Английският шампион Манчестър Сити спечели мачът на истината в битката за титлата, след като разби претендента за короната му Арсенал с 4:1 на своя „Етихад“ в дербито на 33-ия кръг във Висшата лига. „Гражданите“ представиха най-доброто, на което са способни и съвсем заслужено стигнаха до успеха, който можеше спокойно да бъде и доста по-изразителен.

Gulliver/GettyImages
99 снимки

Всичко стартира още в седмата минута, когато Кевин Де Бройне откри, след което последваха няколко пропуски Ерлинг Халанд, преди Джон Стоунс да удвои в добавеното време на първата част. Де Бройне оформи класиката с втория си гол в 54-ата, а Роб Холдинг отбеляза почетно попадение в 86-ата минута. Халанд все пак се разписа в последните секунди на срещата, когато отбеляза 33-ия си гол в първенството този сезон, с което подобри рекорда на Мохамед Салах от Ливърпул от 32 попадения в кампания с 38 двубоя.

По този начин Ман Сити събра 73 точки и остава на втората позиция, но вече само на две от Арсенал, като "небесно-сините" имат и цели два мача в запас, което ги поставя на полпозишън в битката за титлата. В следващия кръг възпитаниците на Хосеп Гуардиола гостуват на Фулъм, докато тези на Микел Артета, които нямат победа вече в четири поредни мача, приемат  в лондонско дерби закъсалия Челси.

БГНЕС / BGNES
90 снимки

Мениджърът на домакините - Пеп Гуардиола, не можеше да разчита единствено на защитника Мануел Акандижи. Той пусна Едерсон на вратата, а в защита пред него действаха Кайл Уокър, Джон Стоунс, Рубен Диаш и Мануел Аканджи. В средата на терена оперираха Кевин Де Бройне, Родри и капитанът Илкай Гюндоган. Тройката в нападение пък беше оформена от Бернрадо Силна, Ерлинг Халанд и Джак Грийлиш.

Бившият му помощитник - Артета, имаше по-сериозни кадрови проблеми, след като с контузии бяха Мохамед Елнени, Уилям Салиба и Такехиро Томиясу. Под рамката на вратата застана Аарън Рамсдейл, а Олександър Зинченко, Габриел Магаляеш, Роб Холдинг и Бенджамин Уайт оформиха четворката в защитата. Гранит Джака, Томас Партей и капитанът Мартин Йодегор действаха в центъра, докато Габриел Мартинели, Габриел Жезус и Букайо Сака водеха атаката.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Настоящите шампиони стартираха ударно и от самото начало взеха контрола върху топката и се настаниха в половината на своя опонент. "Гражданите" имаха претенции за дузпа ощевъв втората минута и доста по-сериозни в третата минута. Тогава вратарят Аарън Рамсдейм не се намеси по най-добрия начин след центриране на Грийлиш. Последва сблъсък между Кевин Де Бройне и Томас Партей. Съдията отсъди фал за Арсенал, а можеше да посочи бялата точка.

Сити поведе още в седмата минута след светкавична атака. Топката беше изчистена към центъра, където Ерлинг Халанд овладя топката, макар че на гърба му бе Роб Ходинг и веднага комбинира с Кевин Де Бройне. Белгиецът напредна между трима играчи на Арсенал, смени посоката и, след като си поведе кълбото напред отправи страхотен нисък фалцов удар пред дъгата на наказателното поле и намери близкия ъгъл на изненадания Аарън Рамсдейл – 1:0.

„Гражданите“ продължиха да диктуват темпото, но нови реални опасности липсваха. Арсенал от своя страна изглежда беше приел играта в своята половина.

В 26-ата минута обаче домакините изпуснаха чудесен шанс да удвоят аванса си. Тогава отново комбинацията при първия гол се повтори. Халанд получи на центъра и с едно докосване моментално изведе Де Бройне от дълбочина между Габриел Магаляеш и Бенджамин Уайт, напредна влезе в наказателното поле, смени посоката и стреля, но Уайт застана добре и го блокира.

БТА / BTA
62 снимки

Сити натисна отново и две минути по-късно пропусна нова възможност за второ попадение. Този път Де Бройне изведе Халанд в половината на „артилеристите“, норвежецът влезе отдясно в наказателното поле, успя да премине между Олександър Зинченко и Холдинг, след което стреля към далечния ъгъл, но този път Рамсдейл спаси с една ръка.

В 32-ата минута Джак Грийлиш намери по отличен начин Халанд отляво в наказателното поле, който стреля веднага силно от малък ъгъл, но стражът на гостите беше добре позициониран и изби.

Три минути след това дойде и първата по-интересна ситуация за Арсенал. Букайо Сака комбинира с капитана Мартин Йодегор отдясно пред наказателното поле, а той пусна за връхлитащия Томас Партей, който стреля с десния крак пред пеналтерията, но покрай лявата греда на Едерсон.

87 снимки

Още в ответната атака Халанд направи нов пропуск. „Гражданите“ организираха скоростна контраатака, при която бяха трима на трима, като Грийлиш комбинира с норвежеца, който напредна, влезе в наказателното поле, смени посоката и стреля ниско, но на сантиметри от дясната греда на Рамсдейл.

Ман Сити убиваше Арсенал с атаките си, но пропуските се трупаха един след друг. В 41-ата минута капитанът Илкай Гюндоган получи отляво, влезе в наказателното поле, премина покрай Партей и върна за непокрития Халанд на границата на малкия пеналт, но ударът на голмайстора беше спасен от Рамсдейл с крак.

В първата минута от добавеното време на първата част обаче шамипоните удвоиха съвсем заслужено аванса си. Де Бройне центрира от свободен удар на втора греда, където Джон Стоунс се измъкна от играчите на Арсенал и с глава прати топката в обратния ъгъл на Рамсдейл. Попадението първоначално беше отменено заради засада на бранителя, но след проверка със системата ВАР голът беше зачетен, след като се видя, че английският национал е в чиста позиция - 2:0.

Секунди преди последния съдийски сигнал пък се стигна до нерви на терена. Бен Уайт фаулира Рубен Диаш при флагчето за корнер при вратата на Сити, но след това португалецът изрита опасно в крака англичанина. Това предизвика напрежение между играчите на двата отбора, но всичко се размина само с жълт картон за реакцията на Диаш.

Три минути след старта на втората част дойде и първият точен удар за Арсенал. Тогава Зинченко и Джака размениха подавания пред наказателното поле, а швейцарецът стреля, но право в Едерсон.

В 53-ата минута Халанд направи нов сериозен пропуск. Нападателят се измъкна от Габриел Магаляеш в половината на Арсенал, напредна на скорост, но останал сам срещу Рамсдейл стреля право в него.

Само минута по-късно обаче резултатът стана класически. Йодегор сбърка на центъра и подари топката на Де Бройне, който веднага комбинира с Халанд. Норвежецът напредна и му върна кълбото отляво в наказателното поле, а плеймейкърът завърши много хладнокръвно с удар между краката на Холдинг за 3:0.

В следващите минути темпото на игра спадна, съвсем закономерно с оглед на резултата. Стигна се единствено до неточни удари на Гюндоган за Сити и на Сака от Арсенал от свободен удар.

Четири минути преди края на редовното време „артилеристите“ все пак успяха да отбележат почетно попадение. Тогава резервата Леандро Тросар получи отдясно в наказателното поле и влезе навътре, след което топката попадна на пътя на Холдинг, който с прекрасен удар с десния крак се разписа – 3:1.

В петата минута от добавеното време обаче настъпи и моментът на Ерлинг Халанд, който офарми крайния резултат от 4:1. Тогава Фил Фодън получи пред дъгата на наказателното поле, овладя и след това намери Халанд, който без забавяне с левия крак не остави шансове на Рамсдейл. По този начин норвежецът счупи рекорда за най-много голове във Висшата лига в сезон с 38 мача. Досега постижението се държеше от звездата на Ливърпул - Мохамед Салах, който през сезон 2017/2018 завърши с 32 попадения, а срещу Арсенал норвежецът вече има 33 на сметката си.

FT  | МАНЧЕСТЪР СИТИ – АРСЕНАЛ  4:1

1:0 Кевин Де Бройне 7'

2:0 Джон Стоунс 45+1'

3:0 Кевин Де Бройне 54'

3:1 Роб Холдинг 86'

4:1 Ерлинг Халанд 90+5'