Отборите на Кристъл Палас и Брайтън не успяха да се победят и завършиха при резултат 1:1 в последна среща от 17-ти кръг на Висшата лига. Двата тима направиха хубав двуостър двубой и може би заслужено си поделиха по една точка, макар че лондончани не отправиха нито един удар през първата част. Нийл Мопе откри за гостите в 54-ата минута, а точката за "орлите" донесе Уилфред Заха в 76-ата минута.

Двубоят днес бе специална за наставника на Кристъл Палас Рой Ходжсън, тъй като това бе неговият мач №100 начело на лондончани.

Срещата започна с лек натиск на гостите, но опасни положения липсваха в първите двайсет минути. Точно тогава обаче при опасна атака на Брайтън Мартин Монтоя падна в наказателното поле след съприкосновение с противников играч, но главният съдия даде знак играта да продължи. Атаката продължи и Монтоя се изправи и отправи изстрел, но вратарят на Палас Висенте Гуаита успя да избие в ъглов удар.

Преди неговото изпълнение обаче главният съдия Крейг Поусън се допита до системата ВАР заради инцидента отпреди секунди с Монтоя, но не отсъди наказателен удар. След изпълнението на корнера Люис Дънк засече топката с глава, но Гуаита улови.

GettyImages/Gulliver
55 снимки

Брайтън продължи да е по-опасният тим, но неточни удари отправиха Дейви Прьопър и Ивс Бисума.

На почивката мениджърът на „орлите“ Рой Ходжсън извърши промяна, като вкара в игра Джеймс МакКарти на мястото на Хайро Ридевалд.

В 51-ата минута Кристъл Палас създаде първото си положение изобщо в срещата и за малко да открие резултата. Кристиан Бентеке се опита да центрира отдясно за Уилфред Заха, но се получи удар, който летеше към вратата на Мат Райън, но топката се отби от лявата греда.

Три минути след това обаче „чайките“ стигнаха първи до гола. Ивс Бисума даде хубав дълъг пас за Паскал Грос на десния фланг и от въздуха германецът намери топката и отправи чудесно центриране в наказателното поле. Дан Бърн прескочи топката на точката за дузпа и Нийл Мопе, който беше оставен непокрит имаше време до овладее топката с десния крак и да си я нагласи за левия, след което стреля силно без шанс за вратаря Райън – 0:1.

Гостите продължиха с натиска и отново Мопе имаше шанс да отбележи, след като засече топката с глава след центриране от ъглов удар, но вратарят на домакините спаси.

В 64-ата минута Бисума стреля, но отново австралийският вратар улови.

Три минути след това на терена се появи и Макс Майер, който замени Шейку Кояте.

В 73-ата минута все Бентеке стреля добре, но отново Райън се намеси и изчисти в ъглов удар.

Австралийският страж обаче нямаше какво да направи три минути след това. Уилфред Заха получи хубаво диагонално подаване вляво в наказателното поле, премина покрай Монтоя и стреля силно в близкия ъгъл за 1:1.

Изравнителното попадение вдъхна увереност на домакините, които се втурнаха в предни позиции.

В 80-ата минута Джеймс МакАртър стреля, но в аут.

Само минута по-късно Джордан Аю направи добър пробив през центъра и стреля от границата на наказателното поле, но топката премина малко над напречната греда.

В 84-ата минута капитанът на „чайките“ Дънк засече с глава центриране от свободен удар, но високо над гредата.

В добавеното време на срещата Мопе овладя топката на гърди в наказателното поле и стреля, но встрани.

С това равенство Кристъл Палас събира 23 точки и се настанява на деветата позиция, докато Брайтън остават 13-ти с 20. В следващия кръг възпитаниците на Рой Ходжсън гостуват на Нюкасъл Юнайтед. "Чайките" пък приемат у дома Шефийлд Юнайтед.

КРИСТЪЛ ПАЛАС – БРАЙТЪН 1:1

0:1 Нийл Мопе 54'

1:1 Уилфред Заха 76'

Стартови състави на двата отбора:

КРИСТЪЛ ПАЛАС (4-3-3): 31. Висенте Гуаита – 34. Мартин Кели, 5. Джеймс Томпкинс, 6. Скот Дан, 44. Хайро Ридевалд – 8. Шейку Кояте, 4. Лука Миливоевич (к), 18. Джеймс МакАртър – 9. Джордан Аю, 17. Кристиан Бентеке, 11. Уилфред Заха

Старши треньор: Рой Ходжсън

БРАЙТЪН (4-3-3): 1. Матю Райън – 33. Дан Бърн, 5. Люис Дънк (к), 15. Адам Уебстър, 22. Мартин Монтоя – 13. Паскал Грос, 8. Ивс Бисума, 24. Дейви Прьопер – 11. Леандро Тросард, 18. Аарън Мой, 7. Нийл Мопе

Старши треньор: Греъм Потър

Главен съдия: Крейг Поусън