Вербалното и физическо насилие върху съдиите в Англия, които ръководят мачове на ниско ниво, се е увеличило толкова много, че ситуацията се влошава постоянно и животът им вече е изложен на риск, заяви президентът на Асоциацията на футболните рефери.

В анкета, направена от Радио Би Би Си, на която отговориха повече  от 900 футболни съдии в аматьорския футбол на Острова, разкри тревожни нива на малтретиране и агресивно поведение с множество случаи на отправени смъртни заплахи.

"Вашето съдийско отсъждане е на разстояние един юмрук в устата. Един ден футболен съдия в тази страна ще загуби живота си. Това се случи преди няколко години в Нидерландия и след това те наистина промениха културата си във футбола", заяви Пол Фийлд, цитиран от Би Би Си.

От 927 отговорили на въпросника футболни съдии, 908 имат лош опит със словесно насилие от зрители, играчи, треньори или мениджъри, като близо 300 пък казаха, че са били физически малтретирани – удари с юмруци, глави, колене и ритници. 57 съдии признаха, че са получили смъртни заплахи срещу тях самите или над семействата си. Половината от анкетираните рефери пък обясниха, че се страхуват за сигурността си.

122 от съдиите, които ръководят мачове в аматьорските групи са на 17 години или по-малки, каквото е изискването на УЕФА в момента – ранно влизане в съдийството, за да могат по-млади арбитри да стигат международно ниво. Повече от 100 от въпросните са били обект на вербални атаки и обиди.

В отговор на резултатите от проучването, Футболната асоциация на Англия обяви, че възнамерява да постави на повече места камери, които да следят за евентуални нападения или проблеми със съдии, които ръководят мачове от най-ниските нива на популярния спорт.

Подобна злоупотреба със съдиите е напълно неприемлива. Чрез по-строги санкции, водещи иновации и нова тригодишна стратегия за съдийство, която ще се появи скоро, ние сме решени да се справим с този проблем. Надяваме се да изградим по-безопасна среда за арбитрите, за да се наслаждават на футбола и на професията, която практикуват, се казва в специално изявление на Футболната асоциация.

Статистиката показва, че през миналата година ФА и регионалните централи са наложили наказания на 380 играчи и треньори за нападение или заплаха срещу съдии и официални лица на мача (дежурни делегати и съдийски наблюдатели).

Но въпреки наказанията, проблемът не се решава, а ескалира, заяви още Фийлд. Младите рефери са малтретирани заради външния си вид, тъй като са с по-крехка физика, а срещу тях излизат мъже с доста по-страшен външен вид. Хората от етническите малцинства заради техния цвят или религия и тази система за малтретиране изглежда е приета в събота или неделя сутрин, когато се провеждат въпросните срещи“, каза той пред Би Би Си. И добави, че последен пример е в една от графските лиги извън Лондон съдия от индийски произход, дошъл в на мача в традиционна носия, е бил обект на подигравки и подмятания. Иначе човекът на терена се е справил с работата си.

Но проблемът с физическото насилие над съдиите в аматьорските групи не е типично английски, като през 2012-а година в Нидерландия Ричард Нювенхуйзен колабира и по-късно почина, след като беше удрян и ритан от играчи след аматьорски мач в Амстердам. Шокиращото беше, че във въпросната среща в единия от отборите играеше неговият син./БТА