Челси си върна четвъртото място във временното класиране на Висшата лига, постигайки трудна победа с 2:1 навън срещу Уотфорд в 19-ия кръг. На Боксинг Дей героят в синьо беше познат – Еден Азар реализира двете попадения за успеха, а между него за домакините със знаменит удар се разписа Роберто Перейра.

В немалки периоди от срещата „сините” изглеждаха сериозно затруднени от противника и напрежението да спечелят на всяка цена, знаейки резултатите на останалите тимове в челото. Лондончани на всяка цена искаха да изтрият негативните впечатления от загубата 0:1 срещу Лестър в предния кръг и те го сториха, съкращавайки изоставането си спрямо третия в подреждането Манчестър Сити до 4 точки. "Гражданите" имат 44 на своята сметка, а петият Арсенал остава на 2 зад Челси.

Нито Челси, нито Уотфорд губи излишно време в изчакване, а първият изстрел стана факт след малко повече от 2 минути игра. Педро и Уилиан размениха бързи пасове пред дъгата, а испанецът шутира на метър встрани от десния стълб.

В 9-ата минута само за секунди опасностите се пренесоха от едната врата пред другата. Първо вратарят на Челси Кепа Арисабалага допусна почти фатална грешка, опитвайки да даде пас по земя покрай притичващия в наказателното поле Деулофеу. Испанецът прихвана топката, която му избяга встрани, а после неуспешно опита с пета да я прати на пътя на Трой Дийни. Тъкмо в следващата атака Азар по страхотен начин изведе Уилиан отляво, а бразилецът съумя да финтира излезлия твърде напред Бен Фостър. Вратата беше празна, шутът летеше към нея и срещна десния стълб. Миг по-късно с него се срещна и хвърлилия се на самопожертвователен шпагат Кристиан Кабаселе, а това доведе до сериозна травма. В крайна сметка бранителят беше заменен от Адриан Мариапа.

Уотфорд имаше чудесен шанс да открие в 32-ата минута, когато Роберто Перейра се измъкна отляво. 27-годишният аржентинец с чудесен пас намери Абдулай Дукуре около границата на наказателното поле, ала шутът на последния премина много над гредата.

В 37-ата минута Деулофеу също се промъкна по левия фланг, дриблира на скорост и с премерен пас предостави кълбото към налитащия Трой Дийни. При точката на дузпата Давид Луис с отчаян шпагат елиминира опасността.

Така се стигна до горещите 4 минути добавено време към първата част. В първата от тях Челси успя да откри резултата, възползвайки се от грешка на Дукуре. Сенегалецът подцени подаване към себе си, а Матео Ковачич му отне, след което моментално тръгна напред. Хърватинът подаде напред за Азар, оставяйки го очи в очи с вратаря. Белгиецът финтира Фостър и отбеляза юбилейния си гол №100 за Челси във всички турнири – 1:0.

Отговорът на Уотфорд беше бърз и оглушителен. Докато продължението изтичаше Деулофеу изпълни ъглов удар отляво по атаката и насочи подаването си към дъгата. Никой в Челси не предвиди подобен вариант, затова Роберто Перейра имаше цялото необходимо време, за да построи своя изстрел. Резултатът беше великолепен фалцов шут от въздуха, спрял точно в долния ляв ъгъл – 1:1.

След почивката Уотфорд изглеждаше като доста по-опасния тим. „Стършелите” имаха явно игрово и териториално надмощие, като в много случаи принуждаваха Челси да се брани усърдно. Тъкмо в тези мигове дойде и дузпата, предопределила крайния изход. В 57-ата минута Жоржиньо „приспа” централните бранители на съперника с елегантно копване, за да изведе Азар зад гърба им. Белгиецът овладя топката и повдигна, за да тръгне надясно в наказателното поле. В този миг вратарят Бен Фостър го връхлетя по брутален начин и едва ли можеше да има съмнения какво ще последва. От бялата точка потърпевшият беше непоколебим – 2:1 за „сините” от Лондон.

До края на срещата Челси реши да дебне противника на контраатака, а възможности се откриха предостатъчно. В 72-ата минута Уилиан по чудо не реализира – изстрелът му премина на сантиметри покрай целта. Седем по-късно Н’Голо Канте сам отне топката и поде нападението, размени пасове с Азар и се устреми на скорост през центъра. Той имаше съвсем ясен коридор за стрелба от около 15-16 метра, а при удара си пролича, че французинът е силен предимно в дефанзивната част от играта. До окончателния край на срещата Жоржиньо, Уилиан и Азар направиха пропуски, с които можеха да сложат точка на интригата.