Отборът на Тотнъм се завърна на победния път във Висшата лига след три поредни поражения. Тимът на Жозе Моуриньо този път оправда очакванията и взе трите точки срещу опашкаря Уест Бромич Албиън.

На своя стадион в Лондон „шпорите” се наложиха с 2:0 след голове на Хари Кейн и Хьон Мин Сон. Английският национал изненадващо започна срещата като титуляр, след като в последните дни лекуваше травма в глезена.

Самият Кейн ще помни дълго този мач, тъй като с попадението си днес, англичанинът се изкачи на второ място във вечната голмасйторска листа на Тотнъм. Той се изравни с клубната легенда Боби Смит и вече има 208 попадения с екипа на лондончани в 317 мача. Боби Смит също постига своите 208 гола в толкова двубои.

Gulliver/GettyImages
59 снимки

Първата добра възможност за гол в мача дойде в 9-ата минута и сред разкри пред гостите от Уест Бромич. След атака отляво и центриране в пеналта, Мбайе Диане стреля с глава от границата на вратарското поле, но над вратата.

Тотнъм отговори почти светкавично и в следващите две атаки успя да стигне до два удара към вратата на своя противник. Първо Сон пробва късмета си от близо 20 метра, но прати топката право в ръцете на вратаря. Другият шанс бе на сметката на Ерик Ламела, който също стреля от средна дистанция, но неточно.

В 15-ата минута „шпорите” бяха много близо до откриване на резултата. Хари Кейн бе оставен абсолщтно сам на границата на пеналта, откъдето стреля силно, но коженото кълбо профуча над напречната греда. Две минути по-късно, отново Кейн бе на върха на атаката за домакините. Той бе изведен отляво и пробва удар по диагонала, но отново неточен.

Натискът на домакините ставаше все по-сериозен, а в 19-ата минута дойде и третият шанс за Кейн. Изстрелът му обаче бе блокиран и след намеса на бранител на гостите, топката бе избита в корнер.

Следващата възможност за Тотнъм отново бе на сметката на Хари Кейн. Този път английският национал се бе преместил на десния фланг, получи топката и след като я обработи стреля с десния крак. Вратарят Джонстън обаче внимаваше и изби в нов ъглов удар.

В последната минута на първата част гостите пропиляха страхотен шанс. Мбайе Диане засече с глава центриране отдясно, принуждавайки Уго Лорис да се намесва решаващо на самата голлиния. Топката тупна именно на нея, но не последва сигнал, че тя е преминала във вратата с целия си обем.

Не бяха изминали и двадесет секунди след подновяването на играта през второто полувреме, когато домакините създадоха ново положение пред вратата на „дроздовете”. Хьон мин Сон бе изведен в наказателното поле и стреля по диагонала отляво, но Джонстън спаси с крак.

Натискът на лондончани все пак даде резултат в 54-ата минута. Емил Хойберг изведе сам срещу вратаря Хари Кейн, а за английския национал не представляваше особена трудност да пусне топката покрай стража и да открие в полза на домакините.

Четири минути по-късно тимът на Жозе Моуриньо попари своя противник за втори път и наклони сериозно везните в своя полза. След отлична контраатака Лукас Моура предостави топката на Хьон Мин Сон в пеналта, а кореецът стреля точно по диагонала за 2:0.

В минутите до края Тотнъм контролираше събитията на терена, въпреки че гостите стигнаха до две попадения, които обаче бяха правилно отменени заради явни засади.

Така Тотнъм се изкачи с две места във временното класиране и вече заема седма позиция, изпреварвайки Челси и Астън Вила. Шансовете на Уест Бромич Албиън за спасение пък стават все по-илюзорни. „Дроздовете” се намират на предпоследното място в таблицата с актив от 12 точки – една повече от последния Шефийлд Юнайтед, който е и с мач по-малко.

FT / ТОТНЪМ – УБА 2:0

1:0 Кейн 54', 2:0 Сон 58'