Отборът на Ливърпул постигна доста измъчен успех с 2:0 над Съндърланд в домакинството си от 13-ия кръг на Висшата лига. Победата съвсем спокойно може да бъде определена като пирова, тъй като сериозна контузия получи голямата звезда Филипе Коутиньо.

Бразилецът бе изнесен с шиниран крак след половин час игра, но пък неговата резерва Дивок Ориги вкара така важният първи гол. В добавеното време Джеймс Милнър пък оформи крайния резултат от дузпа за брутален фаул срещу Садио Мане.

По този начин Ливърпул временно излезе начело в класирането на Премиършип с 30 точки, колкото има и вторият Манчестър Сити.

Домакините опитаха да наложат ранен превес и още в 6-ата минута отправиха първия точен шут към вратата на Джордан Пикфорд. Роберто Фирмино получи топката на метър-два пред дъгата, обърна се и стреля покрай Джон О'Шей, а Пикфорд спаси уверено.

В 15-ата минута Джорджинио Вайналдум опита също късмета си от дистанция, а резултатът беше сходен, като стражът на Съндърланд се справи. Гостите получиха рядка възможност в 17-ата, когато една изсипана към наказателното поле на Лорис Кариус топка доведе до смут в „червената“ отбрана. Матип и Клайн не се ориентираха добре, а Стивън Пиенаар изскочи сам срещу Кариус. Германският страж обаче излезе навреме и скъси дистанцията, за да отрази шута на южноафриканеца.

В 30-ата минута на срещата дойде и неприятната контузия на Коутиньо. Бразилецът опита да пробие отдясно покрай Дидие Ндонг, а двамата посегнаха да ритнат топката, която беше спорна. След контакта бразилецът моментално се хвана за стъпалото, а в следващите 3-4 минути лекарите на тима се постараха да го шинират добре. Така се стигна и до включването на Ориги в игра.

Ливърпул като цяло загуби посоката до идването на почивката, като все пак в 38-ата минута Деян Ловрен имаше чудесна възможност да се разпише. Бранителят се оказа непокрит в наказателното поле при заучено изпълнение на пряк свободен удар, ала от остър ъгъл стреля в аут покрай левия стълб.

След паузата домакините отново вдигнаха оборотите. В 53-ата минута Джорджинио Вайналдум направи хубаво двойно подаване с Джан, което му позволи да нахлуе почти до вратарското поле. Холандецът отправи нещо средно между удар и центриране, а топката профуча почти успоредно на голлинията.

В 58-ата Фирмино отправи поредния си шут към вратата на Пикфорд, а стражът на „черните котки“ отново го отказа. Седем минути след това Емре Джан профука една от чистите възможности, като посрещна с воле една лошо избита от бранителите на Съндърланд топка. От 16-17 метра германецът шутира мощно на сантиметри покрай лявата греда.

В 68-ата Съндърланд пропусна най-добрата си възможност, която дойде след няколко грешки в защитата на Ливърпул. Аничебе овляда с гръб към вратата около точката на дузпата и пусна вдясно за непокрития Дънкан Уотмор. Англичанинът лошо си поведе и Кариус изби, но Уотмор опита да центрира във вратарското поле. Там Ловрен не изчисти добре, а всичко завърши с блокиран изстрел на Аничебе.

Така дойде и 75-ата минута, в която Ливърпул най-сетне дочака гола си. Хендерсън подаде към Ориги вляво, а той показа рязък финт, с който си отвори пространство в наказателното поле. Всички очакваха поредното центриране, ала белгиецът шутира мощно към далечния долен ъгъл и топката влетя покрай плонжа на Пикфорд – 1:0.

Въпреки попадението Ливърпул продължи да натиска и след още 1-2 пропуска стигна до дузпа в първата минута от продължението. Садио Мане осъществи мощен рейд отдясно и подмина О'Шей, а Дидие Ндонг се хвърли на безумен шпагат и препъна сенегалеца. Реферът Антъни Тейлър не се поколеба да посочи бялата точка, а оттам щатният изпълнител Джеймс Милнър не сбърка с шут в долния десен ъгъл – 2:0.