С отличен от тактическа гледна точка мач Челси отстрани Галатасарай в 1/8-финалите на Шампионската лига след успех с 2:0 на „Стамфорд Бридж“. Самуел Ето'о и Гари Кейхил бяха точни преди почивката, с което сложиха край на европейското приключение на балканския колос. За разлика от двубоя преди две седмици този път гостите бяха твърде плахи в действията си и справедливо платиха скъпо за слабото си представяне.

ВИДЕО ОТ МАЧА - ТУК!

Срещата имаше и сантиментална нотка, като причината бе повече от ясна - Дидие Дрогба се завърна на "Стамфорд Бридж" за първи път след спечелената Шампионска лига отпреди два сезона, а в края бе изпратен подобаващо от феновете на лондончани.

източник: Gulliver/Getty Images

Треньорът на турците Роберто Манчини преди мача заяви, че може би ще се сдобие със статуя, ако успее да спечели надпреварата, но домакините много бързо му показаха, че това не е никак лесна задача. Още в четвъртата минута Еден Азар овладя на гърди в половината на Галатасарай, обърна се и тръгна на пробив през центъра. Белгиецът пусна вдясно към Оскар, който пък подбра точния момент, за да изведе Ето`о зад отбраната, а оттам камерунецът с нисък шут по диагонала разпечата вратата на Муслера.

Попадението определено смути и без това плахите гости, които много трудно градяха играта си. В 13-ата минута все пак Дидие Дрогба успя да се пребори за една висока топка в наказателното поле, но успоредното му центриране пред малкия пеналт бе изчистено от Джон Тери.

Капитанът на домакините пропиля страхотен шанс да удвои преднината на своя тим в 33-ата минута. Франк Лампард центрира от фаул и насочи кълбото зад точката на дузпата. Там Тери и негов съотборник бяха оставени непокрити от защитата на турците, ала ветеранът не сполучи с волето и го прати над гредата.

Три минути преди почивката по-целеустремената игра на Челси доведе до успокояващ втори гол. Франк Лампард центрира от ъглов удар вляво от вратата, а Тери бе оставен без опека и стреля много силно с глава под гредата. Муслера показа чудесен рефлекс и отрази удара, ала нямаше какво да стори срещу връхлитащия Гари Кейхил, който с мощен шут отблизо почти скъса мрежата – 2:0.

Футболистите на Моуриньо още повече засилиха агресията в играта си след почивката. Очевидно Специалния бе поискал бърз трети гол, с който окончателно да се сложи точка на спора, и в 48-ата минута Азар много елегантно премина няколко съперници в наказателното поле. Когато обаче белглиецът имаше чист коридор за шут по диагонала, той се поколеба и потърси пас към Ето'о, който пък намери Оскар, чийто шут бе блокиран от бранител. Секунди по-късно Галатасарай загуби топката пред пеналта си и Вилиан стреля силно на метър пред дъгата, ала Муслера улови сигурно.

Натискът на „сините“ продължи още няколко минути и след като не постигна целта си, тимът заигра по-предпазливо, ала отново намираше без проблем празните пространства в полето на противника. В 66-ата минута Оскар бе изведен чудесно отляво по атаката и много хитро центрира назад към точката на дузпата. Там непокритият Франк Лампард стреля с глава право в ръцете на Муслера.

В 84-ата минута моторът на всичко по-интересно за Челси в този мач Азар отправи страхотен фалцов удар от 15-ина метра към горния ляв ъгъл, ала Муслера с една ръка успя да отклони кълбото в корнер.

Три минути преди края резервата Фернандо Торес можеше да запомни краткото си участие в двубоя с гол, ала Муслера пак бе безгрешен. В добавеното време Дрогба бе изпуснат при центриране от фаул. Легендата на "сините" обаче не уцели добре топката и пропусна да накаже бившия си клуб. Това беше и единственият точен изстрел на Галатасарай за цялата среща.

Така с общ резултат 3:1 от двата мача Челси вече гледа към жребия за 1/4-финалите, който ще се проведе на 21 март.

ЧЕЛСИ – ГАЛАТАСАРАЙ 2:0 (1:1 в първия мач)