Възходът на Евертън под ръководството на Сам Алърдайс няма край. В последния мач от 18-ия кръг на Висшата лига „карамелите” сломиха гостуващия Суонси с 3:1 на „Гудисън Парк”. Мачът далеч не бе толкова лек, тъй като „лебедите” откриха резултата, но впоследствие разликата в класите се оказа твърде голяма.

Откакто Големия Сам пое юздите в Евертън, отборът е изпуснал само 2 точки - при 1:1 в градското дерби срещу Ливърпул. Във вече 5-те си мача дотук специалистът постигна 4 победи, като допуснатият срещу Суонси гол бе едва вторият, а това казва достатъчно за тима, който все още е с четвъртата най-слаба отбрана в английския елит.

Гостите като че ли получиха послание от съдбата още в самото начало. Само след 47 секунди игра техният титулярен нападател Вилфред Бони се контузи, а в 5-ата минута бе сменен принудително от Тами Ейбрахам. Въпреки това поне в началото уелсците се опитаха да диктуват темпото и даваха всичко от себе си. В 7-ата минута именно Ейбрахам и Лусиано Нарсинх изградиха добра атака с двойно подаване на скорост, което позволи на холандеца да навлезе в пеналта и да стреля по диагонала. Изстрелът не бе достатъчно опасен, за да затрудни Джордан Пикфорд.

В 23-ата минута отново Нарсинх осъществи скоростен набег отдясно, като този път стреля от границата на наказателното поле, а кълбото премина немного над гредата.

Едва след тези шансове Евертън започна да се взима в ръце и постепенно изтласка играта по-далеч от наказателното си поле. Точно тогава Суонси успя да открие резултата. В 35-ата минута Том Керъл центрира от ъглов към първа греда, където всички скочили останаха под топката и така тя продължи пътя си през вратарското поле. Никой не бе готов за включването при далечната греда на Лирой Фер, който от упор разстреля Пикфорд – 1:0.

Суонси само трябваше да устиска аванса си до почивката, но това се оказа твърде тежка задача. В добавеното време Роке Меса по наивен начин повали Аарън Ленън в наказателното поле и логично последва дузпа за домакините. Лукаш Фабиански показа страхотна реакция при шута на Рууни в долния ляв ъгъл, ала не получи никаква подкрепа от защитниците, поради което Доминик Калвърт-Люин направи успешна, макар и леко щастлива, добавка – 1:1.

След почивката на терена общо взето имаше само един тим и това бе Евертън. Домакините изцяло иззеха инициативата и пълният обрат изглежда въпрос на време. Мигът за него се оказа 64-ата минута, когато Гилфи Сигурдсон се разписа по виртуозен начин. Уейн Рууни намери исландеца отляво на наказателното поле, а той тръгна рязко и мина покрай Кайл Ноутън. От около 23-24 метра Сигурдсон нанесе изумителен фалцов шут, който не остави дори грам надежда за вратаря – 2:1 право до лявата гредата.

Десет минути по-късно Евертън сложи точка на спора благодарение на втора дузпа, този път далеч по-спорна отпредишната. Мартин Олсон без съмнение фаулира пробиващия Джонджо Кени, като нарушението определено се случи извън наказателното поле. Заради високата скорост, на която се случи единоброството, реферът Джон Мос явно се заблуди и затова посочи бялата точка. Този път пропуск от нея нямаше – Уейн Руун вложи адски много сила в изстрела си, а макар Фабиански да уцели посоката, просто тя отдавна бе минала зад гърба му – 3:1.

В заключителните минутки Доминик Калвърт-Люин можеше да добави още едно попадение на името си, след като се отскубна сам срещу Фабиански. Полякът не трепна и направи чудесно спасяване.

Седмата победа за сезона изкачи Евертън до 9-ата позиция с 25  точки, като тимът е само на една зад 8-ия Лестър. Суонси си остава твърдо последен с едва 12 пункта, като е на 4 зад Стоук Сити, който е първият тим над чертата.