Отборът на Манчестър Сити записа гръмка победа при домакинството си на Бърнли, като ги победи с категоричното 5:0 в мач от 30-ия кръг на Висшата лига. По два гола реализираха Фил Фоудън (22', 43') и Рияд Марез (43', 45+3' от дузпа). Едно попадение добави и капитанът Давид Силва в 63-ата минута.

Домакините владееха ситуацията на терена в началото на мача, като си подаваха продължително топката и търсеха пролуки в защитата на Бърнли. Гостите обаче се бранеха много организирано и компактно.

Първата по-опасна ситуация дойде в 17-ата минута, когато Давид Силва напредна и с добър пас се опита да намери Рияд Марез. Алжирецът беше изпреварен от съотборника си Бернардо Силва, който с по-слабия си ляв крак стреля в аут.

Gulliver/GettyImages
92 снимки

Натискът на "гражданите" се усили и не след дълго поведоха. В 22-ата минута след късо изпълнен корнер Бернардо Силва подаде на Фил Фодън, който стреля изненадващо, като Ник Поуп не успя да реагира – 1:0. По този начин Фоудън се разписа в два поредни мача.

В 31-ата минута още един корнер затрудни гостите, но топката беше изчистена.

Четири минути по-късно Серхио Агуеро стреля, но ударът му бе блокиран.

Олександър Зинченко също опита изстрел, но Поуп спаси.

В края на първата част домакините отбелязаха бързи два гола. Първо, Марез вкара за 2:0 с красиво попадение след дълъг пас на Фернандиньо и самостоятелен пробив. Алжирецът премина покрай Чарли Тейлър и прати топката в далечния ъгъл.

В добавеното време на първата част Бен Мий фаулира в наказателното поле Агуеро и след преразглеждане на ситуацията с ВАР реферът Андре Маринър отсъди дузпа, която бе изпълнена от Марез, който отбеляза – 3:0.

При нарушението обаче Агуеро получи контузия, а Гуардиола дори не дочака края на първата част и го замени с Габриел Жезус.

В 51-ата минута от поредния корнер падна и четвъртото попадение за шампионите. Ситуацията наподобяваше тази при първото попадение на Фоудън, но вместо да стреля, той комбинира с Бернардо Силва, а португалецът намери свободния Давид Силва и ветеранът не сбърка – 4:0.

След час игра Гуардиола смени Марез и Фернандиньо с Кевин Де Бройне и Аймерик Лапорт.

"Гражданите" продължиха да доминират и в 63-ата минута резултатът стана 5:0. Габриел Жезус можеше и сам да завърши атаката, но предпочете да пусне към непокрития Фоудън, който вкара за втори път в мача.

До края на мача Жезус и Де Бройне пропуснаха да реализират, а в 79-ата минута Гуардиола пусна в игра и Лерой Сане, който смени направилия отличен мач Фил Фоудън.

С тази победа Сити събира актив от 63 точки, с двадесет по-малко от лидера Ливърпул. Бърнли остават 11-ти с 39 пункта. В следващия кръг „гражданите“ гостуват на Челси, докато Бърнли приема Уотфорд.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – БЪРНЛИ 5:0

1:0 Фил Фоудън 22’

2:0 Рияд Марез 43’

3:0 Рияд Марез (д) 45+3’

4:0 Давид Силва 51’

5:0 Фил Фоудън 63’

Стартови състави на дата отбора:

МАНЧЕСТЪР СИТИ (4-3-3): 31. Едерсон – 27. Жоао Кансело, 30. Николас Отаменди, 25. Фернандиньо, 11. Олександър Зинченко – 20. Бернардо Силва, 16. Родри, 21. Давид Силва (к) – 26. Рияд Марез, 10. Серхио Агуеро, 47. Фил Фоудън

Старши треньор: Пеп Гуардиола

БЪРНЛИ (4-4-2): 1. Ник Поуп – 3. Чарли Тейлър, 6. Бен Мий (к), 5. Джеймс Тарковски, 2. Матю Лоутън – 11. Дуайт МакНиъл, 4. Джак Корк, 18. Ашли Уестууд, 8. Джош Браунхил – 27. Матей Видра, 19. Джей Родригес