Новакът във Висшата лига Брентфорд, който за първи път от Втората световна война насам играе в първото ниво на английския футбол, победи с 2:0 като домакин Арсенал в мач от първия кръг на Висшата лига за сезон 2021/2022.

Двубоят бе своеобразно лондонско дерби, който предложи много зрелище и положения, а завръщането по трибуните на феновете вдъхнови домакините, които вкараха два безответни гола чрез Серхи Каньос и Кристиан Норгард.

За Арсенал продължава изключително неубедителното представяне, което през миналата кампания резултира в осмо място в крайното класиране.

В следващите два кръга възпитаниците на Микел Артета играят с Челси и Манчестър Сити.

Gulliver/Getty Images
25 снимки

В 11-ата минута Мбеумо засече центриране от лявото крило с глава, но в аут. По-малко от минута по-късно той се изстреля по десния фланг, напредна и потърси близкия ъгъл, но нацели гредата.

Серхи Каньос откри в 22-ата минута след лошо изчистване на Чембърс, при което овладя топката вдясно по нападението и простреля Лено в близкия ъгъл за 1:0.

В 30-ата минута Мбеумо отново се оказа най-голямата опасност за гостите, след като се отскубна от защитата, завъртя се и шутира по диагонала, но извън очертанията.

Едва в 34-ата минута Никола Пепе отправи първия изстрел за Арсенал, но той бе неточен.

В 47-ата минута Тиърни стреля по диагонала от лявата страна на нападението, но Рая улови. Малко по-късно Емил Смит-Роу пое кълбото в центъра, обърна се, напредна и шутира, ала Рая внимаваше.

Алберт Локонга получи кълбото от Никола Пепе фронтално срещу вратата в 60-ата минута и нанесе силен удар с левия крак, но в ръцете на Рая. В 64-ата минута Киърън Тиърни овладя вляво в пеналтерията след рикошет при изстрел на Локонга, но Рая отново бе последна преграда. В 70-ата минута Гранит Джака изстреля истинско торпедо с левия крак от воле, което профуча агонизиращо близо над напречната греда.

Въпреки отявления натиск на гостите през втората част, Брентфорд стигна до втори гол в 73-ата минута. Изпълнение на английски тъч от лявата част на нападението изпрати топката директно в наказателното поле, където Норгард се възползва от обърканата защита на Арсенал и с глава удвои.

В 86-ата минута Джака опита удар на отчаянието от средна дистанция, ала мерникът му изневери. Секунди след това Киърън Тиърни видя Никола Пепе и с центриране от лявото крило подаде на стрелеца, чийто изстрел обаче бе париран по блестящ начин от Рая.

Брентфорд (3-4-3): 1. Давид Рая, 20. Кристофер Айер, 18. Понтус Янсон, 5. Итън Пинок, 7. Серхи Каньос, 27. Витали Янелт, 6. Кристиан Норгард, 15. Франк Ониека, 3. Рико Хенри, 19. Браян Мбеумо, 17. Иван Тони

Резерви: Гунарсон, Гооде, Форс, Виса, Годос, Дервишоглу, Бидструп, Бех, Роерслев

Мениджър: Томас Франк

Арсенал (4-2-3-1): 1. Бернд Лено, 21. Калъм Чембърс, 4. Бен Уайт, 22. Пабло Мари, 3. Киърън Тиърни, 34. Гранит Джака, 23. Алберт Самби Локонга, 10. Емил Смит-Роу, 19. Никола Пепе, 26. Флоран Балогън, 35. Габриел Мартинели

Резерви: Хейн, Бейерин, Седрик, Мейтлънд-Найлс, Холдинг, Таварес, Елнени, Нелсон, Сака

Мениджър: Микел Артета

Стадион: "Къмюнити Стейдиъм"

Главер арбитър: Майкъл Оливър