Отборът на Манчестър Юнайтед се завърна в топ 4, след като надигра с резултат 3:2 тима на Тотнъм в дербито на 29-ия кръг от английската Висша лига на "Олд Трафорд". Над всички в спектакъла беше Кристиано Роналдо, който вдъхнови своя тим с хеттрик (12', 38', 81'), а по този начин "червените дяволи" спечелиха ключовия сблъсък в битката за участие в Шампионската лига догодина. "Шпорите" на два пъти изравняваха чрез Хари Кейн в 35-ата, когато беше точен от дузпа, а Хари Маугайър си отбеляза автогол в 72-ата минута. Последната дума обаче беше на петкратния носител на "Златаната топка", който реши всичко в двубоя.

Gulliver/GettyImages
94 снимки

Португалецът записа историческа вечер, след като вече има 807 попадения в кариерата си, подобрявайки постижението на чешката легенда Йозеф Бицан за най-много голове в официални мачове за клубните си отбори и националния тим с 805 попадения.

Победата изкачи Ман Юнайтед на четвъртата позиция с 50 точки, но Арсенал, който играе утре срещу Лестър, е с 48, но имат и цели четири мача по-малко. Тотнъм остава седми с 45 пункта. В следващия кръг "червените дяволи" приемат именно "лисиците", но преди това домакинстват на Атлетико Мадрид в мач-реванш от 1/8-финалите в Шампионската лига. "Шпорите" пък гостуват на Брайтън в първенството.

Наставникът на „червените дяволи“ Ралф Рангник бе предприел пет промени в сравнение със загубата от Манчестър Сити с 1:4. Давид Де Хеа започна като титуляр, въпреки че по-рано днес се появиха информации, че е дал положителен резултат на теста за коронавирус. Оказа се обаче, че резултатът е бил фалшиво положителен.

Бруно Фернандеш бе аут заради болест, но Кристиано Роналдо се завърна сред титулярите. Диого Далот и Рафаел Варан замениха Аарън Уан-Бисака и Виктор Линдельоф. Скот МакТономей пък е контузен, като вместо него от първата минута започна Неманя Матич. Маркъс Рашфорд пък замени Антъни Еланга.

Антонио Конте бе извършил само една промяна, като Серхио Регилон замени Райън Сесеньон. В атака действаше Хари Кейн, подкрепян от Хюн-Мин Сон и Деян Кулушевски.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

„Червените дяволи“ стартираха по-силно двубоя и опитаха няколко опасни атаки. В седмата минута Кристиано Роналдо опита нещо средно между удар и подаване отдясно в наказателното поле, но неточно.

Две минути по-късно португалецът претендираше за дузпа, след като негов удар срещна ръката на Ерик Дайър. Сигнал обаче не последва, а системата ВАР също не промени решението на главния съдия.

В 12-ата минута обаче защитата на Тотнъм не игра по най-добрия начин в собствената си половина, като Фред комбинира с Роналдо, който имаше огромно пространство и със страхотен изстрел от около 25 метра прати топката в горния десен ъгъл на вратата на Юго Лорис – 1:0.

След попадението обаче „шпорите“ заиграха по-добре и на свой ред създадоха няколко опасности пред вратата на Давид Де Хеа.

В 17-ата минута Пиер-Емил Хойберг открадна топката от Неманя Матич, след което стреля пред дъгата на наказателното поле, но право в ръцете на вратаря.

Минута след това Серхио Регилон намери Хюн-Мин Сон пред наказателното поле, който с едно докосване изведе отляво в него Бен Дейвис, а той стреля точно в близкия на Де Хе. Попаднието обаче не беше зачетено, защото имаше засада на уелсеца.

В 26-ата минута Тотнъм изпусна чудесен шанс да изравни резултата. Сон центрира от ъглов удар на първа греда, където Родриго Бентанкур отклони назад с глава, където Ерик Дайър нанесе удар с глава, но Диого Далот изчисти от самата голлиния и предотврати сигурен гол.

Гостите успяха да изравнят резултата в 35-ата минута, когато точен от дузпа бе Хари Кейн. В ситуацията минута по-рано Деян Кулушевски преодоля Джейдън Санчо отдясно и центрира в наказателното поле, където обаче Алекс Телес игра с ръка и Джонатан Мос отсъди наказателен удар. Голмайсторът на „шпорите“ Кейн нямаше проблем и отбеляза за 1:1.

Манчестър Юнайтед обаче много бързо отговори и отново излезе напред в резултата. В 38-ата минута Матич изведе Санчо отляво в наказателното поле и англичанинът веднага пусна успореден на голлинията пас по земя, където Роналдо засече от границата на вратарското поле за 2:1. Системата ВАР също потвърди попадението. Двата гола тази вечер бяха под №805 и №806 за португалеца. Така той подобри постижението на чешката легенда Йозеф Бицан, който досега държеше рекорда за най-много голове в официални мачове за клубните си отбори и националния тим.

В първата минута от добавеното време на първата част Санчо пробва удар към далечния ъгъл, но в ръцете на Лорис.

В началото на втората част Юнайтед се прибра в своята половина, но се защитаваше добре и не допускаше опасности пред своята врата.

Първата интересна ситуация дойде в 61-ата минута, когато Кейн намери отдясно в наказателното поле Кулушевски, който пък върна за Сон, но кореецът стреля покрай лявата греда на Де Хеа.

В 66-ата минута Манчестър Юнайтед организира отлична контраатака, при която Фред превзе пространство през центъра и комбинира надясно със Санчо. Крилото пък изведе Роналдо в наказателното поле, който стреля под ъгъл и бе точен, но Лорис спаси.

Юнайтед обаче се пропука за втори път в 72-ата минута, когато Тотнъм изравниха отново резултата. Регилон получи отляво в наказателното поле и пусна успореден на голлинията пас, а на първа греда Хари Магуайър засече в собствената си врата за 2:2. Ако капитанът на домакините бе пропуснал топката, тя щеше да стигне до Ромеро, който бе в положение на засада, така че гол нямаше да има.

В 77-ата минута Роналдо получи отдясно в наказателното поле и нанесе силен изстрел в близкия ъгъл с външен фалц, но Лорис изби в корнер.

Четири минути по-късно обаче Роналдо ознаменува историческата си вечер и с хеттрик, като по този начин даде аванс на „червените дяволи“ за трети път. Телес центрира от корнер в наказателното поле, а Кристиано надскочи Ромеро и Дохърти, след което с глава заби топката в горния ляв ъгъл на Лорис – 3:2. Веднага след това Роналдо беше заменен от Виктор Линдельоф.

В добавеното време резервата Единсон Кавани комбинира със Санчо в наказателното поле, който обаче пропусна чудесна възможност да вкара четвърти гол за "червените дяволи". Все пак победата отиде на сметката на Ман Юнайтед.

FT | МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД – ТОТНЪМ ХОТСПЪР  3:2

1:0 Кристиано Роналдо 12'

1:1 Хари Кейн (дузпа) 35'

2:1 Кристиано Роналдо 38'

2:2 Хари Магуайър (автогол) 72'

3:2 Кристиано Роналдо 81'