Нюкасъл Юнайтед победи по безапелационен начин Челси с резултат 4:1 в двубой от 13-ия кръг на английската Висша лига. Нищо не предвещаваше подобен разгром, след като Александър Исак откри в 13-ата, но Рахийм Стърлинг изравни 23-ата минута и двата отбора се оттеглиха при равенство на почивката.

През втората част обаче "свраките" се разиграха и първо Джамал Ласелс даде нова преднина на домакините в 60-ата, а само минута след това Жоелинтон вкара нов гол след груба грешка на Тиаго Силва. Ситуацията за "сините" от Лондон стана още по-безнадеждна в 73-ата минута, когато капитанът Рийс Джеймс беше изгонен, а Антъни Гордън оформи крайния резултат в 83-ата минута. Мениджърът на Челси - Маурисио Почетино, пък изгледа поражението на своя тим от трибуните, тъй като бе наказан за тази среща.

Снимки: Gulliver/GettyImages
97 снимки

С тази победа Нюкасъл спря серията си от две поредни загуби във всички турнири се изкачи до шестата позиция с 23 точки, докато Челси остава десети с 16 пункта. За "джордитата" предстои гостуване на Пари Сен Жермен в Шампионската лига, а след това приемат Манчестър Юнайтед във Висшата лига. Лондончани пък домакинстват на Брайтън в първенството.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Нюкасъл Юнайтед Челси

източник: Sofascore.com

Срещата стартира в спокойно темпо, като първият удар към една от двете врати дойде в деветата минута, когато Конър Галахър взе топката в половината на Нюкасъл, напредна отляво, след което влезе в наказателното поле и стреля към далечния ъгъл, но покрай лявата греда на Ник Поуп в аут.

Домакините първи удариха в 13-ата минута след чудесна атака. Антъни Гордън взе топката отляво и комбинира с Жоелинтон в дъгата пред наказателното поле, който с едно докосване намери Люис Майли. 17-годишният полузащитник показа, че има страхотен поглед върху играта и изведе Александър Исак зад защитата на Челси, а шведският нападател имаше време да овладее топката, да се обърне и да стреля с десния крак, като реализира във вратата на Роберт Санчес за 1:0.

Десет минути по-късно обаче Челси успя да изравни. Жоелингтон допусна груба грешка в средата на терена и позволи топката да му бъде отнета, Рахийм Стърлинг напредна на скорост и бе фаулиран пред наказателното поле от Киърън Трипиър, който получи и жълт картон. Именно Стърлинг стреля директно от прекия свободен удар, като прехвърли отлично стената и прати топката неспасяемо в десния ъгъл на Поуп – 1:1.​

В 26-ата минута „свраките“ пропуснаха бързо-бързо да си върнат преднината, след като Киърън Трипиър центрира от корнер, а на далечната греда Жоелинтон се измъкна от опеката си и от три метра от вратата засече с глава, но покрай лявата греда на Санчес.

Пет минути по-късно Коул Палмър намери Рийс Джемйс отдясно в наказателното поле, който пък върна за връхлитащия Енцо Фернандес, а аржентинецът моментално стреля с десния крак, но Поуп изби в корнер. След неговото изпълнение Беноа Бадиашил стреля с глава, но в ръцете на вратаря.

Три минути преди края на първата част Трипиър също бе много близо до гол от фаул, но ударът му от прекия свободен удар се отби от напречната греда на Санчес.

Две минути след подновяването на играта Рийс Джемйс стреля също директно от фал пред наказателното поле, но над вратата на Поуп.

Точно след час игра Нюкасъл отново взе аванс в резултата. Антъни Гордън получи на левия фланг, влезе навътре и центрира към границата на вратарското поле, където капитанът Джамал Ласелс беше изпуснат от защитата на Челси и с глава „препарира“ Санчес за 2:1.

„Свраките“ вкараха и трети гол по-малко от минута след това, който дойде след кошмарна грешка на ветерана Тиаго Силва. Бразилецът получи пас назад от Палмър и опита да върне на вратаря, но го направи прекалено слабо, което позволи на Жоелинтон да отнеме топката, излезе сам срещу Санчес и не му остави шансове в близкия ъгъл за 3:1.

Ситуацията за Челси стана още по-тежка в 73-ата минута, когато останаха с десет души. Рийс Джеймс не пое добре една топка и позволи на Гордън да му я отнеме, а след това в опита си да си я върне защитникът го фаулира. За това си действие той получи жълт картон, който беше втори за него и съответно беше изгонен с червен такъв.

Три минути след това Фабиан Шер премина през няколко играчи на лондончани в тяхната половина и стигна до наказателното поле, след което стреля силно, но Санчес се намеси отлично и изби удара в долния му десен ъгъл.

Седем минути преди края на редовното време Нюкасъл вкара и четвърто попадение. Резервата Мигел Алмирон изведе по чудесен начин с външната страна на левия си крак Антъни Гордън по левия фланг. Англичанинът напредна, влезе в наказателното поле и стреля по тревата между Бадиашил и Силва, като намери далечния ъгъл на вратата на Санчес за 4:1.

До края нов гол на падна, а "джордитата" спряха серията си от две поредни поражения във всички турнири с гръмка победа над Челси.

FT  | НЮКАСЪЛ ЮНАЙТЕД – ЧЕЛСИ  4:1

1:0 Александър Исак 13'

1:1 Рахийм Стърлинг 23'

2:1 Джамал Ласелс 60'

3:1 Жоелинтон 61'

4:1 Антъни Гордън 83'