Отборът на Ливърпул има проблеми през този сезон, това е факт. Какво обаче стои в основата на по-слабото представяне на мърсисайдци през тази кампания във Висшата лига?

Само за сравнение, в началните 12 мача на Ливърпул в сезон 2021/22, тимът има 7 победи, 4 равенства и 1 загуба, докато в момента „червените“ имат само 4 победи, 4 равенства и 4 загуби. Разликата е очевидна, но в какво се крие причината за нея? Напускането на Мане? По-колебливата игра в защита или пък липсата на добри трансфери?

Нека отново се върнем към миналогодишния сезон, когато Ливърпул имаше 25 точки след 12 мача и 35 вкарани гола. Това означава, че възпитаниците на Юрген Клоп са вкарвали почти по 3 гола средно на мач. Този сезон Ливърпул е вкарал 23 гола, с 12 по-малко за същия брой двубои във Висшата лига. Тук много хора биха хвърлили вината върху Садио Мане, който напусна тима и осакати атакуващата мощ на мърсисайдци. Но дали е така?

Определено Ливърпул създава по-малко опасности през този сезон, но най-големият проблем на мърсисайдци е, че процентът на вкарани положения и удари е спаднал сериозно през този сезон. Пропуските тежат много.

Ливърпул

източник: SofaScore

Истината е, че проблемите в атака на мърсисайдци не се дължат изцяло на напускането на Садио Мане. И без него, „червените“ създават голови положения, но не отбелязват много. Нека използваме най-пресния пример, а именно двубоя срещу Лийдс от Висшата лига в неделя. Дарвин Нунес и Мохамед Салах имаха няколко чисти положения, от които можеха да отбележат, преди да се стигне до втория гол на Лийдс в 90-ата минута. Мърсисайдци владееха топката и натискаха, но не успяха да вкарат. Именно Дарвин Нунес пропусна едно от най-чистите голови положения в мача, когато остана сам срещу Илан Мелие, но стреля в стража. Минути преди това уругваецът получи страхотно подаване от Трент, което отново го остави очи в очи със стража на Лийдс, но нападателят на Ливърпул не успя да си поеме добре топката и Мелие се възползва от това.

Guilliver/GettyImages
37 снимки

Може би един от най-сериозните проблеми в атаката на Ливърпул обаче е слабата реализация на статични положения и центрирания. Това бе едно от най-силните оръжия на Клоп и компания през изминалия сезон, но сега нещата не работят. И Диого Жота и Садио Мане, дори Мохамед Салах, често се възползваха от страхотните центрирания на десния бек, но засега в 12 мача, от които Трент е играл във всички и има 882 минути на терена (само във Висшата лига), той все още няма асистенция на името си. Английският защитник е направил 482 успешни подавания, от общо 628, което означава 77% успеваемост в подаванията. И все пак, Александър-Арнолд няма асистенция.

Разбира се, трябва да вземем предвид и другия фланг, а именно Андрю Робъртсън, който има 2 асистенции за 10 мача на мърсисайдци.

Проблемите в защита също са видни. Дори Върджил Ван Дайк не се справя на обичайното си високо ниво. Ливърпул загуби на „Анфийлд“ срещу Лийдс Юнайтед (1:2) в последния си мач от английското първенство, което сложи край на невероятната серия на нидерландския централен защитник от 70 двубоя на „Анфийлд“ без загуба. До това поражение се стигна, когато Съмървил от тима на Лийдс надигра именно него в края на двубоя и реализира. Джо Гомез, който партнира на Ван Дайк в този мач, бе големият виновник пък за първия гол на Лийдс, когато подари топката на Родриго, който я прати в опразнената врата на мърсисайдци.

Ливърпул е допуснал 15 гола в мрежата си през тази кампания, докато през миналия сезон те са били 11, така че и проблемите в защита са очевидни.

Ливърпул

източник: SofaScore

Проблемите и в атака и в защита обаче може да оправдаем с големия брой контузии. В защита Конате и Жоел Матип са контузени. Юрген Клоп е задължен да прави постоянни ротации в състава заради контузиите. А тези промени не дават резултат. В предни позиции за мърсисайдци през последните няколко мача липсват Луис Диас и Диого Жота. Всичко това не би било проблем, ако Клоп имаше широчината, която (само за сравнение) има Пеп Гуардиола в Манчестър Сити. Германският специалист може би се провали в това да осигури тази широчина, особено в халфовата линия на тима, където той трябва да избира между Фабиньо, Хендерсън, Джеймс Милнър, Къртис Джоунс, Харви Елиът и Фабио Карвальо, като последните играят и на по-офанзивни позиции, когато е необходимо. Единственото попълнение от към полузащитници бе Артур Мело, който се присъедини към „червените“ в последния ден на летния трансферен прозорец. Артур има малко над десет минути игра за Ливърпул, от както се е присъединил към тима. Той имаше проблеми с контузии, а най-вероятно няма да се завърне в игра и до края на годината. Наби Кейта също е извън терена заради контузия.

Това прави Ливърпул изключително уязвим. Бившият капитан на Ливърпул през 80-те години – Греъм Сунес, го каза най-добре:

„Халфовата линия на Ливърпул буквално тормозеше другите отбори, сега тормозят тях“.

Според Сунес и много други, в центъра на мърсисайдци липсва интензитета. Може би това се дължи на възрастта на футболистите – Тиаго и Хендерсън са на 31 години, а Фабиньо на 29, Чембърлейн, който отсъства заради контузии, е на 27. Харви Елиът е едва на 19 години. И въпреки привличането на Карвальо и присъствието на Елиът, който е безспорен талант, сякаш Клоп направи прекалено малко, за да подмлади и подсили халфовата си линия.

25 снимки

Германският наставник на тима опита няколко различни схеми на игра през последните седмици, а Ливърпул успя да победи Рейнджърс в Шампионска лига, а след това изигра един от най-силните си двубои от началото на сезона и спечели срещу Манчестър Сити с 1:0. Това върна надеждите на феновете на Ливърпул, а мърсисайдци победиха и Уест Хем, но записа тежки загуби от Нотингам Форест и Лийдс, които се борят за оцеляване в момента.

Проблемите за Ливърпул са много дълбоки, а Юрген Клоп ще трябва бързо да ги разреши, ако иска тима да тръгне нагоре. В момента мърсисайдци се намират на 9-то място във Висшата лига с 16 точки, което означава, че „червените“ са на 8 точки от Нюкасъл, които затварят топ 4.