Под обилния снеговалеж над „Уембли” Тотнъм си заслужи класирането в 1/4-финалите на ФА Къп. В преиграването от 5-ия кръг на турнира тимът на Маурисио Почетино унищожи третодивизионния Рочдейл с 6:1. През първото полувреме системата за видеоарбитраж (ВАР) получи доста освирквания от феновете заради факта, че отмени попадение за „шпорите” и бе използвана за почти всяка ситуация. След почивката Тотнъм не остави никакво съмнение в превъзходството си и по пътя към разгрома Фернандо Йоренте реализира хеттрик.

Очаквано „шпорите” се хвърлиха в атаки от самото начало и Хьон-Мин Сон направи чудесен пробив покрай двама съперници в 5-ата минута и шутира към вратата. В изстрела му нямаше достатъчно сила и точност, което улесни вратаря Джош Лилис при спасяването.

Секунди по-късно домакините си помислиха, че са повели в резултата. Защитата на Рочдейл се прояви зле при статично положение, а Ламела реагира най-добре при разбъркването и от 5-6 метра реализира. Съдиите обаче преразгледаха ситуацията чрез ВАР и след не много кратко прекъсване голът бе отменен заради нарушение на Йоренте срещу Макнълти, с което испанецът попречи  на бранителя да изчисти топката.

В 15-ата минута Рочдейл имаше чудесна възможност за отбелязване на гол. Мат Доун овладя кълбото в наказателното поле и нанесе мощно воле, което премина на сантиметри встрани от целта.

Резултатът се запази такъв до 23-ата минута, когато Ерик Ламела добре продължи скоростната атака с пас вляво за Сон. Кореецът овладя в наказателното поле, спря рязко на място и тръгна навътре, след което шутира в долния ляв ъгъл – 1:0.

Само 5 минути по-късно Тотнъм получи правото да изпълни дузпа, като ВАР отново се намеси. Ключовото беше да се прецени къде точно е извършено нарушението срещу Киърън Трипиър. В крайна сметка реферите решиха, че домакините заслужават наказателен удар, а Сон се провали с гръм и трясък при изпълнението. Кореецът може и да отбеляза, но спря напълно при засилката си към топката, а това е недопустимо според правилника. Съдията отсъди непряк свободен удар за Рочдейл и показа жълт картон на нападателя.

Ситуацията също бе преразгледана с ВАР и решението на Пол Тиърни остана в сила. Това изнерви доста играчите на „шпорите”, а Рочдейл е възползва. В 31-ата минута Анди Кенън матира защитата на Тотнъм с чудесен диагонален пас, извел Стивън Хъмфрис съвсем сам срещу Мишел Ворм и таранът изравни – 1:1.

В самия край на полувремето гостите дори удариха греда. Ворм не успя да изчисти топката, а Марк Кичинг я спечели при дъгата. Той моментално комбинира с Кенън отдясно в наказателното поле, а последният шутира силно по диагонала и разтърси десния стълб.

Явно това беше златният шанс за нискоразредният тим, защото след почивката Тотнъм буквално съсипа съперника си. Още в 47-ата минута Лукас Моура с перфектен пас въпреки тежкия терен изведе Фернандо Йоренте на скорост сам срещу вратаря и опитният испанец реализира с прехвърлящ удар – 2:1.

В 53-ата минута бившият ас на Атлетик Билбао и Ювентус вкара втория си гол. Моура отново имаше главната заслуга с техничен рейд отдясно в пеналта. От аутлинията бразилецът сервира кълбото на Йоренте, който от броени метра покачи до 3:1.

Централният нападател на „шпорите” завърши своя хеттрик в 59-ата. Този път асистенцията беше на Сон, а Йоренте се погрижи интригата окончателно да приключи – 4:1.

Самият кореец вкара втория си гол в мача в 65-ата. Моура изостри атаката с перфектен извеждащ пас отляво за Ламела, който вече в наказателното поле пусна успоредно към далечната греда и Сон реализира на празна врата – 5:1.

Четвърт час преди края Ламела бе на косъм да реализира директно от пряк свободен удар. Аржентинецът шутира чудесно над стената и улучи лявата греда, а при последвалата добавка влезлият като резерва Деле Али се провали почти комично.

В добавеното време появилият се като смяна Кайл Уокър-Питърс оформи крайния резултат след чудесно двойно подаване с Деле Али. Попадението за 6:1 беше първият гол за младия защитник като професионалист.

В четвъртфиналите Тотнъм ще гостува на „Либърти” срещу елитния Суонси Сити.