Манчестър Сити записа сензационна втора поредна загуба във Висшата лига около Коледа. На Боксинг Дей в среща от 19-ия кръг „гражданите” паднаха с 1:2 от Лестър Сити, а по притеснителното за тях и мениджъра им Хосеп Гуардиола бе фактът, че съперникът отново стигна до пълен обрат досущ като Кристъл Палас през уикенда.

Актуалният първенец на Англия се смъкна до 3-о място във временното класиране, вече изоставайки на 7 точки зад лидера Ливърпул. Тотнъм пък се възползва от случилото се и разгромявайки Борнемут, се оказа втори с 45 пункта, само на точка пред „небесносините”. Поражението се явява 3-о за тях не само дотук в първенството, но също така и в последните им 4 мача, в които беше победен единствено Евертън (3:1). Отделно от това директния червен картон, който Фабиан Делф видя на "Кинг Пауър Стейдиъм", предвещава немалко кадрови проблеми за Гуардиола при окомплектоването на отбраната.

Лестър, от своя страна, продължава да твори чудеса в празничния период, като в предишния кръг нароченият от медиите за уволнение Клод Пюел изведе тима до победа 1:0 над Челси.

Двубоят започна отлично за Манчестър Сити, който беше решен да се реваншира след предишната си грешна стъпка. Хората на Хосеп Гуардиола реално откриха резултата с първата атака, изградена в типичния за тях стил.  В 14-ата минута Серхио Агуеро получи топката от Кевин де Брюин пред дъгата и с външен фалц даде пас по земя, извел Бернардо Силва съвсем сам фронтално срещу вратата. Вратарят Каспер Шмайхел опита да реагира, като скъси дистанцията помежду им, ала португалският ас на „гражданите” беше твърде хладнокръвен – 1:0.

Противно на баланса в силите до този момент Лестър отвърна почти моментално. В 19-ата минута Джейми Варди избяга на левия фланг, за да догони топката, след което спря на място и даде перфектно центриране към другия край на наказателното поле. Там Марк Олбрайтън беше безвъзвратно забравен от Фабиан Делф и с глава стреля покрай Едерсон в долния десен ъгъл – 1:1.

Попадението причини истински шок в редиците на гостите, които загубиха обичайното си самообладание. Тимът на Хосеп Гуардиола продължи да държи контрола върху топката, ала трудно достигаше до положения. Единственото по-чисто за тях оттук до края на полувремето бе пропиляно от Агуеро. Де Брюин демонстрира прословутата си визия и с подаване по земя изпрати Лерой Сане на скорост отляво в пеналта. Германецът даде перфектен успореден пас във вратарското поле, откъдето Агуеро в движение някак изпрати кълбото над гредата.

Оттам нататък до финалния сигнал на първата част инициативата мина изцяло в ръцете на Лестър. Домакините изпуснаха серия от шансове само в рамките на броени секунди от 39-ата до 40-ата минути. Първо Джеймс Мадисън опърли ръкавиците на Едерсон с тежък шут от 20-ина метра, а после Хамза Чудхури бе забравен при набега си към зоната пред лявата греда и отблизо с глава предизвика спасяване на Едерсон.

През втората част силите на терена бяха доста по-изравнени. В 52-ата минута Мадисън не се уплаши да стреля от 22-23 метра, изпращайки топката на неповече от метър в аут покрай лявата греда.  Десетина по-късно Сити отвърна със пробив на Рахийм Стърлинг, чието центриране доведе до меле току пред вратата на Шмайхел. По някакъв начин бранителите пред датски национал съумяха да изчистят.

Големият миг настъпи в 81-ата минута, когато Сити не се отнесе достатъчно сериозно към играта в защита при ъглов удар. Олбрайтън центрира отдясно по атаката, а на близката греда Сане не изчисти по най-добрия начин с глава. Топката се озова право у Рикардо Перейра пред границата на пеналта, а португалецът я нагласи на десния си крак и изпрати чудовищен диагонален изстрел, влетял в мрежата далеч преди вратарят Едерсон да може да реагира – 2:1.

Усилията на Сити да вземе поне реми от „Кинг Пауър Стейдиъм” бяха затруднени значително от Фабиан Делф, който в предпоследната минута от редовното време си изкара абсолютно заслужен директен червен картон. Англичанинът опита да спре Рикардо Перейра с шпагат, ала бутоните му попаднаха странично върху коляното на португалеца. Беше цяло чудо, че интервенцията не доведе до сериозна травма за автора на победния гол.

В следващия кръг Сити ще бъде крайно мобилизиран да прекъсне негативната си поредица при гостуването срещу Саутхемптън. В същото време Лестър ще има домакинство срещу Кардиф Сити. С двете си поредни победи хората на Клод Пюел се изкачиха до 7-ото място в таблицата с 28 точки, само на 4 зад 6-ия Манчестър Юнайтед.