Жорже Жезус от своя страна продължиха да играят добре, но не и да вкарат и така двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част отново започна с по-добра игра на Бенфика и в 51-а минута топката бе във вратата на Чех, а Кардосо ликуваше, но само няколко секунди преди да види, че страничният съдия е вдигнал своя флаг. Той вкара с глава след центриране, но според рефера е бил в засада, въпреки че видео повторенията показаха, че положението е много спорно.

Така, противно на логиката, Челси бе отборът, който пръв стигна до гол. В 59-а минута Салвио стреля слабо в ръцете на Чех. Вратарят на Челси не губи време и веднага хвърли силно в центъра към Хуан Мата. Неговият опит за пас пък изненадващо мина след неориентирана игра на Андре Алмейда и топката попадна в краката на Торес. Испанецът напредна, преодоля Луизао, след което излъга и вратаря Артур и от малък ъгъл успя да вкара, въпреки отчаяния шпагат на Гарай.

Бенфика обаче бързо успя да изравни – само 8 минути по-късно. След центриране в наказателното поле на Кардосо и изстрел с глава, Сезар Аспиликуета игра с ръка и съдията Бьорн Куйперс веднага отсъди дузпа. Зад топката застана голмайстора на Бенфика Кардосо, който с мощен удар в средата на терена вкара за 1:1.

В 77-а минута Гарай напусна терена с контузия, а на негово място влезе Жардел. В последните 10 минути двата отбора имаха по един много добър шанс за гол. Първо Кардосо стреля изненадващо от въздуха, а Чех едва изби в корнер, след което пък Лампард отново бе най-близо до гол, но мощният му изстрел нацели напречната греда.

По всичко изглеждаше, че мачът отива в продължения, когато в последната трета минута от даденото от съдията продължение, Хуан Мата центрира от корнер, Бранислав Иванович се измъкна от бранителите на Бенфика, майсторски с глава с параболичен удар вкара във вратата на Артур и по този начин донесе победата и трофея за своя отбор.

Бенфика – Челси 1:2

0:1 Фернандо Торес 60'

1:1 Оскар Кардосо – дузпа 68'

1:2 Бранислав Иванович 90'+3

Бенфика: Артур, Луизао, Гарай, Андре Алмейда, Гайтан (78' Жардел), Матич, Перес, Оскар Кардосо, Салвио, Родриго (66' Лима), Мелгарейо (66' Джон)

Резерви: Пауло Лопес, Аймар, Урета, Андре Гомес

Челси: Чех, Иванович, А.Коул, Давид Луис, Кейхил, Аспиликуета, Рамирес, Лампард, Оскар, Торес, Хуан Мата

Резерви: Търнбул, Ферейра, Аке, Микел, Марин, Бенаюн, Моузес