Нюкасъл и Тотнъм играят при резултат 2:2 в мач от 30-ия кръг на Висшата лига. Домакините откриха чрез Жоеинтон (28), но Хари Кейн възстанови равенството две минути по-късно. Отново нападателят на "шпорите" (34) бе точен, за да направи пълен обрат. Пет минути преди края на двубоя резервата Джо Уилок изравни, оформяйки крайния резултат.

По този начин Нюкасъл спря Тотнъм от Топ 4, след като при победа "шпорите" щяха да изместят Челси от четвъртата позиция, но сега остават на пето място с актив от 49 точки, докато "свраките" са 17-и с 29.

Gulliver/GettyImages
60 снимки

Двата тима стартираха на високи обороти от самото начало на двубоя. Първата възможност се откри пред домакините, когато Давинсон Санчес подари топката на Жоелинтон. Бразилецът напредна и стреля от дистанция с левия крак, но право в ръцете на Уго Лорис.

В 5-ата минута Лукас Моура центрира остро от фаул в наказателното поле, но Хари Кейн не успя да засече във вратата на Мартин Дубравка и топката премина покрай левия страничен стълб. Две минути по-късно нападателят на "шпорите" имаше добра възможност да открие резултата от пря свободен удар, но изстрелът му попадна в стената.

Скоростната игра на гостите продължи и в 8-ата минута Хари Кейн нахлу в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл, принуждаваки Мартин Дубравка да избива решително в ъглов удар.

"Свраките" успяха да удържат първоначалния натиск на Тотнъм и пренесоха играта в по-предни позиции.

В 19-ата минута Нюкасъл имаше отлична възможност да открие резултата. Джонджо Шелви с великолепен пас намери Дуайт Гейл в наказателното поле. Нападателят се отксъна от Давинсон Санчес и стреля с глава, след което последва решителна намеса на Уго Лорис, а при добавката френският страж отново улови ударът на футболиста на домакините.

В 28-ата минута поредната грешка на Давинсон Санчес се оказа фатална.Бранителят подари топката в краката на Мат Ричи, след което Шон Лонгстаф елегантно подаде към Жоелинтон, който отблизо реализира в долния ляв ъгъл.

Две минути по-късно Тотнъм отговори на предизвикателството и набързо възстановиха равенството. Хари Кейн се възползва от грешка при избиването на Пол Дъмет и нападателят реализира на празна врата.

Веднага след изравнителното попадение се създаде нова суматоха пред вратата на Мартин Дубравка, но този път отбраната пред стража се справи и изчисти топката.

В 34-ата минута "шпорите" направиха пълен обрат. Хари Кейн бе изведен зад гърба нза защитата, след което с изстрел в далечния ъгъл реализира.

До края на първата част "свраките" притиснаха гостите в собствената им половина, но защитата пред Уго Лорис се справи с натиска и предотврати опасностите.

Още в началните секунди на второто полувреме домакините имаха възможност да възстановят равенството. Мигел Алмирон се озова на добра стрелкова позиция и отправи удар в далечния ъгъл, но Уго Лорис се намеси решително и изби в ъглов удар.

Малко след това Нюкасъл създаде нова опасност пред вратата на "шпорите", но на два пъти изстрели на Джейкъб Мърфи бяха блокирани, а след това ударът на Шон Лонгстаф премина над вратата.

Постепенно играта се изравни и двата отбора заформиха здрава битка в централната част на терена. Домакините продължиха да действат агресивно, но не успяваха да поставят под сериозен натиск отбраната на Тотнъм.

В 67-ата минута след центриране от ъглов удар се получи разбъркване в наказателното поле на "свраките", след което Джапет Танганга нанесе изстрел с глава, но Мигел Алмирон изчисти от голлинията.

Три минути по-късно домакините организираха отлична атака по десния фланг, след кето Мат Ричи центрира в наказателното поле. Жоелинтон овладя и отправи техничен изстрел, който премина в близост до левия страничен стълб.

В 73-ата минута Хари Кейн бе изведен в наказателното поле, но нападателят бе затворен добре от Мартин Дубравка и вратарят на 'свраките" успя да улови.

В 85-ата минута "шпорите" организираха бърза контраатака, след която Хари Кейн нацели десния страничен стълб.

Минута по-късно Нюкасъл стигна до равенството. Мигел Алмирон стреля с глава, след което Уго Лорис спаси, но при добавката Джо Уилок реализира отблизо.

До края на двубоя Тотнъм притисна съперника си в опит да стигне до победата, но отбраната пред Мартин Дубравка успя да се справи с опасностите.

НЮКАСЪЛ - ТОТНЪМ 1:2/КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

1:0 Жоелинтон 28'