Английският шампион Манчестър Сити е първия финалист в турнира за ФА Къп, след като победи без особени проблеми с резултат 3:0 втородивизионния Шефилд Юнайтед в първи ½.финален сблъсък от надпреварата на стадион „Уембли“. Първото полувреме вървеше равностойно почти до края му, когато Рияд Марез откри в 43-ата от дузпа. През втората част алжирецът довърши "остриетата" с още две попадения в 61-ата и в 66-ата минута, с които оформи своя фантастичен хеттрик.

Като цяло "гражданите" бяха безспорно по-добрия отбор на терена и заслужено стигнаха до успеха, но Шефилд можеше да обърка сериозно плановете на манчестърци, ако тимът бе успял да реализира най-чистата си възможност в мача още във втората минута.

Gulliver/GettyImages
65 снимки

По този начин Манчестър Сити ще играе на финал и вече чака своя опонент, който ще стане ясен в неделя. Тогава един срещу друг се изправят Брайтън и Манчестър Юнайтед. За "небесно-сините" обаче първо предстои изключително важен мач за титлата във Висшата лига, след като приема лидера Арсенал идната сряда, 26.04. "Артилеристите" имат аванс от пет точки на върха, но имат цели два мача повече от Ман Сити. Шефилд, който почти си е осигурил директна промоция за елита, приема Уест Бромич Албиън в следващия си двубой.

Мениджърът на Манчестър Сити - Хосеп Гуардиола, бе направил шест промени в състава от мача с Байерн Мюнхен (1:1) в Шампионската лига през седмицата. Щефан Оргета застана под рамката на вратата на мястото на Едерсон, а в защита промените бяха доста. Контузеният Нейтън Аке не бе на разположение, а Рубен Диаш и Джон Стоунс останаха на пейката. За сметка в титулярния състав се появиха Кайл Уокър и Аймерик Лапорт, а другият в тройката в отбрана бе Мануел Аканджи. Кевин Де Бройне също остана резерва, както и Родри, а в тяхно отсъствие в центъра действаха Бернардо Силва, капитанът Илкай Гюндоган и Серхио Гомес. Зад тройката в атака, която беше оформена от Рияд Марез, Ерлинг Халанд и Джак Грийлиш, беше поставен Хулиан Алварес.

Тимът от Чемпиъншип започна по-силно двубоя и още във втората минута можеше да открие резултата. След изпълнение на ъглов удар защитата на Манчестър Сити не се ориентира достатъчно добре, играч на „остриетата“ отигра с глава за Илман Ндиайе, който стреля от отлична позиция, но вратарят Щефан Ортега се намеси и предотврати сигурно попадение.

След тази ситуация „гражданите“ взеха контрола върху топката и срещата като цяло, но тимът на Пол Хекинботъм стоеше добре и стигна до още една ситуация, при която Ндиайе стреля от малък ъгъл.

В 15-ата минута Ерлинг Халанд вкара топката във вратата със силен удар от сериозна дистанция, но моментално беше отменено заради нарушение на норвежеца срещу Оливър Норууд при отнемането на топката.

Две минути по-късно Джон Флек шутира ниско пред наказателното поле, но Ортега спаси.

БГНЕС / BGNES
47 снимки

В 22-ата минута  Рияд Марез стреля опасно пред наказателното поле, завъртя добре топката, но тя премина покрай дясната греда на вратаря Уес Фодерингам.

Само минута след това Хулиан Алверес комбинира с Джак Грийлиш по левия фланг, който върна на аржентинеца, а той отправи отличен техничен изстрел към далечния ъгъл пред наказателното поле, но вратарят на „остриетата“ изби с една ръка в корнер.

Сити продължи да доминира, но до нови реални опасности пред Фодерингам не се стигаше.

Така обаче дойде 43-ата минута, когато "гражданите" поведоха в резултата. Тогава след центриране от свободен удар отдясно на Илкай Гюндоган към далечната греда,  Бернардо Силва пробва удар, който бе блокиран, топката се върна у него и след това бе фаулиран от Даниел Джебисън, което веднага предизвика съдията Стюарт Атуел да посочи бялата точка. С изпълнението се зае Марез, който хладнокръвно реализира в долния ляв ъгъл на вратата – 1:0.

В първите петнадесет минути на втората част Сити спокойно контролираше топката и опитваше да се домогне до втори гол, но неуспешно.

Точно тогава обаче вторият гол стана факт. В 61-ата минута Марез отне топката от играч на Шефилд на центъра, тръгна на самостоятелен пробив към наказателното поле, влезе в него, мина между двама игра и реши сам да завършва и го направи успешно с удар в долния ляв ъгъл на Фодерингам – 2:0.

Само пет минути по-късно Марез оформи и своя хетрик. Грийлии получи от Бернардо на левия фланг, след което везе в наказателното поле и пусна пас за алжиреца, който без забавяне с левия крак нанесе голов удар за 3:0. Това е и първи хеттрик в полуфинал за ФА Къп от 1958-а година, когато това стори Алекс Доусън.

Веднага след това Грилийш и Халанд бяха заменени от Кол Палмър и Фил Фодън. Последваха още смени и в двата състава, а ситуациите пред вратите напълно липсваха с оглед на резултата логично мачът просто се доиграваше.

В последните секунди на редовното време Хулиан Алварес можеше също да се разпише и да отбележи четвърти гол.  Той получи от Рико Люис в половината на Шефилд, а след това комбинира с Фил Фоудън. Англичанинът напредна към наказателното поле и върна за Алварес, който пое топката и стреля с левия крак ниско в пеналтерията, но покрай лявата греда на Фодерингам в аут.

Така или иначе, Манчестър Сити си беше осигурил победата и ще играе на финал срещу някой измежду Брайтън или Манчестър Юнайтед.

FT  | МАНЧЕСТЪР СИТИ - ШЕФИЛД ЮНАЙТЕД  3:0

1:0 Рияд Марез (дузпа) 43'

2:0 Рияд Марез 61'

3:0 Рияд Марез 66'