В ранния съботен ден се изигра лондонското дерби между отборите на Кристъл Палас и Арсенал, които завършиха при резултат 1:1. Резултатът беше открит в 13-ата минута от Пиер-Емерик Обамеянг, а в 54-ата минута резултатът бе изравнен чрез Джордан Аю. В 67-ата минута след намесата на ВАР беше изгонен капитанът на гостите Обамеянг. И двата отбора имаха шанса да стигнат до победата в последните 20 минути, но Сократис изчисти топката от собствената си голлиния, а Никола Пепе нацели гредата на Кристъл Палас.

GettyImages/Gulliver
89 снимки

Мачът започна отлично за "артилеристите", които поведоха чрез своя капитан, но през втората част позволиха на домакините да изравнят още в началото на частта. Груб фаул на Обамеянг остави Арсенал с човек по-малко, но до нови попадения не се стигна. С тази точка "орлите" остават на девета позиция с 29 точки, докато "топчиите" са десети с 28. В следващия кръг футболистите на Рой Ходжсън гостуват на Манчестър Сити, докато тези на Микел Артета приемат Шефилд Юнайтед.

We stand firm to claim the point. • #arsenal #coyg #afc #premierleague #gunners

Публикация, споделена от Arsenal Official (@arsenal) на

В тима на домакините имаше доста кадрови проблеми заради контузии на Викотр Камараса, Патрик ван Аанхолт, Джоел Уорд, Мамаду Сако, Джефри Шлуп и Кристиан Бентеке. Лука Миливоевич пък бе наказан за тази среща. За гостите с контузии бяха Калъм Чеймбърс и Киърън Тиърни.

КРИСТЪЛ ПАЛАС – АРСЕНАЛ 1:1

0:1 Пиер-Емерик Обамеянг 12'

1:1 Джордан Аю 54'

Червен картон: Пиер-Емерик Обамеянг 67' (ВАР)

Мачът започна с натиск на гостите, които владееха топката почти изцяло в първите десет минути и търсеха разнообразие в набезит си към вратата на домакините.

При първата истинка опасност пред вратата на Висенте Гуаита "арителиристите" стигнаха до откриване на резултат след чудесна акция през центъра в 12-ата минута. Давид Луис намери Месут Йозил, който с едно докосване подаде на Александър Лаказет. Французинът овладя и прокара топката между няколко играчи на Кристъл Палас и изведе Пиер-Емерик Обамеянг, който стреля по земя до лявата греда на старжа на гостите за 0:1.

Три минути след попадението гостите имаха шанса да отбележат ново попадение. Никола Пепе проби добре отдясно и влезе в наказателното поле, преодоля защитник на гостите, но си поведе топката доста силно и Гуаита излезе и я улови.

В следващите минути Арсенал продължи да контролира събитията на терена, но до нови положения не се стигаше. До първия половин час имаше едва един удар по посока на една от двете врати, който беше и голът на Обаменг.

Постепенно след настъпването на 30-ата минута домакините тръгнаха по-смело в предни позиции и това доведе до първия точен удар към вратата на "артилеристите" пет минути преди края на първата част. Шейку Кояте финтира двама бранители на Арсенал и стреля силно от границата на наказателното поле, но вратарят Бернд Лено успя да спаси.

На почивката мениджърът на гостите Микел Артета направи промяна и пусна в игра Матео Гендузи, който замени контузилия се Лукас Торейра.

В началните минути на втората част "орлите" се опитваха да наложат преса, която в крайна сметка даде резултат.

В 54-ата минута домакините изравниха. Макс Майер центрира в наказателното поле, където Шейку Кояте овладя между двама играчи на Арсенал и чукна топката за Джордан Аю. Ганаецът опита изстрел, който се отклони в Давид Луис и прехвърли Лено - 1:1.

Шести минути по-късно Давид Луис можеше стреля с глава след изпълнение на ъглов удар, но топката премина на сантиметри над напречната греда.

В 67-ата минута Пиер-Емерик Обамеянг получи директен червен картон след намесата на системата ВАР. Капитанът на Арсенал първоначално получи жълт картон за опасно влизане в краката на Майер на тъча, но след преразглеждане на ситуацията бе изгонен.

Макс Майер нямаше как продължи участитето си и беше заменен от новото попълнение Дженк Тосун веднага след изгонването на Обамеянг. Две минути по-късно Габриел Мартинели замени Месут Йозил в състава на Арсенал.

В 79-ата минута домакините бяха близо до обрата, но удар с глава на Джеймс Томпкинс беше избит от голлинитя от Сократис.

Три минути след това гостите от своя страна можеха да стигнат  до победата, но Никола  Пепе стреля в гредата, след което Гуаита улови, преди Лаказает да опита да направи добавка.

В добавеното време на срещата Рийс Нелсън замени Александър Лаказет.