Ливърпул допусна поредна издънка във Висшата лига, като не успя да спечели градското дерби срещу Евертън на „Анфийлд“. Домакините водеха с 1:0 до самия край на двубоя от 6-ия кръг, когато капитанът на „карамелите“ Фил Ягиелка с невероятна тупалка от 25 метра донесе точката за тима на Роберто Мартинес.

„Червените“ сбъркаха фатално, като решиха да бранят крехката си преднина в последните минути и това им струва толкова скъпо, колкото и големия брой пропуски пред вратата на Тим Хауърд.

Мачът почти буквално стартира с остър сблъсък между Гарет Бари и Адам Лалана, който зададе тона в единоборствата до почивката. В 5-ата минута Евертън поиска дузпа, но реферът Мартин Аткинсън прецени, че Ромелу Лукаку твърде лесно е паднал в наказателното поле.

Четири по-късно обаче реферът подмина чиста такава в полза на домакините. Джордън Хендерсън отправи страховит шут извън наказателното поле, а вътре в него Гарет Бари вдигна ръцете си високо и спря летежа на топката. Въпреки протестите на играчите в червени екипи, Аткинсън остана безмълвен.

В 11-ата минута дойде и първата чиста голова възможност. Джерард центрира от ъглов удар малко пред точката на дузпата, където Лалана бе изпуснат от Тони Хибърт и стреля прецизно към долния ляв ъгъл. Хауърд показа котешка пъргавина и успя да избие с една ръка.

Десет по-късно Стърлинг получи отляво, с лекота премина покрай Тони Хибърт и центрира пред вратарското поле, където Балотели засече от движение. Топката обаче не успя да премине през купа от бранители.

Доминацията на домакините продължи, а точно преди изминаването на първия половин час Хендерсън шутира силно от границата на наказателното поле. Хауърд не посмя да улови и боксира. Малко след това „карамелите“ претърпяха тежък удар, след като крилото Кевин Миралас получи контузия в бедрото, докато догонваше една топка, и трябваше да бъде заменен от Ейдън Макгийди.

Две минути преди края на полувремето Ливърпул пропиля нов изгоден шанс. Гарет Бари загуби топката в централния кръг, Хендерсън я отне и се понесе напред. Последва идеален пас вляво за Стърлинг, който стреля мощно по диоганала от около 13 метра, ала Хауърд изби в ъглов удар.

Ливърпул опита да продължи по същия начин след почивката, ала поне в първия четвърт час Евертън се бе затворил добре. Големият проблем за гостите обаче си оставаше изнасянето на но топката. Тъкмо такава грешка позволи на Балотели да получи пред наказателното поле в 65-ата минута и да си изпроси фаул. Стивън Джерард застана зад топката и от около 24 метра успя да стреля над стената, а Хауърд, макар и да стигна до кълбото, не успя да предотврати влитането му в мрежата.

Секунди по-късно домакините можеха да решат всичко, когато Стърлинг надбяга Хибърт отляво и центрира полувисоко за Балотели във вратарското поле, ала от непосредствена близост италианецът нацели напречната греда.

Десетина минути преди края на мача Супер Марио отново опита късмета си, този път с изстрел от далечна дистанция, който профуча покрай лявата греда на Хауърд.

Нищо обаче не вещаеше инфарктната развръзка на срещата, която дойде в 90-ата минута. Продължителна атака на гостите завърши с центриране на Браунинг отдясно, което Макгийди догони в другия край на наказателното поле. Шотландецът на свой ред пробва високо подаване, топката бе избита навътре в полето, където Ягиелка я посрещна от въздуха и почти скъса мрежата зад Миньоле – 1:1.

Така Ливърпул записа вече трети пореден шампионатен мач без победа и със 7 точки заема 10-ото място. Евертън е с точка и две позиции зад градския си съперник.