Отборът на Манчестър Сити не срещна трудности при домакинството си на Тотнъм и го победи с класическия резултат 3:0 в дербито от 24-ия кръг на английската Висша лига. В 23-ата минута Родри откри след точно изпълнена дузпа, а два гола през втората част добави и Илкай Гюндоган (50' и 66').

Gulliver/GettyImages
92 снимки

"Небесно-сините" изиграха отличен двубой, като напълно контролираха срещата. "Шпорите" пък не направиха нищо, за да затруднят сериозно противника си. Най-чистата ситуация за лондончани бе една греда през първата част, която дойде след прк свободен удар. Така тимът на Хосеп Гуардиола взе реванш от Тотнъм за двете последователни загуби с 0:2. Двата отбора трябва през април да се срещнат и във финала за "Карабао Къп".

С тази победа възпитаниците на Пеп Гуардиола вече имат аванс от 7 точки на върха пред втория Лестър, но тя може да падне до 4, ако в утрешния ден градският съперник Манчестър Юнайтед вземе двубоя си срещу Уест Бромич. Мав Сити имат 53 точки, докато Тотнъм остава шести с 36 пункта.

Двубоят започна с очакван натиск за домакините, докато лондончани приеха играта в своята половина.

„Шпорите“ обаче създадоха първата реална ситуация за попадение в 14-ата минута, когато Хари Кейн изпълни по отличен начин пряк свободен удар, насочи топката към горния десен ъгъл, но тя се отби от лявата греда на Едерсон.

В 21-вата минута домакините получиха право да изпълнят дузпа. Илкай Гюндоган получи пас от Габриел Жезус в наказателното поле, Пиер-Емил Хойберг обаче не успя да прецени добре движението си и подложи крак, което естествено, доведе и до наказателен удар. Родри се зае с изпълнението му, въпреки че Едерсон също имаше желание да изпълни, след като на два пъти в последната седмица Пеп Гуардиола заяви, че именно той може да бие следващата дузпа. В крайна сметка Родри не му отстъпи това право и, макар че испанецът не изпълни много добре дузпата и Лорис успя да докосне топката, силата на удара беше достатъчна, за да може тя да влезе във вратата му - 1:0.

Три минути преди края на първото полувреме „гражданите“ бяха близо до удвояване на резултата. Рахийм Стърлинг проби добре отдясно, след което подаде ниско към Илкай Гюндоган. Ударът на германеца бе блокиран от Давинсон Санчес, след което обаче Габриел Жезус стреля, но топката се отби от грната част на напречната греда и излезе в аут. т

Манчестър Сити продължи да контролира темпото и в началото на втората част, като рядко Тотнъм успяваше да премине центъра.

В 50-ата „гражданите“ удвоиха аванса си след отличен рейд на Стърлинг в наказателното поле, след който капитанът на тима комбинира с Гюндоган. Германецът стреля от 10 метра, а Лорис не успя да се намеси добре, като това бе десети гол за Гюндоган в последните му 12 мача във Висшата лига.

В 66-ата минута Гюнгодан оформи класиката в двубоя с втория си гол днес. Асистенцията е на сметката на Едерсон, който изрита топката силно напред, а германецът остана сам срещу Санчес, който загуби равновесие, след което плеймейкърът стреля в десния ъгъл - 3:0.

Чак в 81-ата минута Едерсон трябваше да се намесва решително. Резервата Гарет Бейл направи страхотен рейд, като се разходи през цялата защита на домакините и стреля силно, но бразилският страж изби.

Минута преди края на редовното време Юго Лорис спаси Тотнъм от нов гол, след като изби с крак удар на Стърлинг отблизо. Това бе и последната ситуация в двубоя.

FT | МАНЧЕСТЪР СИТИ – ТОТНЪМ ХОТСПЪР 3:0 | КЛАСИРАНЕ / ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ

1:0 Родри (дузпа) 23'

2:0 Илкай Гюндоган 50'

3:0 Илкай Гюндоган 66'

Стартови състави на двата отбора:

МАНЧЕСТЪР СИТИ (4-3-3): 31. Едерсон – 27. Жоао Кансело, 5. Джон Стоунс, 14. Аймерик Лапорт, 11. Олександър Зинченко – 20. Бернардо Силва, 16. Родри, 8. Илкай Гюндоган – 7. Рахийм Стърлинг (к), 9. Габриел Жезус, 47. Фил Фодън

Мениджър: Хосеп Гуардиола

ТОТНЪМ ХОТСПЪР (4-2-3-1): 1. Юго Лорис (к) – 33. Бен Дейвис, 15. Ерик Дайър, 6. Давинсон Санчес, 25. Джафет Танганга – 5. Пиер-Емил Хойберг, 28. Танги Ндомбеле – 7. Хьон-Мин Сон, 27. Лукас Моура, 11. Ерик Ламела – 10. Хари Кейн

Мениджър: Жозе Моуриньо