Отборът на Съндърланд направи успешно предпоследната стъпка по завръщането си в Чемпиъншип. В полуфиналния реванш от плейофите в Лига 1 – третото ниво в английския футбол – тимът на Джак Рос устиска нулево реми навън срещу Портсмут. С общ резултат 1:0 от двете срещи „черните котки” продължиха напред, където ги очаква победителя от дуела между Чарлтън и Донкастър Роувърс (Чарлтън спечели навън с 2:1 в първата среща).

Атмосферата на „Фратън Парк”, както можеше да се очаква, беше изключително враждебна спрямо Съндърланд и гостите определено имаха нужда да се окопитят след тежките начални минути. Страстите на терена бяха доста сериозни, а съдията със сигурност спести поне 2 червени картона. В 10-ата минута Том Нейлър при спряна игра умишлено замери Крис Магуайър с топката по главата, за което получи само жълт картон. След почивката Джеймс Воън, отново от домакините, вече с жълт картон на сметката си, извърши поне 2-3 нарушения, които заслужаваха ново официално предупреждение. Такова обаче не последва.

И двата отбора имаха по няколко изключителни положения, като Гарет Еванс пропиля най-доброто за Помпи в 40-ата минута. При последвалия корнер централният защитник Мат Кларк пък улучи напречната греда.

Последните 15-20 минути от мача играта се накъса прекалено много, а като че ли физическите сили на Портсмут привършиха. Това позволи на Съндърланд умело да затвори мача и дори 6-минутното продължение не се оказа проблем.

Финалният плейоф в Лига 1 ще се играе на 26 май, а негова арена, както традицията повелява, ще бъде „Уембли”.